Windows Server - licencje, możliwości

Windows Server 2019 Standard -czyli 1 gospodarz + 2 wirtualki (Hyper-V)
Jak powinno dzielicie się usługi ?
Myślałem tak :
1 wirtualka - Active directory (dla kompów w firmie) + DNS + RDP (dla zdalnie pracujących)
2 wirtualka - baza danych (SQL) + udostępnione dane (foldery)
Prawidłowo ? jak uważacie?

Zastanawiam się czy gdybym WS zainstalował na VMware ESXI lub Proxmox to wtedy wszystko traktuje jako wirtualke czyli mógłbym zainstalować trzy wirtualki WS i byłoby to tak samo licencjonowane?

Nie.

Osobiście wolałbym udostępniać pulpit do klienta z desktopowym windowsem niż serwera z AD.

Do tego musisz wykupić CALe na użytkowników lub urządzenia.

RDP do kontrolera domeny? :open_mouth:

Czyli na ESXI mogę postawić tylko 2 maszyny? w ramach licencji Windows Server Standard.

Udostępniać pulpit do klienta z desktopowym Windowsem? możesz wytłumaczyć jaśniej .

Mam sprzedażówkę na SQL - 3 kompy w firmie lokalnie ich chce wpiąć w domenę
a 2 pracujących zdalnie zeby korzystali ze zdalnego pulpitu WS (czyli RDP?)
tylko nie wiem jak te usługi rozdzielić co na której maszynie odpalić żeby było zgodnie ze sztuką :smiley:

Tak.

Jak masz tylko dwa VM z WS, to nie ma to sensu. Na serwer RDP w zasadzie powinno się robić osobną maszynę, ale na pewno nie powinna być maszyna z kontrolerem AD czy bazami danych. Jest to zwyczajnie potencjalnie niebezpieczne. Niech sobie już lepiej pracują bezpośrednio na tych laptopach.

1 polubienie

Skoro są to użytkownicy pracujący zdalnie to praca bezpośrednio na laptopach (gdzie baza ma 2GB) przerzucać to przez sieć będzie ryzykowne, nie pod względem bezpieczeństwa bo oczywiście vpn , ale pod względem działania więc pozostają tylko RDP.
Ile więc taki licencji musiałbym zakupić?

  1. WS - Active Directory, GPO
  2. WS - Bazy danych SQL + foldery współdzielone
  3. WS - RDP - dla zdalnie pracujących

teraz byłoby prawidłowo? zgodnie ze sztuką ??? :smiley:

Ja nie wiem jaki to program, ale jeśli masz system bazodanowy na serwerze, z którą łączą się klienci, to przesyłane pomiędzy bazą a klientami są tylko zapytania, a nie cała baza. Potestuj to sobie najpierw przed podjęciem decyzji.
Chyba, że potrzebują ściągnąć wszystko z udziału sieciowego, to wtedy tak.

lepiej wygląda mi to tak, ale to już szczegół:

  1. WS - Active Directory, GPO
  2. WS - Bazy danych SQL
  3. WS - RDP - dla zdalnie pracujących + foldery współdzielone

No i tak zrobię dzięki !!!
Postawie Hyper-V i na nim 3 maszyny (w sumie jedna zostanie 1 licencja w zapasie), ewentualnie pokuszę się na proxmoxie to postawić chociaz nie mam doswiadczenia z WS na proxmoxie, używam do na wirtualki linuxów.

Zdradź jeszcze jak technicznie ogarnąć , skonfigurować

  1. WS - Active Direcotry, GPO
    tak żeby uprawnienia AD i GPO, AD, na maszynie 1 działały na maszynie 3 (uprawnienia, konta użytkowników)
  2. WS - RDP - dla zdalnie pracujacych + foldery współdzielone

A dlaczego mają nie działać? Dodajesz serwer do domeny i działają.

Dla dwóch userów teoretycznie nie musisz instalować RDS, ale jak masz na to kasę, to czemu nie. Jak to zrobić? Instrukcje są na YT.

Kolego dzięki, za info, wszystko jasno i na temat.
Co do dwoch userów RDS kiedyś się bawiłem w to w wersji foundation (licencje dla adminów, które można przez gpo odpowiednio okroić) jeśli to miałeś na myśli?
Ale myslac rozwojowo i tak trzeba będzie więcej licencji :wink:

Pamiętaj o ogarnięciu jeszcze licencji CAL, czyli w sumie:
– CAL per user,
– CAL na RDS,
– CAL na SQL.

Nie jestem pewny, ale z tego co kojarzę, nie musisz kupować osobnej licencji, lecz dokupić licencję add-on na dodatkowe rdzenie CPU.

@bachus dobrze myślę?

Są dwa rodzaje licencji:
Na 16 rdzeni - czyli podstawka
Na dodatkowe rdzenie czyli - jak masz więcej rdzeni niż 16 dokupujesz to, bo wychodzi taniej.

Na każde dwie VM-ki Standarda umieszczone na tej samej maszynie fizycznej trzeba kupić podstawkę.

Faktycznie, możliwe że źle zrozumiałem to co czytałem :wink::+1:

To wracając jeszcze do VMek jak polecacie zrobić w ramach licencji Windows Server Standard

postawić WS jako gospodarza i na nim w Hyper-V dwie vmki.

Czy zainstalować VMaware ESXI
i na nim WS 2 vmki

na jedno wyjdzie bo przecież WS z Hyper-V bedzie pełnił tylko role gospodarza + 2 VMki
a tak na VMarawe postawiać 2 VMki - Windowsa Server i zawsze mogę sobie np. jeszcze jakiegos linuxa dodać, chociaż w sumie na Hyper-V tez mogę

ale doradzcie jako bardziej doświadczeni koledzy co praktykujecie.

I jeszcze raz (sorry bo nie zczaiłem) jeśli mam Windows Server Standard (czyli mogę mieć 2 VM) a chciałbym jeszcze kolejne dwa postawić to jakoś w ramach tej licencji co mogę dokupić?

VMware jest lepsze ogólnie, ale darmowa wersja jest okrojona fest. Nie ma np. backupu.
Hyper-V to zawsze full version, ale nie tak dobry jak VMware.

Kupujesz jeszcze raz to samo - Windows Server Standard.

Nie do końca zrozumiałem, co oznacza że „darmowa wersja vmware nie ma backupu”?

Darmowe ESXI nie ma backup api wykorzystywanego przez VMware do robienia backupu. Chyba, że coś się zmieniło, ale wątpię.

OK, teraz rozumiem co miałeś na myśli, tj. agent-less backup oparty o snapshoty.

Możesz też postawić na KVM. Jeśli znasz systemy linuksowe backupy łatwo oskryptujesz sobie w Bash lub Pythonie. Ewentualnie możesz skorzystać z gotowców typu Proxmox. Wirtualizacja pod serwerem linuksowym daje Ci kilka możliwości jak oprócz VM, LXD czy Docker. KVM można bez problemu klastrować. Jeśli jednak jesteś bardziej klikaczem, to Hyper-V, bez problemu postawisz klaster. Do backapow możesz użyć chociażby Veeam. W przypadku Veeam Backup and Replication w wersji Community do 10 wystąpień, w wersji komercyjnej w zależności od licencji, ewentualnie w bieda edyszyn Veean Agent na każdej VM. Wówczas hypervisor nie ma znaczenia.