Windows OEM 7/10

Czy jeżeli zakupiłem oddzielnie windows 7 OEM i zainstalowałem na komputerze po czym zupgradowałem do 10 to mogę przenieść tego windowsa na nowy komputer?

Gdybyś zakupił osobny system Windows 10, to raczej tak, choć licencja tego nie dopuszcza (OEM to nie BOX, niemniej, z tego co czytałem, ponoć prawo UE dopuszcza sprzedaż OEM-ów), ale w przypadku upgrade’u systemu to nadal ten sam system, tylko w innej wersji. Więc wprost odpowiadając na twoje pytanie - nie można, korzystając z jednej jednostanowiskowej licencji, instalować systemu na kilku komputerach.

“OEM Software may NOT be transferred to another machine. Even if the original laptop, PC or Server is no longer in use, or if the software is removed from the original hardware, OEM licenses are tied to the device on which the software is first installed.”

Za oryginalny hardware uważa sie płytę główną:
“The motherboard is the component that determines whether or not a new Microsoft Windows Desktop Operating System license is required. Motherboard upgrades or replacements require a new operating system license with an identical series motherboard (unless a replacement is for a defect).”

OEM możesz się pozbyć, ale tylko z płytą główną w zestawie. Licencji nie można przenosić na inny komputer. Jeśli wysiądzie ci płyta główna, możesz kupić zamiennik ale o tym samym numerze seryjnym i modelu.

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&ved=0ahUKEwiro4bEs7LSAhXiZpoKHT0zBAwQFghAMAQ&url=http%3A%2F%2Fdownload.microsoft.com%2Fdownload%2F6%2Fa%2F1%2F6a1647ee-3fc7-47f2-9afe-470ad5e5d856%2Foemsoftwarelicensingrulesandrestrictions.pdf&usg=AFQjCNEIg6utaV3bW7DgtVpuvJ3p_i4wVQ&sig2=QwDrbDJ1Do2mS0SuFgB7tg

W zasadzie z PC jest łatwiej niż z laptopami. Ja bez problemu zainstalowałem i aktywowałem oem windows 7, mając klucz oem, na nowym komputerze. Ale warunek system musi zostać usunięty ze starego sprzętu. To samo będzie z Windows 10. Jedyne co z 7, to kazało, abym telefonicznie to zrobił, to wpisałem w cmd jako admin slmgr.vbs -ato i system się aktywował, no i przeszedł oryginalność. Natomiast w laptopach klucz jest przypisany do bios/uefi i tu jest problem z przeniesieniem licencji.