Windows Embedded 8.1 Industry Pro do czego może posłużyć?

W technikum, do którego uczęszczam powiadomiono mnie, że szkoła zostanie dołączona do projektu, który pozwoliłby na pobieranie legalnego oprogramowania z dreamspark. Obecnie korzystam ze zwykłego Windows 7. Czym ten system różni się od zwykłego użytkowego? Czy warto go zainstalować na domowym komputerze służącym jedynie do rozrywki, a w razie potrzeby do nauki?

System o który pytasz to mówiąc w skrócie to w zasadzie sam czysty system bez niczego - używany jest na przykład jako podstawa dla specjalistycznego oprogramowania 

  • RIP-y drukarek, speccjalne komputery sterujące urządzeniami gdzie specjalistyczny soft pracuje na windowsie  i żadne inne funkcje poza czystym systemem nie są potrzebne - a nawet zbędne 

Czyli mogę bez problemu korzystać z tego systemu w warunkach domowych? Wiesz może czego brakuje, a być może korzysta każdy z nas?

To jest Embedded, więc zasadniczo - brakuje wszystkiego, co nie jest niezbędne. Nie wiem jak dokładnie to wygląda w 8.1 Industry, ale w przypadku Windows 7 Embedded Standard to na przykład standardowo brakowało takich rzeczy jak wyszukiwanie w menu start, kodeki wideo i audio, .NET Framework, Windows DVD Maker, Windows Photo Viewer, Windows Defender i parunastu innych rzeczy. Oczywiście, wszystko to można było dodać doinstalowując odpowiednie FeaturePack. I oczywiście brakowało języka polskiego, który należało sobie doinstalować samodzielnie.

 

Sama instalacja też skupia się na wdrożeniu przygotowanego wcześniej obrazu systemu.

 

Kompletnie nie jest to system przeznaczony do codziennego użytkowania - raczej do budowy rozwiązań “wbudowanych” (komputery przemysłowe, bankomaty i tym podobne). Wersja “Industry” charakteryzuje się dodatkowymi możliwościami “zabezpieczania” urządzeń - write filter, filtry na urządzenia USB i tym podobne.