Windows nie widzi dysku

(Frankowski4) #1

Witam!

Kilka dni temu odłączyłem dysk Maxtor 120 GB.Do tego mam 2 dysk 80 GB na którym jest zainstalowany Windows.Po ponownym podłączeniu dysku 120GB nie jest on widoczny w "Mójkomputer" i ogólnie nie mam do niego dostępu.W BIOSIE jest widoczny ,zaś w Zarządzaniu dyskami wyskakuje mi coś takiego:http://imageshack.us/photo/my-images/839/dyskg.jpg/

Macie jakieś porady??

(Antekcmr3) #2

Masz dysk bez partycji.

Kliknij prawym na obszarze nie przydzielone i daj utwórz partycję.

A miałeś coś wczesniej na tym dysku?

(Frankowski4) #3

Tak ,miałem prawie cały dysk zapełniony.Jeśli stworzę nową partycję to pliki na dysku usną się??

(Antekcmr3) #4

użyj tego programu, można nim sprawdzić czy na dysku wciąż są informacje na temat jakichś partycji.

Jak coś znajdzie to zaproponuje rozwiązanie.

(hirem) #5

Raczej utracisz. Miałem podobną sytuację że po odłączeniu dysku z komputera nawet jak komputer nie chodził tylko dioda się świeciła na płycie głównej i po ponownym podłączeniu widok jak u Ciebie .Dopiero jak wyłączałem z gniadka czy na wyłączniku zasilacza aż zgasła dioda to dopiero wtedy nie straciło danych z tego calego dysku. Nie pamiętam którym programem dokładnie ale używałem dwóch czy to na raty albo jednym z nich odzyskałem dane z całego dysku. To były programy pierwszy z poziomu windowsa http://www.dobreprogramy.pl/EassosRecov ... 33494.html

Drugi to Paragon Partition Manager Professional i z niego chyba odzyskałem dane . Tylko pamiętam żeby odłaczając ten dysk wyłaczyć zasilanie komputera i nie wiem czy wina dysku. Nawet dałem pytanie na tym forum i nie miałem żadnej odpowiedzi.

(Frankowski4) #6

Ogólnie to dane na dysku dalej są bo sprawdzałem programem "dmde".

Niektóre programy do odzyskiwania danych w ogóle nie widzą tego dysku.(do hirem)

(hirem) #7

A spróbuj jeszcze raz zainicjować dołączanie dysku. Czyli odłącz na wyłączonym kompie włącz raz komputer i znowu na wyłączonym połącz fizycznie i znowu włącz i zobaczysz czy się zainstaluje dysk tak że będą widoczne dane. A czy program HDtune widzi ten dysk jeśli tak to pokaż z zakładki Health screena. Możesz przełożyć do innego gniazda płyty głównej czy podmienić kabel sygnałowy czy sprawdzić czy dobrze dociśnięte połączenia.

(Frankowski4) #8

Zaraz spróbuje poprzepinać w gniazdach albo inną taśmę podłączę i zobaczę czy coś ruszy.

(hirem) #9

Masz błędy w komunikacji między płytą główną a dyskiem błędy przy C7 . Więc wymiana kabla sygnałowego i przepięcie do innego wolnego gniazda żeby sprawdzić naprowadzić do winy dysku jego elektroniki to dlatego zniknęły Ci dane. Ale nie wychodźmy za bardzo do przodu z teoriami tylko posprawdzaj i jak dalej problem to wtedy można potwierdzić z duzym prawdopodobieństwem że dysk uszkodzony a nie kontroler gniazdo płyty głównej. Po przepięciu i zmianie kabla zrób screena jeszcze raz z Health żeby porównać z poprzednim.

(Frankowski4) #10

Tylko że wcześniej podpinałem do tego samego kabla 2 dysk i działał normalnie..;/

-- Dodane 24.09.2012 (Pn) 20:26 --

Przepiąłem taśmę ale nic to nie dało.

(hirem) #11

To znaczy naprowadza że wina dysku. A dla porównania możesz zobaczyć SMART z Health HDtune ale dysku systemowego i czy przy C7 są jakieś błędy pod DATA . Jak zero to raczej masz dowód że dysk niewidoczny jest uszkodzony i te błędy są odzwierciedleniem kłopotów.

(Frankowski4) #12

W tym dysku w ogóle mi się nie wyświetla Info,jak w przypadku dysku z systemem.

A z kolej na tym co mam system nie wyświetla mi się temperatura i Health.

-- Dodane 24.09.2012 (Pn) 20:45 --

Jeden raz miałem takie coś,że dysk był widoczny ale jak chciałem do niego wejść to wyświetlił się komunikat : "dysk nie jest sformatowany,czy chcesz go sformatować teraz?"

(hirem) #13

Zdarzają się takie sytuacje że tak jest jak u Ciebie i nie wyświetla SMART . Możesz użyć drugiego programu http://www.dobreprogramy.pl/CrystalDisk ... 27691.html

i jak też nie będzie wyświetlało SMART to narazie musi wystarczyć że ogólnie Ci Chodzi a kiedyś spróbować zdjagnozować bootowalnym MHDD i z niego może wyświetli SMART przez naciśnięcie chyba f8 a jak też nie to zostanie przeskanować dysk tym programem i na jego podstawie oceniać stan dysku jego powierzchni.

-- Dodane 24.09.2012 (Pn) 20:50 --

Możesz ten niewidoczny dysk jeszcze podpiąc pod inny komputer i czy będą te same problemy jak będziesz miał możliwość.

(Frankowski4) #14

Myślę ,że mam podobny problem jak ten gość tutaj,nawet dysk ten sam.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1119804.html

Tylko nie za bardzo rozumiem co mam zrobić.

(hirem) #15

Spróbuj użyć tego programu http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part ... 20120.html

(Frankowski4) #16

Hahaha nie wieżę ,już myślałem ,że nic z tego nie będzie ale ten EASEUS Partition Recovery to był strzał w 10.

Wielkie dzięki,że nie "wymiękłeś" i poświęciłeś swój czasy, żeby mi pomóc.Szacun.

(hirem) #17

Ale może uważaj na przyszłość odłączając ten dysk, czyli : odłączona fizycznie wtyczka z gniazdka albo powinno wystarczyć wyłączone na wyłączniku listwy zasilającej jeśli przez nią zasilany komputer czy wyłączniku zasilacza. Zresztą skojarzysz jak przy następnym odłączaniu tego dysku znowu dane znikną.

(Frankowski4) #18

Wiem o co biega,dzięki za poradę,będę pamiętał. :slight_smile: