Windows nie uruchamia się po instalacji sterów VGA do AMD A8-7600

witam,

Mam problem z nowo zakupionym komputerem. Wielokrotnie składałem i instalowałem już komputery do domu czy do firm. Jednak chyba pierwszy raz mam taki problem. Zakupiony komputer to składak w konfiguracji:

płyta główna - ASRock FM2A88M-HD+ R3.0, A88X, DualDDR3-2133
procesor - AMD APU A8-7600, socket FM2+, Quad-Core 3.1 GHz
pamięć - Patriot 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL11
dyski twarde (2szt.) - Seagate Desktop 500GB, SATA/600, 7200RPM (do RAID 1)
obudowa - Zalman ZM-T3 Mini Tower
nagrywarka - DRW LiteOn iHAS124-14 24x, SATA
zasilacz - Chieftec ATX serii IARENA – GPA-400S8
system - Microsoft OEM Win 8.1 x64 pl

Problem pojawia się zaraz po zainstalowaniu systemu Win 8.1 i próbie instalacji sterowników. Wszystkie sterowniki oprócz VGA instalują się poprawnie. Po instalacji sterowników VGA z płyty cd producenta płyty i obowiązkowym restarcie, po chwilowym wczytywaniu systemu (logo Windows) pojawia się jedynie czarny ekran, bez kursora, bez błędów BSOD czy jakichkolwiek komunikatów. Nie uruchamia się również tryb awaryjny - objawy takie same. Nie działa również naprawianie systemu z płyty Win8 - system nie rozpoznaje macierzy RAID.

Opiszę to co już sam wykonałem:

  • instalacja sterowników pobranych ze strony producenta płyty ASRock,
  • instalacja systemu bez sterowników VGA -niby działa ok ale sa problemy z instalacją niektórych programów np. instalka Javy 8 nie uruchamia się twierdząc, że plik jest uszkodzony. Mimo tego na kilku innych komputerach ten sam plik, na tym samym pendrive działa bez problemów. Przy próbie wykonania obrazu systemu plik obrazu zawiera błędy integracji uniemożliwiające użycie go do odtworzenia systemu (Paragon Backup/restore)
  • instalacja systemu tylko na 1 dysku, bez RAIDa.
  • oddałem całość do sklepu - postawili na uszkodzoną płytę główną i wymienili na nową, identyczną - problem nadal był,
  • kolejny raz oddany - postawiono na uszkodzenie rdzeni VGA w procesorze. Po krótkim boju z dystrybutorem, procek wymieniony na nowy, identyczny (odebrałem w środę). Wczoraj instalowałem wszystko na nowo i nadal to samo.
  • próbowałem instalacji z org płyty Windowsa jak i z obrazu pobranego z sieci - efekt ten sam,
  • testy pamięci nic nie wykazały

 

Będę wdzięczny za jakiekolwiek pomysły co jeszcze może być uszkodzone/niepoprawne. Klient dla którego miał być sprzęt denerwuje się, że nowy komp a już takie problemy.

  1. Sprawdziłeś czy czarny ekran pojawia się przy podłączeniu monitora do innych wyjść video płyty?

  2. Próbowałeś podłączyć inny monitor?

  3. To samo dzieje się na najnowszych sterownikach Radeon od AMD?

  4. Ostatecznie podłączyłbym drugą kartę na pci-e, do niej monitor (może być ten sam, do drugiego wejścia) i zobaczył czy GPU w APU poprawnie rozpoznało monitor i ustawiło rozdzielczość.

Jesteś pewny, że nie uruchamia się Windows? Gdy masz jeszcze jakiś obraz, ustaw dźwięk odrywany przy starcie systemu i sprawdź czy przestaje być odgrywany po instalacji grafiki.

 

Skoro płyta i procek wymieniane… To takie efekty może powodować tylko ram i hd. Bo raczej wykluczam podkręcanie takie platformy. Dla pewności i spokoju można mu zrobić rest biosu zworką.

Czasem poprzez pendrive nie podrzucasz mu jakiegoś robaczka ?

Czym sprawdzany ram ? Bo jak tym wbudowanym w Windows to on często fałszuje wyniki.

 

Można się jeszcze pobawić z pobraniem poprawek do w8.1 przed instalacją sterownika grafiki. Może coś M$ narozrabiał.

Najpierw WU .

RAID : BIOS ? Sterowniki ?

dzięki za wszystkie pomysły. Przez weekend popróbuję i dam znać co z tego wyszło.

