Windows 98 i LAN

Planuję przywrócić do życia w domu pewien złomowy komputer. Utknąłem na podłączaniu go do LAN-u.

Mam:

    • w sieci 2 komputery: 1xWindows Xp, 1xWindows 7

Niestety żadnego światła nie rzuciły te obrazki, opisz z czym masz problem, poza tym nie musisz robić zdjęć tylko używaj PrintScreen’a do robienia rzutów z pulpitu.

Chcę połączyć komputer z routerem w celu dzielenia internetu. Po podłączeniu kabla do karty, wciąż nie można przeglądać stron - najprawdopodobniej muszę gdzieś coś skonfigurować, ale nie wiem co i jak.

Co do zdjęć: nie mam jak zrobić zwykłych screenów - nie mam jak ich przenieść między kompami.

Usługodawca internetowy przypadkiem nie żąda by za każdym razem gdy podłączasz inną kartę sieciową to żeby autoryzować tą kartę?

Spróbuj w konfiguracji karty sieciowej na sztywno wpisać adres MAC , karty sieciowej komputera który jest już podłączony do tej sieci.

:?

Niby jakim cudem??

Skoro ma router i dwa pozostałe komputery działają poprawnie, a serwer usługodawcy “widzi” MACa routera. Więc skoro internet na dwóch pozostałych nie powinno być z tym kłopotów.

Sprawdź czy na routerze masz włączone DHCP, czy komputery przypisane są na “sztywno” po ich MAC adresie. Jeżeli to drugie, to musisz dopisać MACa karty sieciowej kompa z Win 98 do listy.

Przenoszę do odpowiedniego działu.

DHCP jest włączone.

To jak się ma ruter to serwer usługodawcy widzi tylko adres MAC rutera , nie kart sieciowych? :shock:

macciekk , gdy podłączasz kabel z netem to ikonka połączeń sieciowych znika z paska?

Podłącz główny kabel od neta bezpośrednio do karty sieciowej tego kompa omijając ruter.

A to takie dziwne dla Ciebie ??

Poczytaj dokładnie co to jest router :slight_smile:

Właśnie bardzo dziwne , bo z tego co piszesz wnioskuję że jak dana sieć ma filtrowanie MAC i podłącze sobie ruter który adres MAC zostanie raz autoryzowany(tak w ogóle to nie słyszałem o autoryzacji adresu MAC rutera) to już do tego rutera mogę podłączać nie zliczoną ilość różnych kart sieciowych, które będą się łączyć z tą siecią poprzez ruter , a nie będą potrzebowały autoryzacji.

Co do tego adresu że serwer widzi tylko adres MAC rutera to się trochę zagalopowałeś,jakoś mój znajomy , administrator sieci Global Connect mówi co innego, mam podłączone trzy komputery poprzez ruter i on widzi wszystkie adresy MAC moich kart.Poza tym nie musiałem do niego z tym zapytaniem dzwonić , bo ja to wiedziałem od zawsze i nie potrzebuje czytać dokładnie co to jest ruter, tak jak mi kazałeś to zrobić ,a co chyba potrzebujesz sam zrobić.

No i tak właśnie jest, a admini opowiadają niestworzone rzeczy, by bronić się przed pajęczarstwem i wydzieraniem od użytkowników dodatkowych opłat za podpięcie do sieci każdego następnego komputera.

MAC to MAC i nie najmniejszego znaczenia przy filtrowaniu po MAC adresie, czy to router, karta czy inne urządzenie sieciowe :slight_smile:

Jak stawiałem znajomym system to nie mogłem podpiąć ich kompa do swojej sieci ze względu na filtrowanie MACa, albo musiałem podmieniać MACa na swojego, od kiedy mam w domu router podpinam wszystkie jak leci i ściągam co mi potrzeba z neta :slight_smile:

Domyślam się że masz zabezpieczenia ‘‘WPA’’ , to teraz zmień te zabezpieczenia na ‘‘WEP’’ i idż z korzystaj z internetu na kompie , gdzie karty sieciowej nie autoryzowałeś.

Jeżeli będą problemy to wróć z powrotem do ‘‘WPA’’ problem zniknie.

U mnie jest za to odwrotnie,każda podłączona nowa karta sieciowa czy to WiFi czy LAN do rutera musi zostać autoryzowana.

To nie jest sieć bezprzewodowa, więc nie ma mowy o zabezpieczeniach WPA czy WEP.

Dopiero w domu po routerze mam wifa i sam decyduję o szyfrowaniu, hasłowaniu itp. w jego panelu konfiguracyjnym, a że router ma switcha więc dodatkowo mogę do niego podpiąć 4 komputery po kablu sieciowym.

Ja myśle że należało by założyć nową karte sieciową bo to co pokazujesz to straszny zabytek i możliwe że już ledwo dycha :slight_smile: przez co nie działa

Hmm. Nie do końca opisałem sprawę. Mam zwykły Net24 (na linii TP), więc wątpię, żeby chciało jakies adresy MAC autoryzować.

Kiedy kupiłem router to po prostu popodłączałem kabelki i na dwóch kompach wszystko działało. Teraz nie chce mi tylko działać na “nowym” kompie, najprawdopodobniej dlatego, że Win98 nie konfiguruje sobie wszystkiego sam, tak jak to ma miejsce na Xp lub 7.

Znalazłem w Internecie takie coś:

http://banita.pl/konf/siecwin9x.html

Czy to jest to, czego potrzebuję?

No właśnie tak się pod win 98 konfiguruje jak strona pokazuje karte sieciową tylko musisz pamiętać jak masz adresy statycznie czy dynamicznie ustawione w routerze :slight_smile:

Słyszałem że usługodawca widzi MAC modemu…

Jeśli mamy podłączony modem do routera to widzi modemu .

Nie tyle usługodawca widzi MAC routera co zapora sieciowa, która przepuszcza pakiety sieciowe z danego adresu MAC z bazy a zapora sieciowa w większość przypadków działa jako filtr pakietów sieciowych, w tym wypadku skoro pakiety dla danego MAC zostały przepuszczone przez zaporę to blokada dalszych MACów już nie obowiązuje. Tak samo jest np. z konfiguracją samej zapory, jeśli dana reguła jest w nieodpowiednim miejscu to może nie obowiązywać, bo “ważniejsza” reguła (wcześniejsza) na coś zezwoliła, więc ta “mniej ważna” (późniejsza) ma mało do gadania. Administrator sieci jak najbardziej może wykryć tzw. pajęcze sieci.

Pozdrawiam!

No ale modem, musi być, tak czy inaczej…Czy jak mamy modem podpięty do gniazda Ethernet to usługodawca widzi MAC karty ? roobal , jak to jest ? :slight_smile:

Router może mieć wbudowany modem wszystko zależy jakie urządzenie kupimy :slight_smile: