Windows na drugim obszarze roboczym w virtualboxie

Witam. Ostatnio gdzieś na jakiejś stronce wyczytałem (niestety zapomniałem na jakiej) że można zrobić coś takiego że na jednym obszarze roboczym siedzimy na linuxie a na drugim mamy windowsa nie w oknie a na całym pulpicie. Czy da się coś takiego zrobić?

Może tryb zintegrowany pomoże. Jeden pulpit poświęcasz na Windows, a resztę na Linux

http://widera.com.pl/windowslinux-na-jednym-pulpicie.html

Pozdrawiam

O.O dzięki. Tylko że tam jest na windowsie wirtualna maszyna i jest zmieniony plik /etc/X11/xorg.conf :frowning: Teraz mam ubuntu 10.04 i windowsa xp na Vb. Czy trzeba będzie zmienić jakiś plik w tym windowsie?

Zainstluj dodatki VirtualBox Guest Additions i powinno pomóc, powinieneś mieć możliwość dynamicznej zmiany rozdzielczości i integrację myszy, ja tak miałem akurat po Windows 7, pod XP po doinstalowaniu sterowników powinno być podobnie. Windowsa bądź inny system na pełny ekran przełączasz wciskając Ctrl+F.

Pozdrawiam!

aha, a jeszcze takie pytanko: jak zrobić żeby windows włączał się przy starcie systemu. Bo w terminalu troche zielony jestem i nie wiem jakim to poleceniem…

Dodaj do programów startowych takie polecenie:

VirtualBox --startvm nazwa_maszyny_wirtualnej

Jeśli chcesz startować maszynę od razu na pełnym ekranie:

VirtualBox --startvm nazwa_maszyny_wirtualnej --fulscreen

za nazwę maszyny podajesz nazwę, pod jaką utworzyłeś maszynę dla Windows, np. winxp:

VirtualBox --startvm winxp --fullscreen

Jeśli w nazwie są spację to musisz nazwę zawrzeć w apostrofach, np. win xp:

VirtualBox --startvm 'win xp' --fulscreen

Pozdrawiam!

No niestety nie działa:(… system zwie się Windows xp wpisałem VirtaulBox --startvm ‘Windows xp’ i nic. A mam jeszcze taki problem: gdy uruchomiony windows w trybie zintegrowanym to mam 2paski zadań -1 z windowsa i 2. z linuksa i tapetę też mam linuksową. :twisted: Chciałbym zrobić tryb ekranowy na 2. obszarze roboczym ale gdy wtedy gdy wciskam ctrl+ alt+strzałka/mysz aby przełączyć spowrotem na obszar linuxa to nie chce już przerzucic. Problem jest w tym że okno Vb jest aktywne i nie działają skróty z compiza :twisted: :twisted: :twisted: I czy jeśli dam do autostartu tak jak napisałeś to bd się włączać wtedy na pierwszym obszarze? Bo ja bym wolał na drugim… :cry:

Tak na pierwszym, maszyna niestety jest uparta i czasami potrafi “przeskoczyć” samoczynnie na pierwszy pulpit. Odpal z terminalu to polecenie co podałeś wyżej to się zobaczy co nie działa.

Pozdrawiam!

A nie miały być 2 literki odwrotnie?

Virt ua lBox

Taki sam błąd wkradł się użytkownikowi roobal w ostatnim kodzie…

Sprawdź to.

Ano tak, literówka :slight_smile: Poprawione, tak to jest jak inni kopiują wszystko co im się podstawi zamiast przeczytać co się im w ogóle podaje :slight_smile:

Pozdrawiam!

rzeczywiście literowka, teraz działa. A co zrobić z tym że nie mogę przełączyć zpowrotem na 2. obszar?

Kliknij na pulpicie systemu gospodarza i się przełączasz.

Pozdrawiam!

Tak wiem, ale jak jestem w trybie pełnoekranowym to właśne wszystko jest tak jak ma być tylko nie mogę wejść na pulpit gospodarza, chyba że wyłączę tryb pełno ekr. ale wolałbym bez tego bo by było szybciej i wygodniej…

W Vbox w “Globalnych ustawieniach” w “Wejście” odznacz “Automatyczne przechwytywanie klawiatury”, dzięki temu będziesz mógł zmieniać pulpity również w trybie pełnoekranowym za pomocą Ctrl + Alt + -> albo <-. A jeżeli chcesz żeby Vbox otwierał się zawsze na drugim obszarze roboczym to pobaw się devilspie i nakładką gdevilspie

Teraz wszystko super :):):slight_smile: Dzieki wam bardzo!