Windows nie wyświetla napędu DVD

Witam, mam problem z napędem DVD, nie jestem znawcą komputerowym więc wytłumaczę to najlepiej jak będę mógł w swoim zakresie. Mam nagrywarkę DVD firmy LG, podczepione są wszystkie kabelki, wysuwa się ale w “Mój komputer” wcale nie pokazuje że jest napęd, są tylko moje dokumenty, dyski i stacja dyskietek. Nie wyszukuje też nowego sprzętu. W czym jest problem? może potrzebne są jakieś sterowniki?

Może tak, podaj model. I czy to zewnetrzne czy wenetrzene i jaki masz system. :slight_smile:

  1. Patrzymy w serce komputera - zakładam że to stacjonarny. Jak na nowych napędach nadal są zworki (takie małe “klocki” zamocowane na drutach, a drutów jest zwykle 6) to warto ten klocek ustawić w pozycji Cable Select (CS) - z reguły jest to zaznaczone na naklejce albo wyryte na obudowie.

  2. W BIOSie trzeba sprawdzić czy jest widoczny. Podczas startu komputera (po naciśnięciu POWER) jest napisane jak wejść do BIOS albo jak odpalić SETUP - klawisz DEL zwykle, czasem F2. Tam gdzieś trzeba poszukać jakąś pozycję gdzie mamy Primary Master i Slave oraz Secondary Master i Slave. Jak jest widoczny jakiś LG—coś— to napęd jest prawidłowo podłączony.

  3. W systemie po ww. działaniach powinien być widoczny, jeśli nie to faktycznie brakuje sterowników (to było by dziwne) lub jest uszkodzony, lub taśma jest uszkodzona - to akurat można sprawdzić przekładając końcówkę do innego napędu/dysku. Tak samo może być kabel z prądem uszkodzony.

Sprawdź też na innym komputerze jak działa DVD.

fr33sty13 ,

Poradnik dla Ciebie

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Sorry już zrobiłem edit nazwy tematu.

Nagrywarka LG model: GSA-h42l

Komputer stacjonarny, nagrywarka wewnętrzna, system Windows XP.

W biosie jest napisane przy CD-ROM (Not instaled)

A te ten klocuszek co jest na drucikach jest tak:

beztytuu1jb.jpg

A wyryte jest tak:

C S M

S L A

Zworka jest ok.

Ciekawe - wie że CDROM, ale nie zainstalowany = wykryty? A gdzie to się pojawiło?

A spróbuj poodpinać wszystko inne, żeby był sam DVD podłączony i wtedy włożyć cokolwiek do niego, jakiś dysk startowy z WIndowsem lub coś. Jak odpali to znaczy ze napęd jest raczej dobry, a coś się w ustawieniach pomieszało. Tylko wtedy z pamięci już nie powiem co, przydała by się fota z BIOSu.

Nie jest ok, zworkę ustawia się w pionie, sprawdź kable czy kabla nie podpoiłeś odwrotnie, na płycie gł znajdź pin nr 1 i po stronie z pierwszym pinem ma być żyła taśmy zaznaczona na czerwono, wtyk wpięty do płyty zwykle ma niebieską końcówkę, czarne służą do podpięcia napędu, przy napędzie podepnij kabel tak żeby czerwona strona taśmy była przy wtyku molex. Jak do taśmy od napędu nie masz podpiętego nic innego to zworkę ustaw:

M

A

[:]

Podepnij na ostatnim wtyku (środkowy ma być pusty) i jak masz dwa wejścia na płycie gł to ma być wpięty w gniazdo oznaczone jako IDE-2.

Dodane 11.10.2010 (Pn) 3:44

I tu jakaś produkcja Szpilberga z montażu napędu:

http://www.trochetechniki.pl/Jak-podlac … c,113.html

  • ja już nie będę pisał postów po północy bo robię wszystko chyba z automatu;) Chodziło mi o CS ale faktycznie musi być w pionie, to zawsze działa.

A co do wtyczek z prądem i taśmami - nigdy w życiu nie udało mi się podpiąć odwrotnie kabla, mimo że czasem próbowałem… to chyba nie możliwe, po prostu tak są wyprofilowane gniazda.

A filmik OK.