Windows 98 i Windows Vista na jednym komputerze

A ja znalazłem, jest o tym mowa np. tu:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?p=1228603

A strona internetowa tego programu to http://vistabootpro.org . Tylko czy da się to uruchomić na Windows 98?

Jeśli chodzi Ci tylko o korzystanie z komputera w wypadku awarii Visty, zainstaluj lepiej WinRE, środowisko z płyty lub jedno z pakietu AIK. Funkcjonalność praktycznie ta sama.

No i chodzi mi oczywiście o możliwość korzystania z programów, które z różnych względów nie będą działać na Viście. Czyli załóżmy, że kupuję jakąś grę, ale nie uruchamia się na Viście. Wtedy włączam 98 i tam próbuję instalować i włączyć. Także ‘awarii’ też w takim sensie :wink:

A co to WinRE?

VistaBootPro to “nakładka” na botloadera Visty. Instalowałem Vistę po XP z czym jak wiadomo łatwo sobie poradzić. Jak będzie w przypadku instalacji Win98 nie wiem. Jeśli to nie dysk SATA to płytka instalacyjna Win98 powinna zadziałać instalator i tak nie będzie widzał partycji NTFS więc Visty nie zobaczy, warunkiem jest partycja C: na FAT32 (musisz skonwertować by posadzić gdzieś wina98). Jeśli botloader Visty nie będzie widział zainstalowanego Win98 to poszukaj zewnętrznego bootloadera. Kłopot w tym że preinstalowane systemy z reguły są na C:…

Złączono Posta : 15.09.2007 (Sob) 23:31

WinRE to środowisko z płyty instalacyjnej Visty(WinPE). Jak zabotujesz kompa z tej płytki i wybierzesz opcję naprawy to będziesz mógł z niego korzystać. Z wiersza poleceń uruchomisz kilka aplikacji np TotalCmd, FireFox, Opera, posiada kilka opcji naprawy systemu, sektora startowego.

Instalacja nie jest skomplikowana. Zwłaszcza na laptopach gdy płytka instalacyjna nie zawsze jest pod ręką warto mieć zainstalowane “toto” na twardym dysku.

a może jednak Win 98 na pendrivie

ale wciąż uważam że lepiej na osobnym dysku

Moim zdaniem też najłatwiej będzie dołożyć drugi dyski na Win98.

czemu właśnie chcesz instalować win 98??

nie lepiej milemium albo i xp z tymi systemami powinno być łatwiej bo są nowsze.

Dlaczego Windows 98? Nie mam po prostu na inne, nowsze systemy (oprócz Visty) licencji.

No właśnie, i tak będzie chyba też w tym przypadku niestety :frowning: A dysk SATA.

Możesz spróbować przenieść Vistę na inną partycję np tak: http://www.pctips.pl/news/80952.html (gwarancji nie daję)

Jeśli takowej nie będzie utworzyć jak się powiedzie to konwert. pierwszej na FAT32 i instalka Win98. Pozostanie problem bootloadera ale, to chyba da się rozwiązać jakimś zewnętrznym jeśli Vistowy+VistaBootPro sobie nie poradzą.

skoro masz legalne systemy to możesz wyczyścić dysk

podzielić na partycje

pierwsza FAT32 pod windows 98

druga NTFS pod Vistę

trzecia zależy czy ma być widoczna przez oda systemy/ czy nie FAT/NTFS

najpierw instalka 98 potem Vista na drugiej partycji powinno pójść gładko

kiedyś miałem trzy systemy na kompie ale starałem się na różnych dyskach

powodzenia

No tak, ale wtedy musiałbym skasować już zainstalowaną Vistę :stuck_out_tongue: Oczywiście, jest to możliwe… Zobaczę jeszcze, czy będzie mi się chciało to robić, no i napiszę, jak i czy rozwiązałem problem :slight_smile:

Wydaje mi się że samo to że dysk jest na SATA będzie problemem… Sądzę, że skoro masz licencję tylko na 98 to lepiej sobie go daruj i zainstaluj np. półroczny trial Windows 2003 - po pół roku zamówisz sobie na stronie MS nowy serial i tyle :wink: Mimo iż to Server, świetnie sprawuje się na desktopie - wystarczy tylko wyłączyć/włączyć parę usług. Po prostu instalujesz go, potem za pomocą płytki Visty przywracasz bootloadera, używając narzędzia bootsect.exe z następującymi parametrami:

bootsect.exe /NT60 ALL

Pzdr.

Ale czy na Windows Server 2003 będą poprawnie działały stare gry napisane dla DOS-a? :slight_smile: Bo właśnie też taki ma być cel zainstalowania Windows 98. Jeszcze zresztą zobaczę, mam nadzieję, że z 98 się uda :slight_smile:

Na XP z SP2 chodzą, więc tu też powinny. Poza tym jest DosBox :wink:

Pzdr.

Wiecie co? Działa mi wszystko na tej Viście 64-bit :wink: Nie chcę nic popsuć, więc narazie wstrzymam się z instalacją Windows 98.