Windows 98 i Adaptery/karty Wifi

Witam szanownych internautów. Chciał bym zasięgnąć porady co do adaptera wifi ewentualnie jakieś karty wifi pod stary komputer z windowsem 98 (jest to jeden z bardziej “optymalnych” systemów pod ten sprzęt"). Chciał bym chociaż podstawowe programy na nim zainstalować przez internet (użył bym pendrive, ale ten system ma problem z ich czytanie chyba, że co ironia losu pobrałbym jakieś pliki native usb). Nagrywanie płytek też zbytnio mi się nie widzi (bo ciągłe dokupywanie i martwienie się o to pojemność płytek). To więc za każda propozycje adaptera/karty wifi serdecznie i z góry dziękuje.


Albo coś w tym stylu. Do poszukania na aledrogo.

Sorry za offtop ale jednocześnie hejtujesz ten serwis (tym jakże arcyśmiesznym przeinaczeniem jego nazwy. Boki zrywać) i go polecasz. Ręce opadają

Tak - są inne serwisy będące giełdami “starych części” więc czemu Allegro? (nie pamiętam i nie chcę mi się szukać ale wiem, że są)

Masz absolutnie rację. Zaraz wyślę poleconym pisemne przeprosiny, żeby przypadkiem tam nie dostali depresji w dziale PR.
Co do innych serwisów, to miałem nadzieję, że OP się domyśli, że też istnieją.

Przy okazji doprecyzuję:

  • port PCI (ile komp ma wolny, nie mylić z PCI-E)
  • najpewniej karta obsługująca tylko tryb g (bo n mogą być za nowe)
  • 30zł za taki złom to dużo, ale taka mi się nawinęła
  • trzeba zobaczyć na stronie producenta, czy mają sterowniki pod win 98.

Odezwij się na priv . przyślę ci taką karte wifi gratis. Napisz jeszcze co to za komputer, bo leży u mnie trochę tego i mogę pomóc,.


wygrzebałem z szafy

… ale ejsteś świadomy, ze Internetu to na tym nie ruchomisz?
Raz nie ma przeglądarki.
Dwa Internet pana emeryta przerasta i nie będzie w stanie nawet jednej karty utrzymać otwartej (procek/ram).

Ta nie ma sterowników. N-ki są raczej zbyt nowe.

Komputer jeszcze przeglądarke jakoś uciągnie. Po drugie są jakieś przeglądarki na win 98 wiadomo wszystkich stron na nich się nie uruchomi, ale jakieś podstawowe uciągnie.

Też podtrzymuje to zdanie, że zbyt nowe. Bo raczej większość kart sieciowych/adapterów sieciowych z tp-linka nie sterowników posiadam sam ów jeden w domu i sprawdzałem stronę z sterownikami na tp-link i niestety sterowniki w większości przypadków zaczynają się od windows’a xp, a raczej korzystanie z win xp na moim starym sprzęcie to niemiłosierna katorga.

Jak masz jakąś karte sieciową lub adapter z sterownikami (najlepiej płytką) na win 95/98 to bym się ucieszył jak małe dziecko z lizaka albo na dzisiejsze standardy z nowej gry.

Ja Ci przyśle całą płyte z prockiem athlon 64 plus z 4 gb ram, i postawisz sobie xp.czy 7


Obudowy potrzebuję.
napisz na priv adres i jutro wysle
Płyta asus m2n-sli
6 GB RAM
Procek nie wiem, Ale działa.
ZA DARMO, ŻEBY NIE BYŁO NIEDOMÓWIEŃ

Nie ma.
@Bogdan_G Ci może coś powiedzieć na temat przeglądarek do starych systemów, znalezienie czegos co względnie działa na Windowsie XP jest sztuką porównywalna z doktoratem. Żeby “Wyświetlić streony” na 98 szykuj się na habilitacje. :wink:

I nie, nie uciagnie niczego. Najmocniejsze procki czasów Windowsa 98 to gdzieś 1/3-1/5 współczesnych Atomów w netbookach, która już same z 4 GB RAM ledwie wystarczaja do korzystania. Jak Ty sobie wyobrażasz korzystac ze 128 MB RAM, jak strona ma 3x wielkość. Stały swap na dysku w czasie zreczywistym. :wink: ?

