Windows - nie włącza się

Witam!

Mam problem. Gdy włączam komputer, pokazuje się ekran, że komputer został nieprawidłowo zamknięty lub została zmieniona konfiguracja sprzętowa (nie została) i do wyboru mam tryb awaryjny, normalny i załadowanie ostatniej działającej konfiguracji. Wszystkie opcje kończą się tak samo: Windows się ładuje, pasek się porusza i po chwili szybko miga jakiś niebieski ekran z tekstem (nie da się odczytać, zbyt szybko) i komputer się restartuje.

Chyba zrobię formata, ale może jakoś da się obejść bez tego? Chciałbym przynajmniej sprawdzić czy na dysku systemowym nie mam żadnych ważnych rzeczy.

Pozdrawiam

Spróbuj zrobić upgrade biosu. Blue screen to konflikt programowy lub sprzętowy (można to rozróżnić po kodzie błędu). Nie instalowałeś przypadkiem ostatnio czegoś?

Niczego nie instalowałem. Co do bluescreena - wiem, tylko że niczego nie mogę tam przeczytać.

Wolę już zrobić format, niż robić coś z biosem - nie znam się na tym za bardzo.

Weź bootowalną płytę z Linuksem ( Ubuntu, oczywiście!) i z niej wszystko uruchom. Będziesz mógł

przejrzeć partycję z systemem i w razie potrzeby zrobić kopie plików, najlepiej na pendrive’a ( a może masz dwie stacje dysków, to na drugiej ), w ogóle zrob backup danych, wszystkie eksperymenty przeprowadzaj później. Opis zachowania komputera kojarzy mi się z Sasserem, ale tu już tylko zgaduję, niech się inni wypowiedzą.

Próbowałem z Ubuntu (jeszcze przed Twoim postem), ale nie mogłem dostać się do dysków.

Zrobiłem format, zainstalowałem na nowo - wszystko działa jak powinno.

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.