Windows Server 2012R2 Foundation - licencjonowanie RDS

Dzwoniłem do firm zajmujących się sprzedażą poleasingowych serwerów i oprogramowania, każda mówi co innego i myślę ze najlepiej objaśnią to osoby naprawdę znające temat.
Mam WS w wersji Foundation - wiem że jest okrojony - na tą chwile musi zostać
Zadzwoniłem do jednej z firm, Pan mówi można dokupić licencje na RDS trzeba doinstalować dodatkową rolę, otrzymuje licencje elektroniczną i muszę ją zarejestrować - ale jeśli zainstaluje rolę RDS to z automatu przestaną mi działać te dwa konta które mam administracyjne, więc jeśli potrzebuje dodatkowe 2 licencje to tak naprawdę muszę kupić 4 bo tamte dwie administratorskie zupełnie przestaną działać???

Drugi z kolei mówi że będą działały i administratorskie i dokupione
Trzeci zaś twierdzi że do Foundation nie można dokupić licencji na zdalny pulpit.

Jak to wkońcu jest? jaka jest zależność między RDS a RDP? czy te konta administracyjne które mam w tym momencie uruchomione i działają po dokupieniu dodatkowych przestaną działać?
Ktoś kiedyś pisał że te CAL’e dostępowe to po prostu się kupuje i wrzuca do biurka ale podejrzewam że chodzi o te na użytkowników lokalnych a na zdalne pulpity trzeba wprowadzić klucze…

Z licencjonowaniem to sam Microsoft się w tym gubi. Wiele osób również ma wątpliwości co do licencjonowania, więc nie dziw się, że różni ludzie mogą mówić inaczej. Z RDS jest łatwiej, bo te licencje trzeba zarejestrować.

Czy zadziałają na Foundation, nie wiem, bo pod RDS zawsze stawialem minimum Standard. Co do liczby pulpitów, chyba źle to interpretują. Faktycznie może podłączyć się 5 użytkowników/urządzeń. Te 2 wbudowane nie będą wylistowane w serwerze licencji RDS.

No bo jeśli chodzi o CALe dostępowe (lokalne) to niby jest ogranicznie w Foundation do 25 użytkowników i więcej wykupić nie można.Ale podejrzewam że w wersji Standard czy masz wykupione na 20 czy 50 to możesz podłączyć 100 :smiley: bo te licencje to jedynie papierek który wkładasz do szuflady prawda to???

Wracają do mojego tematu, czyli rozumiem że te moje Administratorskie będą działały tak jak do tej pory, a te które kupie RDS będą niezależne no i do nich muszę doinstalować rolę RDS , bo nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale administratorskie tego nie potrzebowały a reszta czyli dodawanie użytkowników do AD czy zarządzniem GPO tak samo się odbywa jak dla tych kont administratorskich?

Odziedziczyłem 2 Foindation. Jeden z nich wymieniłem razem z serwerem na Stardard, już 2016.

Jeśli się nie mylę, Foundation nie potrzebuje CALi, stąd ograniczenie do 25 użytkowników. RDS nigdy na foundation nie stawialem. Sprawdzałeś czy ma w ogóle taką rolę?

Co do RDS. W menedżerze licencji zawsze widziałem liczbę użytkowników mogących się podłączyć (ja mam akurat per user). Te 2 są wbudowane, więc nie są brane pod uwagę, ale z ciekawości sprawdzę w wolnej chwili.

Rola z tego co widzę jest, jeśli dodam jakiegoś użytkownika (chce kupić licencje na użytkownika nie na komputer) to potem można go zmienić czy ona już zawsze będzie przypisana tylko do tego jednego użytkownika?) .

Też mam na użytkownika. Z tego co mi wiadomo, w przypadku per device, licencja jest przypisana na 3 miesiące do urządzenia. W przypadku per user nie zauważyłem takiego przypisania, po prostu dana liczba użytkowników może zalogować się jednocześnie.

Do samego RDP nie potrzebujesz w sumie roli RDS. Ona jest Ci potrzebna do usług z nią związanych, np. RemoteApp, RDGateway itp.

A te licencje które otrzymuje elektronicznie , w sklepie twierdzą że muszę podać pełne dane Administratora i potem te licencje gdzieś zarejestrować, myślałem że muszę je wprowadzić do systemu dla każdego użytkownika… w jaki sposób Microsoft dodaje mi te konta.
Teraz gdy mam dwa Administratorskie gdy loguje się ktoś trzeci otrzymuje informacje że limit kont wyczerpany i kogoś musi wyrzucić z sesji… czyli jeśli dokupie te dodatkowe gdzieś / jakoś muszę wprowadzić to że je posiadam…

Tak, wprowadzasz je do menedżera licencji i ma te rejestrujesz. W tym miejscu podajesz dane na kogo mają być zarejestrowane. Podajesz dane właściciela fiemy, nie swoje.

Menedżer licencji wyświetla Ci ilu użytkowników ma prawo podłączyć się jednocześnie.

Póki co ceny licencji makabryczne 760zl/1użytkownik.
Pamiętam że pytałem rok temu było około 500 zł :smiley:
No ale cóż zrobić…

800 za paczkę jeśli już. Ceny za pięciopak to jakieś 1500. Pomyliłeś się, albo sprzedawca robi Cię w konia.