Windows 98 sformatował mi dysk

Witam Jako że jestem nowy na samym początku chciałem się przywitać :stuck_out_tongue: .

Mój problem polega na tym , że chciałem zainstalować sobie win 98 na moim XP’ku.

Wszędzie pisali że to takie proste .

Podczas instalacji win 98 nie wykrywal dysku więc skasowałem jedną widoczną partycję i utworzyła sie nowa 130 Gb .

Windows 98 i tak nie śmigał . Więc chcialem wrocic do XP . Uruchamiam instalator , a tutaj … Jedna partycja 130 Gb [Nieznane] …

I teraz moje pytanie , jak przywrócić ład podczas instalacji tak , żeby pokazywały się wszystkie partycje czyli systemowa i dwie z danymi , a nie formatowało cały dysk ? Wiem że to trudne pytanie ale nie umiem tego sformułować . Proszę o pomoc ![-o<

Pozdro :slight_smile:

Napisz, jaki miałeś układ partycji przed próba instalacji Windows 98.

Na przyszłość do takich prób proponuję wykorzystać maszynę wirtualną, np. VirtualBox.

Więc :

C:SYSTEM ( NTFS : 50 Gb )

Od D do H to były czytniki kart ITP

I: Lokalny (NTFS : 100 Gb)

J: Lokalny (NTFS : 100 Gb )

K: Lokalny niesformatowany ( 50 gb ) <- Taki zapasowy jakby :stuck_out_tongue:

Dodane 28.10.2009 (Śr) 18:00

A Podczas instalacji ( XP ) Widzi tylko :

C: Nieznane ( 130 Gb ) :((

nie windows tylko sam ja usunąłeś, partycje/dyski to nie dokumenty worda, ze zmieniasz co Ci się podoba, a później klikasz cofnij i jest jak było…

partycje można naprawić/przywrócić tym:

http://www.dobreprogramy.pl/TestDisk-Ph … 12758.html

ale jak się nie znasz to poproś kogoś o pomoc

a po co ten zapasowy? jak dysk padnie to cały do wymiany, niepotrzebna strata miejsca, no chyba ze masz więcej niż jeden dysk

Tylko że nie o to mi chodzi , wszystko mam odzyskane , ale :

Podczas instalacji ( XP ) Widzi tylko :

C: Nieznane ( 130 Gb )

I nie chcę przy kolejnej instalacji kasować wszystkiego i odzyskiwać od nowa

Dodane 28.10.2009 (Śr) 18:03

Tylko chciałbym Taki Stan :

C:SYSTEM ( NTFS : 50 Gb )

Od D do H to były czytniki kart ITP

I: Lokalny (NTFS : 100 Gb)

J: Lokalny (NTFS : 100 Gb )

K: Lokalny niesformatowany ( 50 gb ) <- Taki zapasowy jakby :stuck_out_tongue:

Nie odzyskasz już danych , pod XP miałeś partycje w systemie NTFS a win 98 nie “widzi” więc nie miał prawa wykryć partycji , usunąłeś wszyskie partycje i tym samym pliki zapisane w NTFS , utwożyłeś partycje w sytemie FAT i zainstalowałeś win 98 , można odzyskać pliki przekonwertowane z FAT na NTFS ale odwrotnie już nie.

Tłumaczę jeszcze raz o co mi chodzi .

Dane już odzyskałem ! Chcę tylko , aby przy kolejnej instalacji nie było :

C: Nieznane ( 130 Gb ) <- Tak jest po instalacji i usunięciu 98

Tylko żeby było :

C:SYSTEM ( NTFS : 50 Gb )

I: Lokalny (NTFS : 100 Gb)

J: Lokalny (NTFS : 100 Gb ) <- Tak było przed instalacją 98

to podziel dysk na nowo na partycje.

No tak , tylko że próbowałem już Gparted i nic jest z tego :frowning:

Mógłbyś rozwinąć?

Ależ proszę cię bardzo . Chodzi o to że na Gparted wszystko śmiga ładnie pięknie . Apply , i jest . W Instalacji dalej to samo ( C: nieznane )

GParted domyślnie formatuje w ext2 czy ext3, może nie przestawiłeś na NTFS.

No niestety , ale zmieniłem system formatowania na NTFS :frowning:

Możesz zrobić zrzut rozkładu partycji?

Pozdrawiam!

Witam.

Skoro wszystkie dane, które są ważne masz odzyskane albo kopie zapasowe; to po prostu odpal GParted - najpierw usuń wszystkie partycje, “Zastosuj”, będziesz miał czysty dysk “Unallocated”.


Odpal na nowo Gparted, podziel dysk na partycje, sformatuj na Fat32 dla Win98. Win98 nie obłsuguje systemu plików NTFS, nie obsługuje również plików większych niż 4GB.