Windows na próbe

Witam,

Jestem na etapie modernizacji komputera w mojej firmie. Zmieniam dość drastycznie jego konfiguracje i w związku z tym mam taką sytuacje.

W tej chwili na komputerze firmowym jest zainstalowany Windows ME OEM (legalny), a na komputerze domowym posiadam legalnego Windows XP HE OEM.

Modernizacja będzie wiązać się z przełożeniem dysku ze starej do nowej konfiguracji. Czy w takiej sytuacji mogę zainstalować na komputerze firmowym XP-eka i przez 30 dni sprawdzać jak działa na takiej konfiguracji, a potem zakupić do niego licencje?!

Tak się robi na trialu, ale klucz jest wymagany po 28 dniach, więc tak, raczej tak.

nie możesz oemu tak użyć bo przypisany jest do konkretnego komputera więc jeśli użyjesz go to wrazie kontroli masz liczony jako pirat :slight_smile: a kolega myli trial z aktywacją :slight_smile:

wiem że viście masz możliwość korzystania bez wprowadzenia klucza przez 30 dni ale w XP to raczej o tym nie słyszałem, poza tym to komputer firmowy więc nie ma co kombinować, nie wiem jak jest u was w firmie ale przeważnie jest tak że piszesz zapotrzebowanie i dostajesz ewentualnie kasę i instalujesz, poza tym masz wersje OEM i nie możesz przenieść licencji, na 100% będzie to uznawane jako piractwo

OEM! !!

OEM przypisany jest do płyty głównej. W swoim komputerze wymieniałem dysk, kartę grafiki, procesor, dokładałem RAM i nawet nie jęknął o aktywację itp. Wszystko możesz zmienić tylko nie płytę główną ( można poczytać w zakładce licencjonowanie lub FAQ Microsoftu).

System nieaktywowany zablokuje się po ok 30 dniach. Przez ten okres możesz jak najbardziej korzystać z jego możliwości. Oczywiście nie wgrasz softu Ms, który wymaga wcześniejszej aktywacji systemu ( np. IE7 WMP 11 itp.)

Rozumiem też że w celach testowych wgrasz XP na klucz komputera z domu. Dla MS to bez znaczenia gdyż jeśli nie aktywujesz to nie będzie nigdzie ten klucz spr.

Po okresie 30 dni zblokuje się i koniec. Złamaniem licencji będzie jak faktycznie pozostaniesz z tym kluczem i aktywujesz go. Porównanie hasza wygenerowanego na Twoim sprzęcie i przypisanym do tego klucza z haszem “nowym” zapisze się w bazie MS jako “pirat” ( już będący w puli użytych wcześniej i aktywowanych).

Po co testować XP, przecież jak masz w domu to wiesz jak sie go obsługuje :stuck_out_tongue:

chce zapewne sprawdzić stabilność systemu na konkretnej konfiguracji :stuck_out_tongue:

lepiej będzie jak podasz konfiguracje powiemy ci czy będzie XP stabilnie chodził

Ja słyszałem, że po instalacji Windowsa do aktywacji (czyli przez te 30 dni) jest w trybie OOBE (Out Of Box Experience)- nie ma wtedy ograniczeń licencyjnych

to ja :slight_smile:

jeśli chodzi o konfiguracje to wiem że windows pociśnie (P4 1,8Ghz, 512 RAMu) to jest komputer do wypisywania faktur i siedzenia na allegro :). Sprawdzałem działanie systemu i oprogramowanie na nim i nie ma żadnych problemów. Problem może stanowić co najwyżej osoba która go obsługuje, bo jakby to powiedzieć: jest trochę tępa :), dlatego wolałbym zainstalować jej ten system na próbę, żeby się z nim zapoznała i stwierdziła czy sobie poradzi.