Windows nie widzi drugiego dysku twardego mimo że BIOS widzi

Witam. Wczoraj na forum pytałem jak podłączyć drugi dysk twardy do pewnego starego kompa. Udało mi się: podłączyłem dysk do zasilania, taśmy, ustawiłem stary dysk na master, nowy na slave. Po włączeniu kompa BIOS widzi nowy dysk pokazując:

Primary Master: Seagate… (stary dysk)

Primary SLave: Maxtor… (ten nowy dysk)

Secondary Master: none

Secondary Slave: Samsung… (napęd CD)

Czyli chyba wszystko dobrze. I wszystko uruchamia się normalnie, jak dawniej. System to Windows 98. Jak wchodzę w Mój Komputer to nie ma tego nowego dysku… Jest tylko C, D (partycje starego dysku) oraz E czyli CD-Rom. Tak jakby nowego Maxtora zupełnie nie było. Myślałem, że nowy dysk pojawi się jako F i będę mógł sprawdzić jego zawartość itd.

Comoże być przyczyną? Co mam zrobić? Pomóżcie ![-o<

A masz założone partycje na dysku i sformatowane - system plików ma być dla WIN98/SE FAT32.

Nie mam pojęcia co zawiera ten nowy dysk. Był używany, więc może zawierać jakiś system, pliki albo nic. Nie formatowałem go i nie wiem jaki jest system plików. Jeśli mam go sformatować to jak to zrobić? Nie chcę stracić nic ze starego dysku ^^

-płyta instalacyjna Windows zawiera opcje formatowania -jeżeli jest widoczny

to sformatuj i póżniej przerwij instalację nowego systemu…

Jeżeli na dysku był jakiś linux i są tam tylko partycje “linux’owe” to instalator windows’a tak sformatowanej przestrzeni dyskowej nie wykrywa

bochen9 , już w jakimś temacie pisałem Ci o Gparted i chyba już pora na jego użycie

Czyli problem polega tylko na tym, że muszę sformatować ten dysk? Nie mam płytki z Windowsem 98 więc będę próbował z Gparted.

A może to jednak coś do ustawienia w systemie? W menedżerze urządzeń mam coś takiego jak “Kontrolery dysku twardego” i tam są 3 pozycje a przy jednej jest żółty wykrzyknik. Może to ma jakiś związek?

Jeśli nie masz płyty z windowsem 98, to możesz utworzyć dyskietkę startową (Panel sterowania, dodaj usuń programy i tam powinna być zakładka dysk startowy) i z niej uruchomić komputer, a później sformatować ten nowy dysk.

a ja mam pytanie bo mój braciak cioteczny też ma podobny problem tzn ma podłączone dwa dyski 80 Gb i 30 Gb ale widzi mu tylko ten 80 Gb (nie wiem czy drugi widzi w biosie) tazę pytanie to czy w windows xp takzemozna utworzyć taką dyskietkę startową? bo w Dodaj i usuń programy czegoś takiego nie widzę

twój “braciak cioteczny” najlepiej jakby użył Gparted, problem może leżeć po stronie sprzętowe, dwa dyski są ustawione na Master i jeden tylko wykrywa

A jakie to dyski i jaka taśma do nich?

Jeśli to SATA i taśma 40 żyłowa też to może być przyczyną.

Przerabiałem to niegdyś.

Zmiana taśmy na 80 pomogła.

a jak przestawić dyski na Slave i Master?

Przepnij zworkę, na dysku powinno być pokazane jakie połączenie to Slave, a jakie Master.

hmm nie wiem tylko jaki to dysk czy SATA czy jakiś inny :expressionless: zapytam go w weekend wiem że jeśli to SATA to trzeba w BIOSIE ustawić priorytet tak?

Jeśli masz stary kontroler dysku [33], musisz ograniczyć dysk do 32GB przez zworkę . [dodatkowa zworka]

Jeśli masz go podłączonego taką szeroką taśmą,to jest z grubsza biorąc SATA.

W Biosie ustawia się tylko kolejność startu dysków.

W Biosie raczej nie grzeb…

Możesz również mieć wyłączone szukanie tego dysku przez Bios.

Zanim coś zmienisz w Biosie poszukaj…

Jest mnóstwo porad.

Na tacy Ci nie podam.

Istnieje coś takiego ,jak Google.

Nie wiem jak inni ale ja uważam, że szeroka taśma ta ATA

@bochen , a próbowałeś go podpiąć pod secondary master a nie primary slave? Spróbuj, może pomoże, a na pewno nie zaszkodzi… :slight_smile:

Nie próbowałem, ale nie będę już bo niedługo zainstaluję tam XP i wtedy zrobię formaty i wszystkie nowe partycje itd.

W każdym razi dziękuję za pomoc :smiley:

To przed formatem jeszcze zainstaluj http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … +Magic+8.0

program niewiele warty bo trial i faktycznych zmian nie dokonuje , ale przynajmniej zobaczysz jaki to dysk i jakie tam są partycje

Dysk może być z linuxa albo amigi ew maca, nasz biedny systemik nie jest w stanie odczytać tego typu dysków (w drugą stronę się da). Zaproponowany przez mareksolak , program na pewno pomoże rozpoznać rodzaj dysku i coś z nim zrobić.

hehe normalnie śmiechu warte ten mój braciak cioiteczny pomylił stację dyskietek z dyskiem twardym =P~ :stuck_out_tongue: