Windows server 2008R2 zamiana dysków

posiadam serwer HM ML110 na pokładzie dwa dyski w raid1 i system 2008R2 (AD,SQL), musze zamienić dyski na większe. W jaki sposób przenieść to wszystko na nowe dyski ? czy wykonać kopie zapasową całego serwera z systemu wsadzić nowe dyski skonfigurować RAID1 i przywrócić z kopii ? będzie to działało ? wiem że shadowprotect SPX by sobie z tym poradziła ale cena programu nie pozwala mi na taki krok. Czy macie już doświadczenia w takiej zamianie ? Pozdrawiam

RAID sprzętowy czy programowy? Możesz wykorzystać dowolne narzędzie do klonowania dysków. Stworzyć obraz systemu. Możesz też wykorzystać systemowe narzędzie tworzenia obrazów systemu. Nie wiem jak to działa w WS, ale w Windows 10 Pro, system nie potrafił przywrócić sobie obrazu, dlatego lepiej wykorzystać inne narzędzie.

Raid sprzętowy (na płycie głównej) myślałem też żeby zamienić jeden z dysków na większy poczekać aż odbuduje RAID1 a potem zwiększyć partycję w systemie, ale nie wiem czy w takim tanim raid na płycie to wyjdzie

Kombinacja z podmianą dysku nie przejdzie. Co do ShadowProtect (StorageCraft) - genialny produkt. Tańszy i całkiem też rozsądny jest Acronis, ale ShadowProtect bije na głowę wszystko w tej grupie produktów (szybkość działania, sterowniki do kontrolerów itd.). No ale… do swojej operacji nie potrzebujesz płacić i będzie to zgodne z licencją:

  • instalujesz triala (30-dniowego),
  • robisz sobie pełną kopię na zewnętrzny nośnik (NAS a najlepiej dodatkowo na dysk USB - chociaż nie piszesz która generacja ML110 i może nie być USB 3.0),
  • robisz w programie nośnik ratunkowy (pendrive, czy DVD).

Zanim ostro zaczniesz działać: uruchamiasz recoveryDVD z płytki i patrzysz, czy bez problemu rozpoznało Twój kontroler SCSI. Starocie (G2 itd. HP) czasem mają problem i trzeba np. na dodatkowym pendrive wskazać po zabootowaniu sterownik do SCSI.

Pamiętaj, żeby mieć backup chociaż na dwóch nośnikach. Napisz też która generacja i model ML110 - tam masz 3.5 cala dyski SASowe, czy SATA?

PS odpowiadając “wołaj” po nicku (@bachus)

Dyski SATA, jak na początku interesowałem się shadowprotect to w wersji trial nie można było przywrócić backup tylko można było zrobić a backup a przywrócenie z płyty wymagało klucza, czy coś się zmieniło ? odnośnie kopii to mam przygotowane trzy dyski :slight_smile: kiedyś robiłem to przy pomocy ghosta ale na win xp i było to z 15 lat temu ale z serwerem i sterownikami do kontrolera nie wiem czy przejdzie. w każdym razie dziś zacznę i na pewno dam znać jak wyszło.

Operacja udała się, pacjent żyje. Wykorzystałem shadowprotect spx. Troche zmienil sie program na + . Naprawdę można uratować serwer i odpalić go np virtualbox :slight_smile:

1 polubienie

Rodzina softu jest baaardzo fajna - licencje potrafią być drogie, ale ma niektóre opcje bardzo rozbudowane. Bardzo dobrze działa ‘bare-metal’ recovery - bez problemu uruchamiałem bez godzin grzebania w rejestrze serwery, których kopia odbyła się na zupełnie innym sprzęcie, łącznie z producentem procesorów (AMD/Intel). ShadowProtect potrafi bardzo ładnie i skutecznie grzebać w rejestrze/ACPI.

Do kopiowania dysków można użyć prostego dd

Gdybyś zapoznał się z tematem - nie, to nie jest “proste kopiowanie”.
Swoją drogą - zastanawia mnie Twoje częste udzielanie się w tematach o których nie masz pojęcia. Z czego to wynika?

Moze z tego ze tacy jak ty maja jeszcze mniejsze pojecie.Nie potrzeba zadnych kosmicznych programow zeby przekopiować dysk z jednego na drugi. Jak RAID jest sprzetowy to dyski sa widziane jako jeden i mozna to zrobic z poziomu jakiejs dystrybucji linuksowej.

Acha - gorzej, jak nie masz możliwości w serwerze podłączyć nowych dysków w tym samym czasie.

Przeczytaj sobie ten link co podalem,tam masz wyjasnione jak cos takiego wykonac.I po co sobie komplikowac wszystko jakimis “programami”.Napisalem o tym bo to jest najprostszy sposób i nie wiem o co sie czepiasz.

Przeanalizuj: trzeba mieć podłączone jednocześnie dyski.

Robisz backup
dd if=/dev/sdX bs=128K | gzip > /sciezka/zapas.img.gz
podlaczasz drugie dyski i przywracasz backup
gunzip /sciezka/zapas.img.gz | dd of=/dev/sdX

albo przez siec gdzie musisz miec drugi serwer z dyskami ktore maja byc wykorzystane podlaczony w sieci lokalnej::
A:dd if=/dev/sdX | nc 192.168.1.30 5555
B: nc -l 5555 > dd of=/dev/sdX

wszystko masz napisane w tym linku z wikipedii.