Windows Server 2008 na wirtualnej maszynie

Witam!

Pod Linuksem (Linux Mint 9) mam zainstalowany VMware Player a w nim Windows Server 2008. I tutaj moje pytania.

  • Czy instalacja trialowej wersji pod wirtualną maszyną jest legalna?

  • Jeśli tak, to czy mogę w niej używać polecenia rearm, które wydłuża okres próbny do maks 180 dni bez łamania licencji?

  • Czy mogę usunąć maszynę i stworzyć sobie nową tym samym uruchamiając nowy okres próbny i nie będzie to łamanie licencji?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Tak, tak, nie.

Mam rozumieć, że każda osoba może zainstalować windowsa tylko raz, tak? A co w przypadku, w którym niezbędny jest format systemu i ponowna instalacja?

Nie wiem czy dobrze rozumiem :slight_smile: ale w trial chodzi chyba o to, że możesz go wypróbować i jak Ci odpowiada to masz zakupić licencje, jeżeli nie to usunąć i nie używać. Sądzisz że wersje trial wydawane są po to aby użytkownicy nie musieli kupować oprogramowania?

Nie, nie sądzę tak, pytam tylko dla uniknięcia jakichś komplikacji w stylu “sformatowałeś komputer i miałeś wersję trial przez 183 dni, zapłać xx kary”.

Pytasz

Instalując wersje próbna ( tral) na komputerze nie istotne czy wirtualnym czy rzeczywistym System Windows 2008 trzeba aktywować… Aktywujesz np. poprzez Internet na 180 dni… (dostajesz klucz seril)a

Z maściłeś system instalujesz na nowo… Po zainstalowaniu ( na tym samym kluczu) aktywujesz … i czas do końca trwania licencji trial liczy się od dnia pierwszej aktywacji systemu… … Czyli możesz go instalować nawet 100 razy i tak licencja trial wygaśnie za 180 dni od pierwszej aktywacji…

Na win 2008 i innych wersjach systemu Windows jest polecenie ( W Lini poleceń uruchom) winver Które ci powie kiedy wygasa wersja trial lub jak to jest wersja systemu firmy Microsoft…

Z tym, że nie trzeba posiadać żadnego klucza czy aktywacji aby działać przez te 180 dni. Dlaczego Microsoft dawałby narzędzia, skoro nielegalne jest ich używanie? Może ja czegoś nie rozumiem, ale dla mnie to nie ma sensu.

Narzędzia te są przeznaczone dla administratorów sieci korporacyjnych, a że wykorzystywane są przez kombinatorów to już inna para kaloszy.

Na PC World napisano:

Więc jak to będzie?

I co z tego co napisało PC World, czy to oznacza, że są nieomylni i mają rację? Licencjonowanie to bardzo skomplikowane zagadnienie, licencje są pisane w taki sposób, że każdy prawnik czy sędzia może interpretować je w inny sposób, a dla zwykłego człowieka są kompletnie niezrozumiałe. Jeśli potwierdzi to jakiś doświadczony wieloletnim stażem prawnik, to prędzej możesz wierzyć w to co on mówi. Najlepiej sam zapoznaj się z licencją i tam powinno być określone w jaki sposób należy korzystać z oprogramowania.

Pozdrawiam!

PS. WinRAR też jest udostępniany jako trial na 40 dni i co najlepsze, po tych 40 dniach nie jest blokowany, a jedynie pojawia się informacja o wygaśnięciu licencji i nakazują kupić albo usunąć program, a wielu ludzi nadal korzysta z WinRARa po wygaśnięciu licencji.

W poszukiwaniu licencji poszukałem trochę na stronie supportu od windows server, ku mojemu zdziwieniu na stronie głównej opisane jest to.

W EULA piszą tylko:

Można też przeczytać to, lecz nie wiem czy ma to coś wspólnego ze sprawą:

oraz

oraz

Martwi mnie trochę ten punkt:

Warunki licencji, a przynajmniej te cytowane, widzę są dość przystępne :slight_smile:

A konkretnie co Cię martwi?

Pozdrawiam!

W jakim celu chcesz postawić ten serwer, czy ma to być serwer produkcyjny, czy chcesz go testować?