@KAZDAN63

Nie bardzo rozumiem pytanie. RAID ustawiony w BIOSie. Przy instalacji systemu Win8.1 standardowo nie widzi dysków i prosi o podanie płytki ze sterownikami. Na płycie znajduje stery do RAIDa (do wyboru są stery dla systemu Win 7/8/8.1/10), wybieram właściwe, powrót do rozdziału partycji (teraz już dysk jest widoczny), dzielę na 2 partycje i dalej instalacja idzie normalnie. Po instalacji systemu, przy instalacji sterowników nie ma już chyba nic do RAIDa, aczkolwiek instalując Win ponownie zwrócę na to uwagę.

Poza tym testowałem też instalację na 1 dysku, bez RAIDa (w BIOSie ustawienie AHCI, drugi dysk fizycznie odłączony) i nadal było to samo.

Przez weekend miałem trochę czasu i pobawiłem się tym komputerem. I tak:

@Indy

1 - tak, niezależnie od tego, do którego wyjścia - DVI czy DSUB - podłączyłem monitor, czarny ekran po instalacji sterów VGA był zawsze.

2 - nie, podłączałem tylko swój monitor. Ale jestem pewny, że to nie kwestia monitora. Korzystam z niego cały czas, wielokrotnie też podłączam pod wejście DSUB inne komputery przy instalacji i wszystko jest ok.

3 - najnowsze stery od AMD … no tutaj jest ciekawie. Pobrałem najnowsze stery dla AMD APU (identyczne jak dla nowszych grafik) - Radeon Crimson 16.5.3 z 23.05.2016. No i podczas instalacji małą niespodzianka - instalator wśród wyświetlanych składników, które zostaną zainstalowane (sterownik audio HDMI, AMD Evolved, RAID, sata, AMD SMBus, etc.) NIE wykazuje “sterownika ekranu”. Na próbę zainstalowałem te stery u siebie (mam grafikę HD78xx) i tu bez problemu pojawił się składnik “sterownik ekranu”.
Ponadto, podczas szukania przyczyn zwróciłem uwagę na to, że tym kompie, w menedżerze urządzeń karta graficzna to cały czas “podstawowa karta graficzna Microsoft” i ma ona status “WYŁĄCZONA”. Po jej włączeniu jedyny efekt to zmiana rozdzielczości na niższą. A pobrany sterownik AMD nadal nie wykrywa sterownika ekranu.

4 - pobrałem sterowniki producenta płyty ASrocka i zainstalowałem, łącznie z VGA. No i efekt nadal ten sam. Podłączyłem wtedy drugą grafikę na PCI-E. System uruchamiał się ale tylko do ok. ekranu logowanie (podczas ładowania widać logo systemu, potem znika i powinien byc ekran logowania a nie ma) i pokazał się BSOD “Thread_stuck_in_device_driver”. Podejrzewam, że ma on związek z niewłaściwymi sterownikami vga - jeżeli rdzenie vga w cpu sa uszkodzone a sterownik próbuje je uaktywnić.

5 - ustawiłem dźwięk logowania. Gdy system działał normalnei, dźwięk był odtwarzany. Po instalce vga i czarnym ekranie dźwięku brak.

 

@Wredotka

1 - pendrive sprawdzany regularnie, korzystam na kilku kompach i żaden nie zgłosił nic podejrzanego.

2 - RAM sprawdzałem Memtestem+, test ok. 30 minut, żadnych błędów.

 

@KAZDAN63

1 - po kolejnej już instalacji Windy, zapuściłem najpierw instalowanie poprawek z WU. Trwało to ze 4 godziny, bo i ilość spora (~231 szt.) i musiałem po kilka razy instalować - co za dużo naraz to się nie dało. Po kilku pobieraniach aktualizacji i instalowaniach, system nie zgłaszał już nic do pobrania. Wtedy instalka sterowników VGA (z płyty asrocka) i znowu “ciemność widzę”.

 

Teraz, po raz kolejny, instaluję Windę 8.1 ale już z zewnętrzną grafiką. Wbudowane vga wyłączyłem w BIOSie. Zobaczę jak to będzie (i czy w ogóle) działało bez wbudowanej grafiki, na zewnętrznej. Jeżeli sterowniki nie zawalą systemu a CPU pod obciążeniem nie będzie zawieszał systemu to chyba tak to zostawię. Ewentualnie decyzja Klienta, czy będzie chciał z tym dalej walczyć i znowu reklamować w sklepie CPU.

Jeżeli ktoś ma jeszcze jakiś pomysł to chętnie spróbuję, mam czas do środy włącznie (w czwartek kompa muszę oddać)

inst-ster-RadCrimson-brakVGA.png

po-inst-ster-bezVGA-RadeonCrimson.png