Windows 98SE i VISTA

Cześć mam Kompa z Windowsem Vista i problem polega na tym ,że muszę powrócić do programów Dosowskich które nie działają na Viście i chciałem zainstalować Windowsa 98SE na drugim dysku ale czy on będzie działał z Vistą i jeszcze jedno jak połączyć się z siecią PPPOE w Win98SE.

Poczytaj o Sun Virtual Box,lub innej maszynie wirtualnej.Może bardziej doświadczeni wypowiedzą się o Win SE.

DosBOX w sumie służy do gier, ale możesz sprawdzić czy aplikacja pójdzie na tym.

Milosz199855, przez jaki sprzęt chcesz zrealizować połączenie z internetem? Czy posiadasz modem USB czy router? Jeśli modem jest twoim elementem dostępu do Internetu, to nie zapomnij zmienić domyślnych opcji po zainstalowaniu sterowników lub podczas instalacji tzn. z PPPoA (obowiązywał do lutego 2009) na PPPoE. W przeciwnym wypadku Windows 98, 98 SE zawieści się trwale w początku nawiązywania połączenia.

Windows 9x zainstaluj na drugim fizycznym dysku (nie partycji), aby uniknąć skasowania MBR Visty. Na czas instalacji najbezpieczniej zrobisz odłączając dysk z Vistą. Wyboru ładowania systemów dokonasz w BIOS-ie.

Z Windowsem 98se bardzo dobrze współpracuje Microsoft VirtualPC 2007. Po zainstalowaniu w menu są “dodatki”, wtedy będzie m.in. sterownik grafiki, pozwalający na przechodzenie myszką pomiędzy pulpitem systemu a pulpitem wirtualnego systemu, można przeciągać pliki. Windows 98 bardzo szybko chodzi na wirtualnym komputerze, jedynie problem mogą mieć gry 3D. W trybie pełnoekranowym jest praktycznie nierozróżnialne, że pracuje się na wirtualnym, nie prawdziwym komputerze.

W opcjach programu VirtualPC trzeba zmienić skróty klawiaturowe, domyślnie korzystają z prawego Alt, a w Polsce ten klawisz służy do literek z ogonkami.

Dodane 16.09.2010 (Cz) 18:54

Natomiast Windows 98 nie pójdzie fizycznie na współczesnym komputerze, ostatnie obsługiwane chipsety pochodzą z 2001/2002 roku, a karty graficzne AGP do 2005 roku.

nie neta mam z EASY COM to połączenie szerokopasmowe PPPOE.

Ale ja nie chce instalować 9x na wirtualnej maszynie a sprzęt ama taki:

Procesor :INTEL Core Duo CPU E8400 3.00GHz

Ramu 4GB

2 dyski po 500GB czyli 1TB

Karte Graficzną Geforce 9500GT

Więc sprzęt jest spoko ale chodzi mi aby net PPPOE działał na 9x i aby nie utracić plików z Visty.

Albo jeszcze można spróbować FreeDOS :slight_smile: Co do instalacji Windows 98 to wątpię aby Ci chciał się zainstalować bez sterowników do dysku, Windows XP często ma z tym problemy a co dopiero Windows 98.

Pozdrawiam!

Autorze tematu dlaczego nie podałeś nazwy dosowego programu? Czy jest to tajemnicą? Gdybyś to uczynił łatwiej byłoby podać gotowe rozwiązanie. Uniknielibyśmy pochopnych stwierdzeń w stylu mojego przedmówcy, jak powyżej, że niby Windows 98 SE potrzebuje sterowników do obsługi dysków twardych bo Windows XP musi je posiadać. W tym momencie wrócę na chwilę do przeszłości. Osoby, które zakupiły dyski twarde powyżej 120 GB czyli z adresowaniem 48-bitowym i podłączyły do płyty głównej nie mogły korzystać z pełnej pojemności dysku zanim nie zainstalowały dodatku SP, (który zawierał sterownik do obsługi dysków twardych od 160 GB), natomiast w Windows 98 o ile płyta główna była zgodna z 48-bitami dla napędów magnetycznych to o instalowaniu żadnych sterowników nie było mowy. Zastanawiasz się dlaczego? Odpowiedź jest prosta: w systemie Windows XP programiści usiłują oddzielić BIOS od systemu Windows XP. Dokonali tego przez utworzenie warstwy abstrakcji sprzętowej. Podobno ma to na celu zapewnienie stabilności działania systemu. Moje odczucia w tej kwesti są mieszane. Co daje przejęcie portu dysku BIOS-u przez system?

Windows 9x DOS odwołuje się bezpośrednio do dysku. Chociaż dla Windows 9x są programy, które pozwalają na korzystanie z HDD nawet, gdy wyłączymy je w BIOS-ie np. Intel Akcelerator.

Zwraca się jeszcze raz do autora tematu. Moim zdaniem z instalacją Windows 98 SE tylko dla potrzeb programu dosowego, to przesadzasz. Nie wiem skąd taki pomysł się zrodził. Może wyznajesz nie dokonca słuszny pogląd, że Win9x to nakładka na DOS. Tak mogą twierdzić zwolennicy linii systemów NT czyli Windows 2000, XP, Vista, Windows 7.

Zakładam, że posiadasz program tylko dla DOS. W takim przypadku Win9x jest niepotrzebny. Zaopatrz się trzy dyskietki. Pierwsza to dyskietka rozruchowa systemu windows 98, druga z programeme NTFS DOS (dla odczytu zawartości dysku twardego o ile masz NTFS na twardzielach) trzecia z programem, który chcesz uruchomić. Zanim to uczynisz w BIOS-ie włącz Limit CPUID, ewentualnie wyłącz L2 procesora jeśliby program zbyt szybko działał. (DOS to też system operacyjny. Świetnie działa gra Rally z 1997 roku. Wystarczy płyta z grą , DOS bez sterowników. Istnieje również program do oglądania filmów divx pod DOS. Prawdziwy odjazd). Proszę się nie śmiać ze stacji dyskietek. Osoby, które są dumnie z jej nie używania moim zdaniem nie są prawdziwie zaawansowanymi użytkownikami komputerów.

Moim zdaniem obecnie wykorzystanie sprzętu przez programistów jest nieefektywne. Rozumię, że łatwiej dla mistrza programowania kazać użytkownikowi kupić więcej pamięci RAM niż zoptymalizowanie programu w taki sposwób, aby mniej jej potrzebował. Z lenistwem idzie w parze komercja.

PS to forum ma problem z IE8. Piszę na ślepo:

gracz-online , zamiast snuć niemal akademickie wywody na temat w różnicy dostępu do dysku przez rożne systemy z rodziny windows, odpowiesz sobie na pytanie skąd ma wziąć sterowniki do kontrolera SATA pod win 98 ??

Wtedy będzie zdecydowanie prościej będzie zrozumieć Ci sugestię roobala odnośnie kłopotów z instalacją win 98 na takim dysku :).

Moje informacje się prawdziwe. Czuję się dotknięty cytatem o akademickich wywodach. Rozumie, że poziom forum musi być… Wystarczy pomyśleć. Dla chcącego nie ma nic trudnego. Oprogramowanie interfejs SATA traktuje jako ATA IDE :idea: