Windows bardzo wolny na ThinkPad

Witam serdecznie :slight_smile:
Komputer siostry od ponad roku niemiłosiernie muli.
Komputer to Lenovo W540. Powienien dawać radę z Windowsem 7 (podzespoły: Log z programu CPU-Z). Pomimo problemu serwis Lenovo twierdzi że wszystko jest w porządku oraz że komputer działa normalnie i odsyła komputer z powrotem. Komputer działa zdecydowanie za wolno i w teście przeprowadzonym za pomocą PC Mark10 nie jest nawet blisko wartości typowych dla tego zestawu.!
Poniżej załączam screeny z wyniku testu obciążenia. Uprzejmie proszę o pomoc u usprawnieniu komputera :slight_smile:


Ile procesów na biegu jałowym?

Zainstaluj Windows 10 z czystej instalki i będzie śmigał.
Ja tak zrobiłem na wyraźnie słabszym (starsze i5 2giej genercji, 8GB RAM i zwykły HDD laptopowy) i efekty takie:
Uruchomienie - 30s
Wybudzenie z uśpienia - 2s
Ogółem śmiga jak głupi po zainstalowaniu 10tki.
Ewentualnie można zakupić SSD jak jeszcze nie ma.

48 procesów

Win10 chyba kpisz.

Niestety instalacja Windowsa 10 póki co nie wchodzi w grę :frowning: Będzie to możliwe chyba dopiero jako ostatnia deska ratunku.

Jaki stan dysku HDD?
Plan zasilania?

Jak ja lubię, gdy ludzie coś opluwają bez zdania racji :slight_smile:

To Twój fetysz, mi nic do tego.

Nie myślałeś nad jakimś Linuxem? Wątpię, by siostra używała jakichś programów, które na ten system byłyby niedostępne.

Nawet, jeśli nie zdecydujesz się na instalację, to i tak za pomocą LiveCD(System na pendrive bez konieczności instalacji), możesz sprawdzić jak komputer działa, i czy jest to problem Windowsa.

Na tej konfiguracji Win7 lata lepiej niż ten Win 10 że 150 procesami.

Wychodzę z tego śmiesznego wątku, trochę konfiguracji i człowiek się gubi.

Oczekujesz szybkości od skansenu?
Ciesz się że to działa i nie oczekuj cudów póki siedzisz na systemie którego tylko Janusze się trzymają “bo szwagier się zna i czytał że ta dycha to gówno”.
Win7 na SSD działa gorzej niż dycha na HDD ale jak chcesz dłubać w kupie to nie powstrzymam cię.

Plan zasilania to wysoka wydajność (komputer chodzi podłączony ciągle do sieci, bez akumulatora).
Jeżeli o to chodziło, to CHKDSK disk nie wykazał żadnych problemów z HDD

nie myślę nad Linuxem. maszyna obsługuje kilka apek takich jak autocad, v-ray, sketch-up czy rhino. zmiana systemu spowoduje problemy z licencjami :wink:

@daras28-82 Widzę że niektórzy odlecieli od temperatury

@Sluuz użyj programu HD Tune:
Zakładka Health,
Zakładka Benchmark - uruchom benchmark
Wrzuć zrzuty ekranu z tych zakładek.

To nie temperatury.

Daras akurat ma 100% racji. Też byłem sceptyczny do Win10, aż na swoim starszym laptopie nie postawiłem. Efekt? jakbym włożył SSD.
Dlaczego byłem sceptyczny? Bo Win10 w zasadzie nie uzywałem na kompach bez bazy danych Oracle.

Screeny z HD Tune


Edit: jeszcze trzeci obrazek

To nie temperatury, to przestarzały Win7 zamula na HDD co jest normą.
Och jak ja się cieszę że pożegnałem się z tym gniotem.

BTW, tak mocna maszyna i ciągle na HDD?
Myślałeś że procesor jest wąskim gardłem?