Windows Server HyperV - Uruchamianie aplikacji po RDP

Witam, nie wiem czy to właściwy dział, ale ktoś może wiedzieć.

Mam na maszynie wirtualnej Windows Hyper-V (można sobie pobrać za darmo Windowsa jako serwerowa maszyna dla innej VMek).

Windows ten ma opcję taką, że można się do niego połączyć po RDP. Ale chcę się dowiedzieć (może ktoś ma wiedzę z Windowsów Server “CLI” czy wspomnianej wersji) czy po RDP można uruchamiać aplikacje po RDP? Jest taka opcja, że można uruchomić aplikacje, ale mi się nie udało (może to kwestia ograniczeń tego systemu)

Dasz radę napisać to po polsku?

Zainstalowałeś hyper-V Server 2016 lub 2019? Jeśli tak, te systemy są w wersji core, to znaczy teoretycznie nie mają GUI. Teoretycznie, bo GUI jest, ale mocno okrojone. Możesz logować się do RDP, ale GUI nadal jest mocno okrojone. Teoretycznie aplikacje możesz uruchomić, ale z CMD. Teoretycznie, bo nie do tego służy ten system.

Mam hyper-V Server i aplikacje takie jak Eset, Veeam Agent czy nawet TeamViewer jestem w stanie uruchomić.

Jeśli zaś tobie chodzi o RDSowe RemoteApp, to potrzebujesz Windows Server w edycji minimum Standard. Licencje CAL i RDS.

A to jakaś różnica? W 2016 działają? Jeśli nie to widocznie taka limitacja Windows Hyper-V i tyle

Dziękuję za odpowiedź - Zakładam, że alternatywy nie ma :stuck_out_tongue:

Pytanie generalnie było o to czy to hyper-v server. Aplikacje powinno dać się uruchomić w 2016 również.

Jeśli to Hyper-V Server to on został stworzony do wirtualizowania, nie do uruchamiania aplikacji. Microsoft dostarcza okrojony Windows Server z wbudowaną rolą Hyper-V. Nie możesz go traktować jak pełnoprawny system Windows Server.

Chyba, że masz na myśli Windows Server w wersji core?

Jak napisał @roobal traktuj go jako hypervisor pierwszego poziomu - czyli musisz mieć maszynę wirtualną do uruchamiania aplikacji.

Chodziło mi o obrazy Hyper-V Server (tak nazywa je MS). Jest to wersja “Core”, ale zakładam, że jeszcze bardziej okrojona

https://www.microsoft.com/en-us/evalcenter/evaluate-hyper-v-server-2019

Sam mam 2019, ale jest też 2016 i 2012

Tak, jest okrojona do jednej funkcjonalności. Jak pisałem antywirusa, veeama itp. zainstalujesz, ale aplikacje typowo użytkowe niekoniecznie.