Windows 98 z pamięcią powyżej 2 GB na płycie głównej

Chciałbym zasięgnąć informacji w sprawie działania lub braku takiej możliwości w sytuacji, gdy na płycie głównej zainstalowano 8 GB pamięci operacyjnej. Oczywiście nie mam tu na myśli idei wykorzystywania przez ten system takiej wielkości pamięci. Chodzi mi jedynie o to, czy po zwiększeniu pamięci operacyjnej system uruchomiłby się w dotychczasowy sposób. Wspomnę jeszcze, że korzystam z nieoficjalnego pakietu serwisowego dla Windows 98, który rozszerza możliwość korzystania z pamięci operacyjnej ponad 512 MB i poniżej 2 GB. Moje pytanie wynika z zamiaru niezależnego korzystania z dwóch różnych systemów operacyjnych zainstalowanych na osobnych napędach, których uruchamianie realizowałbym poprzez zamykanie i otwieranie (w zależności od dokonywanego w danej chwili wyboru systemu) odpowiednich obwodów elektrycznych w kieszeniach wewnętrznych twardych dysków.

A co z SATA-AHCI? Przy każdym bootowaniu przełączasz ręcznie w biosie czy wszystkie systemy ustawione na IDE?
Z tego co wiem to W98SE pracuje normalnie między 512 a 1024MB ale to tylko opinie usłyszane.
Wydaje mi się też że z resztą pamięci będzie tak samo jak w przypadku systemów x86 i x64. Po prostu system utnie i reszty nie będzie widać.

PS. Czy nie lepiej bawić się w czymś tak samo starym lecz lekko nowszym?
Mam na myśli rodzinkę W2K.

Z tego co sam Microsoft napisał:
Windows 2000 Memory Support:
With Windows 2000 Professional and Server, the maximum amount of memory that can be supported is 4 GB (identical to Windows NT 4.0, as described later in this section). However, Windows 2000 Advanced Server supports 8 GB of physical RAM and Windows 2000 Datacenter Server supports 32 GB of physical RAM using the PAE feature of the IA-32 processor family, beginning with Intel Pentium Pro and later.

Jakiś czas temu bawiłem się z W98SE i na lapku z 4GB było dostępne 1155MB.
Taki max. u mnie widział W98.
Na Windows 2000PRO (domowy, nie serwerowy) było 2,75GB z czego 256MB zjadła grafika.
Myślę że powinieneś pomyśleć nad zestawem:
MSDOS 6.22>7.XX + W2000.
Będzie działać wszystko co miałeś na W98/ME.

Wszystkie systemy będą ustawione na IDE. Przełączanie w BIOS jakoś mi nie odpowiada. Mam swoje powody, aby czasem korzystać jeszcze z Windows 98.

1.Win98 obsługuje maksymalnie 512 MR RAMu. Za pomocą wpisów do pliku system.ini można zmusić go do korzystania max 1 GB ale to pogarsza i tak już słabą stabilność systemu. Z 8 GB RAM na pokładzie system raczej nie uruchomi się.
2.Win98 obsługuje max 4 porty dyskowe chipsetu (mostek południowy) - nowsze płyty (od ok. 15 lat) mają 6 - 10 gniazd i jeśli nie można tego przełączyć (tryb LEGACY) to system w ogóle się nie uruchomi.
3.Brak sterowników do chipsetu płyty głównej - Win98 jeśli się uruchomi będzie chodził w 16 bitowym trybie zgodności z MS-DOS i nie będzie obsługiwał dysków SATA.
4.Brak obsługi grafiki PCIe - jeśli system się uruchomi będzie tylko tryb VGA 640x480 16 kolorów.

P.S. A zdradziłbyś do czego potrzebny ci jest Win98 ?

Witam, Windows 98 Działa stabilnie tylko do 1GB RAMu, można go przyciąć zgodnie z opisem pod
https://support.microsoft.com/pl-pl/help/304943/computer-may-reboot-continuously-with-more-than-1.5-gb-of-ram

Bez nieoficjalnego pakietu serwisowego Windows 98 oczywiście, że nie da rady sięgnąć powyżej 512 MB. Jak wspomniałem, korzystam z tego oprogramowania i system działa z 2 GB na płycie, chociaż rozpoznaje mniejszą wartość. W trakcie instalacji Windows 98 nie można mieć zamontowanej pełnych 2 GB. Zaczynam od 512 MB, instaluję pakiet serwisowy a potem umieszczam na płycie rzeczone 2 GB i system działa. Chciałbym tylko ustalić, czy zastosowanie 8 GB zamiast 2 GB nie zmieni sytuacji na niekorzyść. Dodam jeszcze, że drugim systemem na dysku ma być któraś z dystrybucji Linuksa.