Windows na partycji recovery również zawiera różne śmiecie?

Witam!

Mam w planach kupno laptopa. Jak wiadomo, producent załącza do niego pełno niepotrzebnych nikomu programów. Jakieś wersje testowe offica (nie jest mi to potrzebne, bo mam oryginalną płytę, i w każdej chwili sobie mogę zainstalować), programy, których nie używam, i używać nie będę. Obraz systemu znajduje się na partycji recovery, Jest to wygodne, bo mogę w każdej chwili zainstalować go od nowa. I tu moje pytanie: on również zawiera te wszystkie śmiecie? Nie chciałbym w razie czego spędzać kolejnych kilku godzin na ich usuwanie. W sumie mam płytę Windowsa, ale już licencja jest wykorzystana, a chcę używać kilku komputerów (laptop przede wszystkim do szkoły).

Pozdrawiam!

_____

Edit: zapomniałbym. Jeśli moja partycja recovery ulegnie zniszczeniu, to mogę zwrócić się do producenta o przysłanie płyty z systemem? Będzie to płatne?

Tak system z partycji recovery jest taki sam jak ten już zainstalowany.

Większość producentów pobiera opłatę za przysłanie systemu.

Na partycji recovery masz system ze wszystkimi “śmieciami”.

Jeżeli masz płytę Windowsa to możesz wykonać z niej czystą instalację podając swój oryginalny klucz, oczywiście wersja systemu musi się zgadzać.

Tak. System z partycji recovery również jest wyposażony w śmieci instalowane na początku, typu właśnie próbny Office i inne programy.

Jeśli masz system taki, jak w laptopie, możesz użyć płyty, którą posiadasz, zainstalować system i aktywować na kluczu, który jest na nalepce laptopa (kiedyś słyszałem, że one podobno nie działają, mi jednak zawsze się aktywował, a robiłem tak już parę razy nie tylko u siebie). Tym sposobem będziesz miał czysty system wgrany, a wszelkie sterowniki masz pewnie na osobnej płycie, więc nie ma z tym problemu. W Asusach (nie wiem, czy wszystkich) na tej płycie są jeszcze dodatkowe programy, typu ATK Media, które nie zawsze są potrzebne.