Windows Server 2012 - zapytanie o licencje

(crono2552) #1

Witam serdecznie, bez zbędnego wstępu :slight_smile:

1. Jaka jest różnica między Server 2012 Standard a Server 2012 R2 Standard - nigdzie w niecie nie mogę znaleźć konkretnych różnic prócz tego że R2 jest wersją ulepszoną, ale o co ;p ?

2. Ile CAL zawiera Server 2012 Standard (i 2012 R2 jeżeli ta ilość jest inna)

3. Czy jest możliwość upgradu z server 2012 Standard do Server 2012 R2 i czy upgrade jest darmowy.

4. Docelowo potrzebuję mięć dostęp zdalny zewnętrzy dla 15 użytkowników jakie licencje CAL muszę kupić aby osiągnąć ten cel.

(krystian3w) #2

Windows Server 2012 R2

Jest aktualizacją Windows Server 2012. Zawiera przeglądarkę Internet Explorer 11.

Najistotniejsze zmiany:

• Automatyczne warstwowanie (ang. Automated Tiering) - najczęściej otwierane pliki są automatycznie składowane na najszybszych mediach - na przykład dyskach SSD [1]
  • Deduplikacja plików VHD - mniejsza przestrzeń zajmowana przez pliki VHD w sytuacji, gdy pliki mają podobną zawartość [1]
  • Windows PowerShell w wersji 4, który zawiera platformę zarządzającą Desired State Configuration (DSC)
  • Zintegrowane wsparcie dla Office 365
  • Przywrócony przycisk “Start” [2]
  • Druga generacja maszyn wirtualnych - z możliwością tworzenia maszyn wirtualnych opartych na UEFI
  • Wykorzystywanie syntetycznych sterowników sprzętowych zamiast emulatorów sterowników
  • Bootowanie z SCSI

+ https://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Server_2012#Windows_Server_2012_R2

Z resztą nie mam jak pomóc, musisz poczekać i mam nadzieje, że nie zniechęcę innych do odpowiedzi.

(crono2552) #3

Dziękuję ci bardzo @krystian3w , czekam na resztę wyjaśnień.

(crono2552) #4

Proszę jeszcze o wyjaśnienie licencji Windows Storage Server 2012 czy możliwe jest na nim dokupienie CAL i CAL RDP korzysta się z tego jak z typowego oprogramowania serwerowego microsoftu ?

(bachus) #5
  1. Bierz 2012 R2 Standard
  2. patrząc na pytanie 4-te - potrzebujesz x3 paczki po 5 licencji CAL dostępowych
  3. uprade jest możliwy, ale nie jest darmowy. Wszystko się też zmienia jak to kontroler domeny i potrzeba już trochę umiejętności
  4. Windows 2012 R2 Standard + 15 CAL + 15 licencji terminalowych. Tu mała uwaga, 15 jednoczesnych użytkowników. Jak np. wiesz, że nigdy nie będzie pracować więcej, niż 10 osób zdalnie, to wystarczy Ci 10 licencji terminalowych.

(crono2552) #6

@bachus gdzięś się dowiedziałem że server 2012 r2 standard ma już 5 CAL na start możesz się do tego odnieść?

(bachus) #7

Od W2012 nie ma ma ‘dodanych’ CALi. Na każde urządzenie korzystające z dowolnego serwisu Windowsa potrzebujesz CAL (lub licencjonowanie per USER).

• licencji CAL nigdzie nie rejestrujesz (to jest papier leżący w szufladzie)
  • przykładowo jest drukarka korzystająca z serwera - potrzebuje CALa
  • wchodzi ktoś z telefonem, dodatkowym laptopem i łączy się do wifi a DHCP idzie z serwera Windowsa - potrzebny CAL
  • skaner zapisuje dokumenty na serwerze Windows - potrzebny CAL
    itd.

(crono2552) #8

Super, prosto i konkretnie :slight_smile:

Znalazłem w internecie w dobrych cenach takie pakiety

Windows Server 2012 R2 - 10 User CAL

Windows Server 2012 R2 RDS 10 User CALs

mam zamiar kupić 2x bo bardzo prawdopodobne że dojdą jeszcze użytkownicy zdalni będzie to kompatybilne z MS Windows Server 2012 R2 Standard

moja refleksja jest taka że te licencjonowanie MS to jakaś porażka…