Windows Defender mocno spowalnia działanie aplikacji youtube-dl

Witam. Wczoraj na moim w miarę nowym komputerze (posiadam go od około 6 miesięcy) zauważyłem, że aplikacja do pobierania filmów z YT youtube-dl (obsługiwana przez wiersz poleceń) działa bardzo powoli, np. gdy wpiszę youtube-dl.exe --help, to muszę czekać około 5 minut, zanim pojawi się lista dostępnych komend. Początkowo myślałem że coś jest nie tak z dyskiem, ale w menedżerze zadań zauważyłem, że w trakcie oczekiwania na odpowiedź aplikacji wzrasta zużycie CPU przez proces MsMpEng.exe (Windows Defender) do ok. 25%. Pomaga dodanie pliku youtube-dl.exe do wyjątków, ale do tej pory wszystko było w porządku bez takiej konieczności. Aplikacja w najnowszej wersji.

Analogiczna sytuacja występuje, gdy wchodzę w Ustawieniach do menu Sieć i Internet > Zużycie danych > Szczegóły zużycia i przewijam listę do około połowy (wówczas aplikacja Ustawienia zawiesza się na około 15 sekund, a zużycie procesora przez proces MsMpEng.exe wzrasta, dodanie pliku youtube-dl.exe na białą listę niczego nie zmienia) oraz, gdy klikam prawym przyciskiem na plik youtube-dl.exe (ale tylko wtedy, gdy plik nie jest dodany do wyjątków).

Oto działania jakie wykonałem do tej pory, by naprawić ten problem:

  • chkdsk /f /r - nie wykryto problemów

  • sfc /scannow - nie wykryto problemów

  • Pełny skan programami Windows Defender / Malwarebytes Anti-Malware - nie wykryto problemów

Plik przeskanowałem na stronie Virustotal, ale żaden ze skanerów nie wykrył wirusa.

System to legalny Windows 10 Home, preinstalowany przez producenta sprzętu.

Co może powodować problem? Wydaje mi się, że wszystko zaczęło się od wczorajszej aktualizacji bazy wirusów.

Załączam zdjęcia opisywanych przeze mnie problemów.

Z góry dziękuję za pomoc.

windefender1.jpg

windefender2.jpg

Wyłączyć Windows Defender jeśli masz innego antywirusa:-)

A przeskanuj ten plik video recording na tej stronie https://www.virustotal.com/pl/

Może rzeczywiście defender coś w nim blokuje? Jakby co, to odinstaluj dokładnie tą aplikację do pobierania plików.

Do Firefoxa pobierz rozszerzenie 1-click video download, to pod filmami będziesz miał przycisk pobierania i dostępne rozdzielczości. A leciutkie to i defender się z nim nie pokłóci https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/1-click-youtube-video-downl/

Tak jak napisałem, wyłączenie Defendera naprawia te problemy, więc zrobiłem to i zainstalowałem Avirę. Ale do tej pory tych problemów nie było…

Napisałem już, że skanery z tej strony nie wykrywają żadnych wirusów. Poza tym wolę zostać przy youtube-dl - ta aplikacja ma znacznie większe możliwości niż dodatek do Firefoksa.

Samą aplikację usuwałem już dwukrotnie, pobierając w zamian nową wersję z oficjalnej strony - nie pomogło.

Dodam jeszcze, że wykonałem pełny skan antywirusem Avira, który nie wykrył żadnych zainfekowanych plików.

Obowiązuje zasada 1 antywirus, możesz odpuścić sobie defendera. Sprawdź jeszcze w ustawieniach antywirusów, czy masz zaznaczone filtrowanie https.

Windows Defender wyłączył się automatycznie wraz z instalacją Aviry. Filtrowanie https włączone.

Czy CCleaner mógł coś popsuć w systemie? Słyszałem dużo takich opinii, choć korzystam z tej aplikacji już od 7 lat i jeszcze nigdy nie miałem z nią problemów.

A wystarczyło dodać ten plik na białą listę Defendera :wink:

Tak jak napisałem w pierwszym poście: robiłem to, ale naprawiało to tylko problem z youtube-dl - problem z aplikacją Ustawienia wciąż pozostawał. Tak więc zainstalowałem Avirę i teraz jest w porządku, aczkolwiek wolałbym wiedzieć co ten problem powoduje.