Wydaje mi się że reinstalacja wersji trial w celu uzyskania w pełni funkcjonalnego produktu jest nie zgodna z licencją.

Co do polecenia slmgr -rearm, na pewno jest to legalne w środowisku testowym, co do serwera produkcyjnego - nie wiem.

Jeśli chcesz mieć pewność czy postępujesz zgodnie z licencją, napisz na adres plinfo@microsoft.com, tam nie gryzą, ani nie zabijają, po prostu odpowiadają na zadane pytania. Opisz im jakie masz wątpliwości, zaznacz jednak w jakim celu chcesz zwirtualizować ten serwer (wersja testowa czy wersja produkcyjna).

@roobal

Martwi w sensie, że jest to punkt sprzeczny z moimi oczekiwaniami (brakuje mi tu w moim słownictwie odpowiedniego słowa :slight_smile: ).

@gregorsi

Byłby to serwer testowy. Dzięki za adres e-mail, napiszę do nich później.

Piszesz

Od bodajże Windows 2003 aby pobrać wersje testowe produktu M$ trzeba się zarejestrować dostaje sie klucz do wersji czasowych trial obojętne czy Vista Win2008 czy Win 7 testowałem wiele tych systemów. Porada sprawdzona… Na tym kluczu aktywujesz każdy z wymiennych produktów . A do nabytych wersji trial np.z PC Worldem trzeb się też rejestrować na stronach M$ w celu pobrania klucza… potrzebnego do instalacji a potem do aktywacji systemu… Testowego

piszesz

źle sie Panu wydaje… !!

A co najważniejsze myli pan wersji trala Systemów Microsoftu z okresem próbnym systemu Windows Serwer 2008… Okres próbny produktów Microsoftu dotyczy wersji pełnych… Nie trial… !!

Piszesz

Trzeba określić co to jest środowisko produkcyjne . Ja rozumiem środowisko produkcyjne to taki środowisko gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza w tym działalność non profit…

I zależy od charakteru wspomnianego portalu… działalności… produkcyjnej środowiska produkcyjne…

Nie chce mi sie wklejać moich wypowiedzi i odpowiedzi innych na Pana problem…z forum gdzie przez kilka lat byłem moderatorem na zobacz tu

Moim zdaniem info na forum WSS jest dostateczne

Pozdrawiam

Z tym się zgodzę :slight_smile:

To też zależy od edycji systemu, akurat wersji serwerowych nie testowałem. Testowałem Windows 7 od czasu publicznego wydania pierwszej bety i oczywiście aby pobrać obraz ISO, trzeba było się rejestrować. Po rozpoczęciu pobierania generowany był klucz, tak samo było z Windows 7 RC ale już Windows 7 Enterprise Trial (licencja na 90 dni) nie wymagał klucza, ponieważ to edycja korporacyjna i klucz w tych wersjach był i jest już zintegrowany z systemem, wymagał on tylko aktywacji po 10 dniach. Dlatego też czasopisma dodawały go do gazet i raczej nie trzeba było specjalnie się rejestrować na stronie Microsoftu, aby dostać klucz do Windows 7 Enterprise Trial, bo ta wersja już miała zintegrowany klucz i wystarczyło jedynie aktywować system.

Pozdrawiam!

Pobierając Windows Server 2008 w wersji trial nie musiałem się nigdzie rejestrować, nie dostałem żadnego klucza, oczywiście żadnego nie wprowadzałem podczas instalacji i mam wersję testową na 60 dni (którą później można przedłużyć do maksymalnie 240 dni osławionym już rearmem). Być może zmieniły się warunku pobierania wersji 2008 od czasu, gdy wyszła wersja 2008 R2.

Wystarczy wejść na stronę Pobierania Servera 2008 kliknąć “Pobierz teraz” i wyskakują 2 pliki iso do wyboru.

Tomasz pisze

Mi si ewydaje ,ż e masz racje zmienili warunki. A sama aktywacja systemu pisałem kiedyś na o tym na forum WSS, że to tak naprawdę psu na budę… Ludzie kupowali Windowsy legalnie i legalne instalowali i chcieli aktywować przy kolejnych aktywacjach musieli wydzwaniać do MS… A można dużo prościej… aktywować legalny legalnie kupiony OS aktywować… Ale to jak by inny temat

Pozdrawiam