Windows na próbe


(Gregory86) #1

Witam,

Jestem na etapie modernizacji komputera w mojej firmie. Zmieniam dość drastycznie jego konfiguracje i w związku z tym mam taką sytuacje.

W tej chwili na komputerze firmowym jest zainstalowany Windows ME OEM (legalny), a na komputerze domowym posiadam legalnego Windows XP HE OEM.

Modernizacja będzie wiązać się z przełożeniem dysku ze starej do nowej konfiguracji. Czy w takiej sytuacji mogę zainstalować na komputerze firmowym XP-eka i przez 30 dni sprawdzać jak działa na takiej konfiguracji, a potem zakupić do niego licencje?!


(Vicuss) #2

Tak się robi na trialu, ale klucz jest wymagany po 28 dniach, więc tak, raczej tak.


(pysiu) #3

nie możesz oemu tak użyć bo przypisany jest do konkretnego komputera więc jeśli użyjesz go to wrazie kontroli masz liczony jako pirat :slight_smile: a kolega myli trial z aktywacją :slight_smile:


(niezDarek) #4

wiem że viście masz możliwość korzystania bez wprowadzenia klucza przez 30 dni ale w XP to raczej o tym nie słyszałem, poza tym to komputer firmowy więc nie ma co kombinować, nie wiem jak jest u was w firmie ale przeważnie jest tak że piszesz zapotrzebowanie i dostajesz ewentualnie kasę i instalujesz, poza tym masz wersje OEM i nie możesz przenieść licencji, na 100% będzie to uznawane jako piractwo


(Vvivvo) #5

OEM! !!


(Pajlaj) #6

OEM przypisany jest do płyty głównej. W swoim komputerze wymieniałem dysk, kartę grafiki, procesor, dokładałem RAM i nawet nie jęknął o aktywację itp. Wszystko możesz zmienić tylko nie płytę główną ( można poczytać w zakładce licencjonowanie lub FAQ Microsoftu).

System nieaktywowany zablokuje się po ok 30 dniach. Przez ten okres możesz jak najbardziej korzystać z jego możliwości. Oczywiście nie wgrasz softu Ms, który wymaga wcześniejszej aktywacji systemu ( np. IE7 WMP 11 itp.)

Rozumiem też że w celach testowych wgrasz XP na klucz komputera z domu. Dla MS to bez znaczenia gdyż jeśli nie aktywujesz to nie będzie nigdzie ten klucz spr.

Po okresie 30 dni zblokuje się i koniec. Złamaniem licencji będzie jak faktycznie pozostaniesz z tym kluczem i aktywujesz go. Porównanie hasza wygenerowanego na Twoim sprzęcie i przypisanym do tego klucza z haszem "nowym" zapisze się w bazie MS jako "pirat" ( już będący w puli użytych wcześniej i aktywowanych).


(Mat0160) #7

Po co testować XP, przecież jak masz w domu to wiesz jak sie go obsługuje :stuck_out_tongue:


(niezDarek) #8

chce zapewne sprawdzić stabilność systemu na konkretnej konfiguracji :stuck_out_tongue:

lepiej będzie jak podasz konfiguracje powiemy ci czy będzie XP stabilnie chodził


(Pawbrotm) #9

Ja słyszałem, że po instalacji Windowsa do aktywacji (czyli przez te 30 dni) jest w trybie OOBE (Out Of Box Experience)- nie ma wtedy ograniczeń licencyjnych


(Gregory86) #10

to ja :slight_smile:

jeśli chodzi o konfiguracje to wiem że windows pociśnie (P4 1,8Ghz, 512 RAMu) to jest komputer do wypisywania faktur i siedzenia na allegro :). Sprawdzałem działanie systemu i oprogramowanie na nim i nie ma żadnych problemów. Problem może stanowić co najwyżej osoba która go obsługuje, bo jakby to powiedzieć: jest trochę tępa :), dlatego wolałbym zainstalować jej ten system na próbę, żeby się z nim zapoznała i stwierdziła czy sobie poradzi.