Windows 98 - maksymalny rozmiar dysku

Jestem w trakcie składania retro PC (choć retro to może przesada, coś z przełomu tysiąclecia, Pentium 3, GeForce 2 i te tematy).
Kupiłem już części, ale zorientowałem się, że dysk 160GB może być niekompatybilny z samym Windowsem 98SE/ME lub nawet BIOSem płyty głównej (CT-6VIA3). Teraz moje pytanie, bo nie wiem czy zamawiać już w tym momencie mniejszy dysk, czy jednak nie trzeba (w tamtych czasach nie było raczej takich problemów, miałem 40GB i to i tak robiło wrażenie wśród znajomych).

  • Jeśli Windows 98SE/ME nie obsługuje takich pojemności, to fdisk będzie mógł utworzyć partycję o maksymalnym rozmiarze jaki obsługuje (137GB z tego, co wyczytałem), czy po prostu w ogóle odmówi obsługi takiego dysku?
  • Jeśli BIOS (bo chipset chyba nie ma z tym problemu) nie będzie obsługiwał takiego rozmiaru to w ogóle go nie wykryje/zainicjuje?

PS. Proszę się powstrzymać z komentarzami typu wirtualizacja, DOSBoxy i inne rzeczy. To są półśrodki i temat nie dotyczy debaty nad sensem sprzęt vs soft.
Dzięki za pomoc z góry.

To jest Socket 370. Tak nowe płyty nie mają już problemów z dyskami o takiej pojemności, zresztą to nie czasy sprzed LBA, żeby niskopoziomowo formatować dyski z BIOSu :slight_smile:

Co do FDISK: może się zachować bardzo chimerycznie. Między opcją “utworzy 137GB” a wariantem “nie zrobi nic” jest sporo opcji typu “utworzy partycję o rozmiarze 48.87 GB, którą notorycznie będzie sprawdzał ScanDisk”.

Twoim przyjacielem w kwestii takich dysków pod 9x będzie forum MSFN, np. ten wątek:

Czyli dobrze rozumiem, że sam Windows generalnie nie ma nic do takich dysków i problemem jest jedynie fdisk? Czyli jeśli utworzę partycje i je sformatuję w zewnętrznym programie (dajmy na to 50 i 100GB) - choćby jakiś starszy GParted lub pamiętne Hirens Boot CD - to instalator Windowsa nie będzie robić problemów?

1)Dysk 160 GB jest niekompatybilny nie tylko Windowsem 95/98/ME ale nawet z Windowsem XP pierwsze wydanie. Dopiero SP1a do XP dodawał obsługę większych dysków. Pojemność jaką zobaczy system to reszta z dzielenia Modulo 64GB czyli np. 160 Mod 64 = 32 GB. Do starszych Windowsów też są poprawki (Fdisk i Format).

2)Musisz pamiętać, że stare Windowsy również nie obsługują więcej jak 4 porty dyskowe na mostku południowym. Jeśli jest więcej (np. 6 razem - IDE plus SATA) to musisz nadmiarowe wyłączyć w BIOSie przestawiając w tryb “Legacy”.

3)Win98 normalnie obsługuje do 512 MB RAM , jak jest więcej zachowuje się nieprzewidywalnie (albo BSOD).

4)Jeśli instalacja Win98 poprzez setup.exe się nie powiedzie to spróbuj przez setupcor.exe.

5)Spróbuj znaleźć w necie nieoficjalne poprawki do Win98SE (Win98sesp21a-pl.exe i WinPatcher98sepl.exe) dodające obsługę DX9.0c , IE6 i mnóstwo innych.

1 polubienie

XP ma problem z rozmiarem domyślnej partycji, nie dysku. A poprawki dla 9x rozwiązują “mniejszy” problem z FDISK, czyli limit 64 GB. 137 dalej jest wadliwe bez nieoficjalnych łatek

2 polubienia

Ok. To żeby podsumować, super fdisk załatwił sprawę. Niestety całego dysku nie widzi, ale te 120 kilka GB jest, więc generalnie OK. Bałem się, że w ogóle będzie problem.
Teraz została mi jeszcze walka z Soundblasterem 128. // załatwione przez zmianę portu PCI.