Windows nie widzi dysku podczas instalacji systemu

(Times1991) #1

Witam.

Mam pewien problem z dyskiem twardym. Mam w komputerze dwa dyski twarde. Jeden 20GB (ze starego komputera) oraz 80GB. 80GB to Segate ST320413A. Kiedyś bawiłem się w podkręcanie procka, lecz coś źle poszło i popsuł mi się komputer. Podczas uruchamiania systemu pojawiał się błąd o braku pliku NTRDL. Po jakimś czasie uporałem się z nim - zrobiłem formata. Lecz nie do końca było tak jak chciałem ponieważ przed mój komputer nie widział dysku 80GB. W BIOSie wszystko było widać, lecz w oknie przed instalacja systemu ,gdy wzbiera się dysk na którym ma być system zainstalowany nie było go widać. W oknie "Mój Komputer" było widać oba dyski. Zainstalowałem system na 20GB i jako tako mogłem korzystać z komputera. Lecz nie do końca było to fajnie ponieważ system bardzo muli, komputer uruchamia sie ponad 5 min.

Teraz mam ferie i chciałbym zając się swoim komputerkiem, lecz za Chiny nie mogę dojść czemu Windows nie widzi tego dysku podczas instalacji. Może Wy macie na to jakiś sposób. Proszę o wszystkie możliwe sposoby, na pewno da się to jakoś zrobić.

Proszę o pomoc i pozdrawiam,

Times :wink:

(Technik Elektro) #2

jaką masz płytę główną ?? może twoja 80tka podłączone jest do jakiegoś kontrolera na PCI albo do zintegrowanego RAID (sata,ide) który wymaga dodatkowych sterowników ...

(Monczkin) #3

Proszę nazwać temat konkretnie. Proponuję lekturę regulaminu i zasad forum spisanych tu:

viewtopic.php?f=5&t=124461

(Times1991) #4

Na tych podłączeniach to się totalnie nie znam. Dodam że jakiś czas temu miałem poważne problemy z kompem i poprzestawiałem coś w środku. Pewnie moje kłopoty są tego następstwem.

Moja płyta główna to: Gigabyte GA-K8VT800 Pro

Bardzo przepraszam. Nazwę już zmieniłem, mam nadzieje że na dobrą:slight_smile:

(Technik Elektro) #5

co przestawiłeś ?? ta 80tka jest na sata ?? (dołączone sa takie wąskie kabelki ??). zajrzyj do budy....może wyłączyłeś kontroler sata (poczytaj w manualu).

(Times1991) #6

Ten dysk odłączałem i podłączałem, w ogóle dużo tam namieszałem. Dysk jest SATA, jest podłączony za pomocą cienkich czerwonych kabelków. Jest od podłączony do gniazda które nazywa się SATA0.

(Technik Elektro) #7

masz dyskietkę ze sterownikami do kontrolera sata ?? była wraz płytą główną, jak będziesz uruchamiał z płytki system naciśnij f6 (bodaj) jak na dole taka info. się pojawi a propos instalacji dodatkowych sterków raid/sata, zapodasz je systemowi i zobacz ten twój dyski :stuck_out_tongue: - dość enigmatycznie ale powinno zadziałać :-).

(Times1991) #8

Właśnie i tu zaczynają się schody bo owej dyskietki nie posiadam. Komp był kupiony jako zestaw i nie przypominam sobie aby jakaś dyskietka się tam znajdowała. Przed chwilą dwa razy przeszukałem szafkę z rzeczami od kompa i nic.

Na innym forum poradzili mi abym nagrał sterowniki które znajdują się na płycie ze sterownikami do płyty głównej, lecz było tam za dużo plików , pliczków i folderów. Znalazłem archiwum które nazywa się "3112_x86_rdvr-10040.zip", nagrałem zawartość na dyskietkę i podczas ładowania plików do instalatora nacisnąłem F6, później wybrałem opcje"(...)for WindowsXp(...), lecz to też nie podziałało. Może złe pliki nagrałem, nie wiem.

A do tych sterowników które na dyskietce miały być, to na pewno da się z neta ściągnąć, nie ? :smiley:

(Technik Elektro) #9

oczywiście:

http://www.gigabyte.com.tw/Support/Moth ... uctID=1710

(Times1991) #10

Hahaha! !!

Stokrotne dzięki Technik_Elektro! Nie wiem jak Ci mogę dziękować :smiley:

Jeszcze raz wielkie THX i Pozdro:D