Windows 98 i Windows Vista na jednym komputerze

Otóż, tak w jak temacie, chciałbym się dowiedzieć, czy coś takiego jest w ogóle możliwe. Tzn. facet w sklepie powiedział, że Windows 98 może nie działać i nie obsługiwać dzisiejszych technologii. Ale ja ze względu na kompatybilność wstecz chciałbym mieć dwa systemy: Windows 98 i Windows Vistę. Z tym, że najpierw będzie zainstalowana Vista. Jak później doinstalować 98, żeby ukazywał się boot manager Visty?

Vista jest postawiona na NTFS??

Tak, system plików partycji z Vistą to NTFS :wink:

Windows 98 oczywiście nie obsługuje tego systemu plików - ale chyba można sformatować partycję dla tego systemu w FAT32?

Meckal Nie łatwiej postawić wirtualną maszynę?

Z tego co wiem, ale mogę się mylić niestety nie ma takiej opcji najpierw Vista później Win98 ale … Niech wypowiedzą się inni!!

Wirtualna maszyna? :stuck_out_tongue: Mi właśnie chodzi o to, by móc skorzystać z komputera w wypadku awarii Visty, czyli bez jej uruchamiana, bo jest to wersja x64 :wink:

No a opcja najpierw Win(98 a później Vista?

To nie wchodzi właśnie w grę niestety, bo Vista będzie fabrycznie już zainstalowana.

No to będzie problem – tak sobie myślę!

Ten komp to laptop??

Desktop. Z lapem byłby jeszcze większy problem chyba :lol:

nie zainstalujesz Windowsa 98 spod Visty możesz spróbować uruchomić instalator z dyskietki jeśli taką masz ale nie jestem pewien czy też nie sprawdzi czy jest nowszy Windows…

Najlepiej na innym dysku zainstalować ale jeśli to laptop to odpada

chyba że pokombinujesz z pendrivem

Odpisz czy się udało

Myślałem o dołożeniu jakiegoś dysku —nawet z allegro np 20 gb – i instalacji na nim Win98 tu opcja bootowania z bios ??

Jest to jakieś rozwiązanie??

No, nie jest, bo raczej już nie chcę nic więcej kupować. A nie będzie się dało zrobić bootowania z płyty instalacyjnej (czy nawet z tej dyskietki, bo takową mam) i po prostu wskazać instalatorowi jako miejsce gdzie ma być zainstalowany system, katalog na partycji przeznaczonej dla Windows 98?

bedzie problem

Pytanie, czy instalator Windows 98 widzi te inne partycje, a nie cały dysk jako jedną? I czy widzi partycje NTFS? Powiedzmy, że 2 będą NTFS, a ta trzydziestogigowa na 98 w FAT32.

Załóżmy zresztą, że uda mi się zainstalować Windows 98. Jeżeli tak się stanie, to na pewno właśnie ten system się uruchomi. I jak później uruchomić boot loadera Visty?

Instalator win98 przejrzy dyski w poszukiwaniu innego zainstalowanego systemu i …trafi na vistę, a niestety recepty na tę przypadłość instalatora win98 nie ma !!

No ale przecież jedna partycja będzie pusta. Ta specjalnie przygotowana na Windows 98. Chyba, że Instalator nie rozpoznaje partycji, tylko widzi dysk jako jedną duużą partycję. To właśnie jest to pytanie.

nie zobaczy ntfs, ale nie pojawi się w bootloaderze!!

Złączono Posta : 15.09.2007 (Sob) 22:42

ten zainstalowany win98

net mi muli w związku z tym opóźnienie :frowning:

No tak, ale na to chyba jest sposób. Dużo osób pisało na tym forum o jakimś Vista Boot Loader Pro, czy jakoś tak, który pozwala ‘uaktywnić’ boot loadera Visty :expressionless:

moment

Złączono Posta : 15.09.2007 (Sob) 22:51

Tutaj nie mam wiedzy co do Vista Boot Loader Pro!

Przejrzałem na szybko google i forum i niestety nic nie znalazłem!