1 polubienie

Wymagany jest osobny proxy do renderowania stron.

Jest też retrozilla na której część stron działa.

No można, ale czy tak się da tweetować, czy trolować? Jako projekt retro do poszpanowania, to rozumiem…

Nikogo nie namawiam, ale cały core duo/quad na Allegro to pewnie 100-200 zł, nie potrzeba do niego zadnych adapterów na LAN, kart muzycznych etc… i na nim faktycznie Internet jakoś działa, nawet W10 ruszy. :wink:

Tweetować nie wiem.
Trollować pewnie się da.

Na pewno nie jest to sprzęt do codziennego użytku. Za to można pograć w starsze klasyki jeszcze pod DOSa np. duke nukem 3D, hexen, heretic, doom itd.

Wszystkie czynności typu edycja tekstu, arkusz kalkulacyjny, prosta obróbka zdjęć spokojnie można na takim starym gracie wykonać. Problem zaczyna się dopiero gdy ktoś oczekuje że będzie na tym sprawnie przeglądał współczesne przeładowane grafikami i javascriptem strony.

Jeśli są jakieś przeglądarki na Windows 98 to tylko ich pierwsze wersje, na których nie otworzysz żadnej strony. Nie tylko z pomodu marnych zasobów komputera, ale również ich niezgodności z dzisiejszymi standardami. Marcin dobrze ci wyjaśnił, że tylko walczysz z wiatrakami i można porównać twój plan z próbą przywrócenia osoby zmarłej do ponownego życia na ziemi, a jak masz stare gry czy programy z tamtych czasów, lepiej zrobić do tego maszynę wirtualną. Co do tamtych czasów, nie mogę dużo powiedzieć o klasycznych Windowsach, bo urodziłem się niewiele czasu po wyjściu XP z bety, więc z nim zaczęła się moja przygoda. Nawet ich nie znałem, bo wszyscy w rodzinie i szkole mieli już tylko XP i Vistę. Z rok temu chyba widziałem że używają przy kasie może i W3.1.1 w pawilonie ogrodniczym w Łomży, ale naprawdę nigdzie indziej. Tak mi się rzuciło w oczy podczas szukania kwiatów na prezent, a nawet było widać po komputerach jak stare są. Mimo wszystko, nie mam czego żałować oczekując tylko tego co sprawne i dopracowane na swoje lata. Wiem nawet od mamy jak to kiedyś było również u jej braciszka. Zerknąłem na Windows 95 jako program i od razu wyrzuciłem po przeglądzie okienek, bo to już tylko anarchiczna zabawka

Polecam spróbować.

Chyba żaden współczesny hypervisor nie obsługuje W98, a nawet jak uda ci się system uruchomić, to wydajność pozostawia wiele do życzenia, a problemy ze sterownikami będą wszechobecne.

Rozmiar stosu GDI w Windows 98 oraz górny limit obsługiwanej pamięci sprawią, że strony internetowe nie będą mieścić się w pamięci, ewentualnie doprowadzą do BSOD “Niebezpiecznie mało zasobów systemowych”.

Brak obsługi wielu rdzeni i HT oraz brak sterowników sprawiają, że procesor, pod kontrolą którego będzie to pracować, udławi się przy pierwszym JavaScripcie.

Kiepskie API i braki w obsłudze rysowania sprawią z kolei, że działać będą tylko najstarsze wersje przeglądarek, nierozumiejące HTML5 i nieumijejące wynegocjować połączeń SSL.

Tymczasem to: https://www.dobreprogramy.pl/web-rendering-proxy-retro-pc,News,103136.html
jest tak nieprawdopodobnie niewygodne, że można wyjść z siebie :slight_smile: