Windows Phone - czy jest sens?


(s-p-i-n) #1

Co uważacie na temat pisania aplikacji pod Windows Phone 8? Czy jest sens, czy jednak Android? A może macie inne rozwiązanie?


(Fizyda) #2

Jeśli ma być to aplikacja dedykowana już istniejącej usługi dla urządzeń mobilnych, to trzeba brać to pod uwagę. Wiem ile problemów mieli ludzie przez to że Steam nie wydawał przez dłuższy czas aplikacji mobilnej na windows phone.

 

Jeśli chcesz stworzyć nową aplikację i na niej zarabiać to raczej Android, iOS. Jakoś ich sklepy lepiej sobie radzą ze sprzedażą aplikacji czy ich rozpowszechnianiem w przypadku wersji darmowych.

Powyższe nie wyklucza pisania na WP ponieważ jest tam sporo do napisania, dużo aplikacji jest naprawdę słabej jakości w porównaniu do konkurencyjnych os’ów, więc jeśli zrobić dobrą appkę dla WP to też dałoby się zarobić.

 

Wiele zależy od rodzaju aplikacji. Użytkownicy androida i wp są przedstawicielami różnych typów ludzi, mają inne potrzeby przez to korzystają z innych os’ów.


(Drobok) #3

Jeśli zaczynasz to android. A jak nie to ogarnij wpf i apki dla wp będą się same przy okazji tych dla w8+ robiły. Jak już coś chcesz napisać to pisz na wszystko :wink: Bo niby android popularniejszy, ale za to przez śmietnik ciężko się jest przebić :wink:


(Frankfurterium) #4

W teorii Cordova/PhoneGap pozwala pisać aplikacje, które zadziałają na większości popularnych systemów mobilnych. Problem jest taki, że “surowe” API Cordovy jest średnio przyjazne, a chyba wszystkie popularne i darmowe frameworki bazujące na niej otwarcie wypinają się na Windowsa albo dopiero są w trakcie tworzenia wersji na produkt Microsoftu. Chyba najbliżej działającej wersji jest Ionic2.


(djfoxer) #5

Na Windows Phone raczej nie, ale na Windows 10 (+Mobile) jak najbardziej tak - mowa oczywiście o Universal Windows Platform. Jeśli chcesz pisać multiplatformowo zobacz Xamarina. 


(s-p-i-n) #6

Z tym (tą) Xamarina to dobra sprawa, kwestia tylko umieszczenia gotowej aplikacji w sklepie - nie chcę się wdawać w koszty, więc może jest jakaś mozliwośc darmowego umieszczenia aplikacji w sklepie? O ile wyczytałem jak założyć darmowe konto developerskie/studenckie Windows Phone Store, to z Androidem chyba tak łatwo nie pójdzie?


(mktos) #7

Wydaje mi się, że nie można uzyskać darmowego konta dev w Play Store. Ale kosztuje to 25 dolarów “na wieczność” - jeżeli twoja aplikacja ma zarabiać, to może się opłaca taka inwestycja?


(Robertxa) #8

Ja raczej poleciłbym spróbować swoich sił z technologią od Appla, Sam popełniłem kilka aplikacji i jeżeli miałbym wybór wp/android/iOS to iOS jest najprostszy i najbardziej odporny na braki wiedzy :slight_smile: Jeżeli wiesz co mam na myśli 

Ewentualnie polecam rozważenie Assemblera z którego będziesz miał fajną kase

 


(Frankfurterium) #9

 

Chłopak żydzi na wpisowe do sklepu, a ty mu komputer i telefon/tablet od Apple’a kupować każesz…


(s-p-i-n) #10

nie żydzi tylko szuka alternatywy


(Robertxa) #11

Nie potrzebuje sprzętu od Appla by programować Appla? Wystarczy odrobina chęci. 
Nie proponuję mu Mac’a bo “nie będzie mógł grać” tylko naukę technologii. Jeżeli będzie chciał i mu się spodoba to napisze gierkę czy coś. A poza tym nic nie szkodzi na przeszkodzie aby  zaczął uczyć się normalnych języków . . . 


(Frankfurterium) #12

 

Xcode na Hackintoshu? Masochizm. Wysyłanie apek na produkcję bez testów na fizycznych urządzeniach? Głupota.


(Robertxa) #13

Ta i owszem masz rację, ale i nie zgodne z prawem :) 
Ale wracając do tematu:
Dokumentacja Apple język Swift 
https://swift.org/download/#using-downloads

 

Co do aplikacji zanim Kolega napisze sensowną aplikacje minie przynajmniej 6 miesięcy siedzenia w między czasie na 100% znalazłby chmury do testów.