Windows Server 2016 czy Server 2019 - który wybrać?

Hmm, wymagania żadne:
20-30 userów - dostęp do plików(udział sieciowy), zdalny pulpit(1 user), serwer Comarch optima, kopie zapasowe.

Czy, się różnią to wiem, chodzi mi bardziej o usability - stabilność, łatwość zarządzania.

Średni cykl życia systemu SERVER od M$ to około 10 lat.

A jakie są wymagania od strony aplikacji? Co mówi Comarch, może być 2019?
Masz już pod to jakiś sprzęt? Masz samą infrastrukturę (AD)?

Optima ogarnie: System operacyjny Windows 10; Windows 8.1; Windows 8; Windows 7 Service Pack 1; Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2; Windows Server 2016; Windows Server 2019.

/ciekawostka se strony wsparcia COMARCH:
Wciąż brak wsparcia dla Windows Server 2019. Wstyd numerować kolejne wersje Optimy jako 2019, gdy wciąż nie działają na najnowszym systemie Microsoftu. Dodam, że system dostępny jest od października w sprzedaży, dużo wcześniej do testów, a asysta jeszcze w grudniu informowała, że nie prowadzą testów Optimy na najnowszym systemie serwerowym. /:scream_cat:
P.S. Podobno już poprawili

Procesor Intel Xeon Silver 4110; 8 rdzeni, 2,1GHz, 11MB L3 cache
32GB RAM (2x16GB)
OS SSD Intel DC S4510 240GB RAID 1
DANE 4 TB SATA 6G, 7200rpm, 3,5" Enterprise RAID 1

Nie używam domeny.

Comarch ma półroczny cykl wydawnicze. Gdy pracowali nad Optimą/XL 2019, to zaczęli to w 2018 na początku roku. WS2019 wyszedł pod konic 2018, więc nie dziw się, że nikt wtedy nie myślał o dostosowaniu ERPa pod najnowszy system Microsoftu. Podejrzewam, że 2019.1, który pewnie niedługo się pojawi, o ile już się nie pojawił, może być już dopracowany pod 2019.

Generalnie ja bym się trzymał systemu, który jest już dopracowany, czyli 2016.

Dużą masz tę bazę, bo RAMu masz strasznie mało?

Przy ustalaniu dostępów do zasobu, przy takiej liczbie osób, wygodna sprawa. Już nie wspominając o innych rzeczach jak GPO, serwer wydruku itp.

Wezmę SERVER2019 ale z opcją downgrade do SERVER2016
Baza około 1 GB
RAM 32GB Mało? Teraz działa na 4GB

No to weź w wersji Standard, postaw dwie instancje (VM). Zrób na jednym AD. Na drugim serwer SQL, aplkacja; w sumie można też share plików. Ten dostęp zdalny - pamiętaj, że nie będziesz miał osobnego terminal serwera, więc musisz mieć odpowiedzialnych użytkowników.
Pamiętaj też po 20 CALach na Windowsa (4 paczki po 5 sztuk?). Sam SQL to będzie jakiś MS SQL Express, czy pełna wersja?

20 CAL ujęte w zakupie, SQL EXPRESS

Właśnie jak to jest z dostępem zdalnym - musi być jedna licencja terminalowa ?
Czy też według zapisów są dostępne 2 licencje ‘wbudowane’ ?

Jak dwie jednoczesne sesje Ci wystarczą (np. dla Ciebie i innego pracownika), to nie potrzebujesz usługi terminalowej i dodatkowych CALi.

Uwzględnij w kosztach jeszcze backup.

To mała baza, myślałem że masz coś większego, np. 100GB.

100GB na DB to wg Ciebie dużo? To nie widziałeś naprawdę dużych baz takich po 1TB i większych…

Co to wniosło do dyskusji?

Pytanie zabronione? Czy może temat tabu?

Widziałem. Gdybyś czytał z uwagą, widziałbyś wyraz klucz “większą”. Słowo “większą” to nie znaczy duża. Gramatyka ma poziomie szkoły podstawowej. Może warto sobie przypomnieć reguły języka polskiego.