Windows na wielu komputerach

(mampytanie1) #1

witajcie.

chciałbym otworzyć serwis komputerowy, zajmujący się głównie naprawą części komputera, ale pobocznie mógłbym świadczyć również usługi związane z systemem i w związku z tym mam pytanie jak to jest z instalacją oprogramowania. czy jeśli posiadam oryginalną płytę z windowsem 7 to mogę instalować go normalnie niezliczoną ilość razy na komputerach klientów, którzy mają naklejkę z kodem licencyjnym windowsa 7 naklejoną na tym komputerze i aktywować go wpisując ten kod?czy to już jest naruszenie licencji i raczej powinni sami przynieść swoją płytę lub kopię zapasową i dopiero instalacja byłaby możliwa?pozdrawiam

(pysiu) #2

Sama płyta to tylko nośnik liczy się numer licencji z kluczem .

(Grabkamy) #3

Jeśli posiadasz płyty zgodne z wersjami klientów to nie ma problemu, ale jeśli zainstalujesz wersję niezgodną z taką jaka widnieje na naklejce klienta to już jest problem.

Ps. jest parę wersji windows 7.

(mampytanie1) #4

tak, tak to wiem :slight_smile: a jeśli chodzi o instalowanie oprogramowania udostępnianego w internecie za free, np. sterowniki ze strony producenta czy kodeki jak kaza lite to rozumiem, że tutaj nie ma żadnych przeciwwskazań? nie mogę natomiast zainstalować im piratów w stylu photoshop ściągnięty z neta itd. tak?

(rgabrysiak) #5

Sterowniki możesz instalować bez problemu. Z programami jednak bym się wstrzymał.

To chyba logiczne, chyba że chcesz narobić sobie problemów.

(boczi) #6

A to dlaczego, skoro mówimy o tych darmowych i ogólnodostępnych?

(rgabrysiak) #7

Chodzi mi tutaj głównie o programy które są darmowe ale np. dla użytkowników domowych. Nigdy nie wiemy do jakich celów komputer ma być wykorzystywany.

(boczi) #8

Dlatego właśnie nie ma co się “wstrzymywać”, tylko zwracać uwagę na szczegółowy opis licencji (zawsze podane na dobrychprogramach), bo większość darmowego softu rzeczywiście ma wyłączenie odnośnie zastosowań komercyjnych :slight_smile:

(Omielcarz) #9

Można tak robić, tak jak legalne jest wykonanie kopii zapasowej na płycie CD-R. Kupując jakieś oprogramowanie w sklepie z punktu widzenia prawnego kupujesz licencje, a nośnik jest niejako tylko dodatkiem do całości.

(roobal) #10

Może rgabrysiak miał na myśli, że to może podchodzić pod komercyjne wykorzystanie przez usługodawcę, jakby nie patrzeć, bierze pieniądze za instalację takiego oprogramowania, a właściciel programu nic z tego nie ma.

Myślę, że tę kwestię warto by było poruszyć na jakimś forum prawnym.