Windows nie uruchamia sie po wyjeciu drugiego dysku (bez systemu)

Witam!

Chodzi o to, że w komputerze są 2 dyski. Na pierwszym jest system, drugi dysk jest całkowicie pusty. Oba dyski są w pełni sprawne. Gdy są oba to wszystko działa, natomiast po wyjęciu pustego dysku, system się nie uruchamia. Jest komunikat, że nie można znaleźć systemu. Dysk jest widoczny w biosie, próbowałem zmieniać wykrywanie z manual na auto i na odwrót, ale to nic nie daje. Wpinałem kabel Sata raz do jednego gniazda na płycie, raz do drugiego, ale bez efektu. W biosie ustawiony mam start sytemu z hdd, wyłączenie detekcji nieużywanych gniazd sata też nic nie zmieniło.

Może bootlaoder systemu jest zainstalowany na drugim dysku? Poza tym, jesteś na 100% pewny że wyciągasz dobry dysk?

Jeżeli podczas instalacji systemu miałeś podpięte obydwa dyski, to rozruch prawdopodobnie masz z innego niż ten na którym masz system czyli tak jak podaje @MacGregor.

Sprawdź w managerze dysków. Komputer->Zarządzaj-> Zarządzanie dyskami i sprawdź na którym masz rozruch.

Co to za Windows? Wystartuj z płyty Instalacyjnej lub pendrive i przy starcie instalacji wybierz napraw komputer.

No właśnie! Pusty ten drugi dysk to, niestety, nie jest. Był podłączony (powszechny błąd!) podczas instalowania systemu i są na nim ukryte pliki systemu. Teraz nic już się nie da z tym zrobić, poza oczywiście reinstalacją systemu, ale przy odłączonych przewodach drugiego dysku. Dopiero po zainstalowaniu systemu na podłączonym jednym dysku można drugi, trzeci itd. dysk podłączyć. Wtedy dają się one (te dodatkowe dyski) swobodnie usuwać (wymontowywać) w każdej chwili.

Zazwyczaj można to naprawić. https://tweakhound.com/2012/11/13/how-to-fix-the-windows-bootloader/

Tak jak mówisz, system był instalowany gdy w komputerze były podłączone dwa dyski. Szkoda, że podczas instalacji systemu nie ma słowa na temat, że jeśli są inne dyski to już jest się na nie skazanym. Wszystkie windowsy mają tę niedoróbkę, bo nie nazwałbym tego normalną rzeczą?

 

Faktycznie, rozruch jest z “pustego dysku”. Bez sensu to dla mnie jest. System podczas instalacji losowo sobie wybiera dysk , z którego ma być rozruch? Jaka jest użyteczność posiadania dwóch dysków, aby włączyć komputer. A co by było gdybym zainstalował system na komputerze z 3 lub 4 dyskami? Niestety zrobiłem tak znajomemu, mam nadzieję, że nie zamierza wymieniać żadnego z nich.

XP. Zrobiłem, ale bez zmian.

 

 

Pozytywną rzeczą jest, że na tym komputerze jest zainstalowany czysty system, więc ponowna instalacja to nie problem i tak już zrobię z tylko jednym dyskiem.

ad1. Tak, wszystkie.

ad2. Tak, pliki “wrzucone” na drugi dysk tam są nadal. Nie dadzą się sformatować, ale tylko w tym komputerze (systemie).

ad3. Niestety, pliki systemowe zostały “wrzucone” na każdy z tych dysków.

ad4. Można tym dyskiem swobodnie dysponować. Nic nie namiesza w innym komputerze. Jeśli zainstalujesz system na jednym dysku, a potem podłączysz drugi, to na drugim dysku nie znajdą się żadne pliki rozruchowe. Można go odłączyć w każdej chwili.

Dziękuję za pomoc.

Wiem jak stere to jest ale mam podobny problem, a w “zarządzaj dyskami” mam że rozruch i wszytko inne co potrzebuje system jest na 1 dysku. Mimo tego mam 2 dyski HDD z windowsową zarazą