Windows Server na maszynie wirtualnej

Cześć.

Niebawem będę robić małe wdrożenie w firmie. Muszę wdrożyć dwa systemy, a mam do dyspozycji jeden serwer więc pomyślałem o wirtualizacji.

Pomyślałem o rozwiązaniu Ubuntu Server + KVM + Kimchi na hoście (swoją drogą jeżeli ktoś zna jakieś inne, lepsze rozwiązanie do zarządzania VM-kami przez Web to śmiało).

Niestety do jednego z systemów muszę użyć Windows Server I tu nasuwa się pytanie odnośnie licencjonowania.
Jak to wygląda w takiej sytuacji gdy chcę zainstalować WS na maszynie wirtualnej na serwerze linuxowym?
Czy standardowa licencja na WS będzie tutaj ok czy niezbędna jest jakaś specjalna licencja pod maszyny wirtualne?

Dodam, że serwer ma jeden czterordzeniowy procesor.

Wystarczy licencja komercyjna tylko musisz patrzeć na liczbę rdzeni. Od chyba 2016 microsoft zmienił licencjonowanie na liczbę rdzeni.

1 polubienie

Ok, dziękuję.

Jeszcze pozostaje kwestia licencji CAL. Jedynym serwisem, jaki będzie pracować na tym Windows Server to aplikacja serwerowa pewnego systemu do zarządzania infrastrukturą + jego baza danych. Nie będzie na nim żadnego serwera poczty, kontrolera domeny itd.

Czy w takiej sytuacji potrzebuję jakieś licencje CAL?