Windows OEM 8.1 -> 10

Witam serdecznie.

3 Lata temu zakupiłem komputer w Komputroniku wraz z systemem Windows 8.1 bez nośnika.
Nadszedł czas na kupno nowego komputera, do nowego komputera zostanie przeniesiony dysk SSD na którym jest system.

Moje pytanie brzmi: czy po sformatowaniu dysku (100% czystka) w jaki sposób mogę zainstalować system Windows 10, skoro nie posiadam żadnej płyty (posiadam sam kod systemu naklejka na obudowie) i czy wgl. będę w stanie zainstalować system windows 10 skoro już nie ma darmowej aktualizacji do windowsa 10 (system jaki był zakupiony to windows 8.1)

Czy Microsoft oferuje jakiś plik do zgrania na pendrive dzięki któremu podczas instalacji systemu na nowym komputerze, i po wpisaniu kodu z naklejki ze starego PC będę miał oryginalny system windows 10 (nie w 8.1)?

Tak, możesz ściągnąć program do robienia botowalnych CD/Pendrive ze strony Microsoftu.
Teraz jedna istotna rzecz, której Kolega nie załapał jeszcze :slight_smile:
Kupiłeś komputer z OEM, tzn. z licencją (umowa!) przypisaną do danej maszyny,
termin aktualizacji darmowej do Win 10 minął bodaj w styczniu (poszukaj, ale wątpię czy przedłużyli znowu),
ze sporą szansą może być problem z podaniem starego kodu do rejestracji nowego win 10
Wreszcie, to o co pytasz, prawdopodobnie nosi znamiona …piractwa tzn. nielicencjonowanego wykorzystania oprogramowania :wink: Kwestie legalności, gdybyś przełożył dysk z aktualną wersją 8.1 nie rozwijam, z tego co czytałem gdzieś, to jest to “pół legalne”., podobnie jak przeniesienie systemu w przypadku awarii dysku.

Jeśli uda się Tobie czysta aktualizacja na kluczu Windows 8.1 do Windows 10 daj znać, sam jestem ciekaw czy już wyłączyli możliwość darmowej aktualizacji

Pozdrawiam

Jeżeli, to OEM, to działanie jest nielegalne z punktu prawnego. Praktycznie - znając życie - możesz najpierw zainstalować Windows 8.1 na nowym komputerze (bez dostępu do sieci), później aktywować go telefonicznie. Potem zrobić upgrade do Windows 10 (nadal jest to możliwe). Później format, czysta instalacja Windows 10, bez wpisywania klucza, bo ten wpiszesz podczas pierwszej aktywacji 10-siątki.

Trochę późno, ale lepiej późno niż wcale.
OEM można przenosić od wersji 8, zapis w licencji:

licencje można przenieść na inny komputer licencjobiorcy (po całkowitym odinstalowaniu oprogramowania na pierwszym komputerze)