Windows i Linux na jednym kompie

(Baleburg) #1

Witam, wczoraj na Linux Install Party otrzymałem OpenSUSE i Debiana. OpenSUSE niestety jest na DVD-ROM, ale Debian pójdzie (tak czy tak wolę tą dystrybucję) No i mam takie pytanie, jak zrobić aby przy włączaniu komputera pojawił mi się taki czarny ekran z wyborem systemu? Pozdrawiam, z góry dziękuję :wink:

(Cosik Ktosik) #2

Zainstaluj GRUBA: http://debian.linux.pl/viewtopic.php?p=9306#9306

(Baleburg) #3

Tylko mi chodziło o coś innego ;/ Mi chodzi o takie coś jakby w dosie, że się wybiera Microsoft Windows, Debian itd. Może postaram się to bardziej wyjaśnić… Jak np. jest taki ekran w stylu dosowym żeby tam wybrać np. Tryb awaryjny, poprzednia dobra konfiguracja itp. to się pojawia po jakiejś szkodzącej zmianie i mi chodzi o to żeby wyskakiwał taki czarny ekran w takim samym stylu dosowym i żeby w ramce były OS`y i żebym sobie strzałkami wybierał jaki OS chcę wybrać… Już rozumiesz cosik?

P.S Tak czy tak Ci za pomoc dziękuję :wink:

(Cosik Ktosik) #4

Możesz dodać wpis do boot.ini windowsa XP. Tutaj Masz to także opisane (pod rysunkiem): http://gorzow-wlkp.pl/linux/xp_win.php

Dodatkowo, na dole strony: http://gusioo.ovh.org/boot_ini.html

(Loose73) #5

Grub, czyli menu wyboru systemu instaluje się automatycznie razem z Linuksem jesli wybierzesz opcję instalacji obok istniejącego już systemu.

(Baleburg) #6

Czyli po prostu podczas instalacji Linuxa taki program się instaluje kiedy się go zaznaczy? Tylko, że ja nie chcę nadinstalowywać Linuxa na Windowsa ;/

(mati75) #7

Grub, czyli czarne menu wyboru systemu instaluje się razem z systemem linux. Nie pamiętam czy trzeba co zaznaczać w debianie, ale powinno się automatycznie zainstalować.

(Cosik Ktosik) #8

Darth , możesz spokojnie instalować linuxa na innej partycji, a w grubie windows zostanie dodany (nie nadpisujesz na windowsa).

(mareksolak) #9

I w trakcie instalacji masz mozliwość ustawienia który system ma być domyślny - zalecam windows , większośc ludzi z niego korzysta

(Baleburg) #10

Ale czy podczas instalacji Debiana, Debian pyta się na jakiej się ma partycji zainstalować?

(Sawyer47) #11

Nie tyle pyta się, co sam musisz określić gdzie ma się system zainstalować, to logiczne.

(Baleburg) #12

Tak, ale musi się mnie zapytać bo przecież może chcę mieć WIN`a na innej partycji!? A jak się nie pyta to właśnie się pytam , Jak mieć Windowsa i Linuxa na jednym kompie!

(Cosik Ktosik) #13

Windowsa Masz już zainstalowanego, a podczas instalacji linuxa musisz określić, gdzie ma on być zainstalowany (dodatkowo określasz partycję wymiany i co ma być formatowane). Potem Windows i linux zostanie automatycznie dodany do GRUBa, a jeżeli windowsa zabraknie to zrobisz tak, jak w linku na początku.

(Alden Jone) #14

Skoro masz już Windowsa zainstalowanego to wchodzisz w mój komputer - właściwości - zaawansowane - uruchamianie i odzyskiwanie i tam zaznaczasz “czas wyboru listy systemów operacyjnych”, domyślnie jest to 30 sekund.