Windows nie wstaje. Wina dysku czy systemu?

Witam.

Problem zaczął się od dnia, w którym postanowiłem zrobić porządki na starym komputerze.

Więc pierwszym ruchem było usuwanie zbędnych plików i programów. Usuwałem też foldery temp w documents and setting. Nie pamiętam, czy usuwałem całe foldery czy tylko ich zawartość.

Drugim ruchem było odkurzenie go w środku. Nie wydaje mi się bym naraził dysk i inne komponenty na gwałtowne ruchy.

Po odkurzeniu windows się nie uruchomił. A komunikat wyskoczył taki, zeby podłączyć dysk, z którego ma być załadowany system operacyjny. Więc pomyślałem, że musiałem uszkodzić dysk podczas czyszczenia. Oczywiście działałem cały czas na wyłączonym zasilaniu. Potem wypiąłem dysk z płyty głównej i wpiąłem z powrotem i komunikat już był inny.

A był on taki " Przepraszamy, ze system windows nie został poprawnie uruchumiony blablabla

uruchom tryb awryjny

blabla

uruchom windows ( ostatnia dzialajaca konfiguracja)

uruchom windows normalnie"

i tutaj co bym nie wybrał komputer się resetował.

I trzecia sytuacja, czasami komputer się uruchamiał do momentu czarnego monitora i mrugającego kursora w lewym górnym rogu ekranu.

I najdziwniejsza sytacja :

Po kilku próbach komputer uruchomił się (nie wiem czemu). Na 10 prób uruchomienia komputera, jeden raz udaję się go wystartować. I dzięki bogu bo odzyskałem dane.

Dziwne, bo dysk wygląda dobrze. Czy został tylko format?

Podczas pracy komputera często wywala błędy : “Nie udało się zapisać …” “Pamięć nie może być written” “Pamięć nie moze być read”

 

http://zapodaj.net/ec75c50110569.jpg.html

Trochę mało informacji.

 

Wg mnie nie jest to raczej kwestia sypiącego się dysku, bo wygląda na stosunkowo nowy dysk [500GB], poza tym system jednak wstaje.

Sprawdziłbym połączenie między dyskiem i płytą. Sprawdziłbym również czy RAM siedzi prawidłowo w slocie. Windows jest bardzo podatny na drobne zmiany w konfiguracji i często wywala STOPy i inne bzdury, choć w Windows 8.x zmieniło się to na lepsze.

 

Jeśli możesz to podaj jakie dokładnie numery błędów uzyskujesz, zrób więcej zrzutów z błędow.

Podczas pracy komputera często wywala błędy : “Nie udało się zapisać …” “Pamięć nie może być written” “Pamięć nie moze być read”

Parametr C7. Wymień przewód sygnałowy i obserwuj czy wartość wzrasta.

  1. Który to Windows?

  2. Po odkurzaniu warto wszystkie podzespoły (w zasadzie procesor nie aż tak) wyjąć i włożyć, a czasem i oczyścić złącze czymś w rodzaju Kontakt60. Szczególnie dotyczy to pamięci i połączenia z dyskiem, oraz wtyczek zasilających!

  3. Jeśli występują problemy z pamięcią, to użyj MemTest-u (np. z bootowalnego UBCD), a dla większej pewności GoldMemory, który czasem wyłapuje coś, co Memtest przepuści.

  4. Dysk może być sprawny fizycznie, ale może występować błąd w systemie plików, czyli z lini polecenia

chkdsk c: /f

“c” to liera dysku systemowego, pewno tak masz, “f” to opcja naprawy, ewentualnie możesz dodać skanowanie powierzchni

chkdsk c: /f /r

zatwierdzić i restart komputera.