Windows Serwer 2016 rozplanowanie ról, funkcji i Hyper-V

Witam
Zwracam się do was z prośbą o pomoc przy rozplanowaniu środowiska serwerowego do pracy w małej firmie.
Ostatnio został dokonany zakup nowego serwera w raz z oprogramowaniem systemowym i towarzyszącym teraz chciałbym dobrze przygotować konfigurację aby wszystko dobrze służyło przez najbliższe lata.
Sprzęt jaki posiadam to:
Fizyczny serwer z dwoma procesorami, pamięć RAM 32GB zainstalowane dyski: 2xSSD 240GB w RAID 1 pod system oraz 4xSAS 600GB w RAID .
Na serwerze jest zainstalowany Windows 2016 Standard.

Zadania jakie ma spełniać serwer to: DHCP, kontroler domeny,AD do 20 użytkowników, serwer programu do kopii zapasowych i dalszą replikacją na zewnętrzne urządzenie magazynujące, na serwerze będzie zainstalowany SQL Serwer 2016 Express pod dwa programy księgowe, dodatkowo będzie zainstalowany MySQL serwer pod inne oprogramowanie, konsola zarządzająca oprogramowaniem antywirusowym (będzie wykorzystywać również SQL Serwer) to na początek tyle.

Teraz jeżeli chodzi o rozplanowanie potrzebowałbym porady czy dobrze myślę czy raczej inaczej to rozwiązać:

  1. Na fizycznej maszynie uruchomię DHCP, DNS, Domenę, AD, do tego będzie działał aplikacja serwerowa programu do wykonywania kopii zapasowych, dodatkowo zostanie zainstalowana funkcja HYPER-V.
  2. Z racji tego że licencja Windows 2016 Standard dopuszcza instalację 2 kontenerów Hyper-v to na początek zainstaluję jeden dodatkowy zwirtualizowany system (składowany będzie na wolumenie z 4 dysków SAS- RAID 5). Na wirtualnym środowisku będzie zainstalowany: SQL Express pod programy księgowe, MySql serwer pod inny program, dodatkowo będzie zainstalowana konsola do zarządzania oprogramowaniem antywirusowym, w późniejszych planach do uruchomienia w tym samym środowisku zwirtualizowanym funkcja IIS.

Waszym zdaniem jest to właściwe rozplanowanie czy jakoś inaczej powinienem to porozkładać ? Zastanawiam się czy oprogramowanie zarządzające antywirusem nie zainstalować na pierwszej „fizycznej” maszynie żeby łatwiej zarządzać końcówkami na stacjach ale to muszę dokładnie jeszcze zapoznać się z dokumentacją.

Z góry dzięki za wszelkie sugestie uwagi.


pozdrawiam Jekobb

Niezgodne z licencją (punkt 1) i bez sensu. Po co Ci serwer AD na fizycznym goście, jak masz dwa VM z Windows?

Nie mam na razie żadnych wirtualnych maszyn, być może coś nie do końca precyzyjnie opisałem.
W skrócie mam serwer fizyczny Dell na którym ma zainstalowany system Windows Serwer 2016 Standard (nie jako wirtualna maszyna).
Na tym systemie instaluje Hyper-V i tam uruchamiam 1 maszynę wirtualną z Windows Serwer 2016 na której będą oprogramowania bazodanowe pod programy.
Nie wiem czy teraz dobrze rozpisałem co i jak. Pytanie też odnośnie licencjonowania czy Windows Serwer 2016 Standard pozwala na taki sposób wykorzystywania? Być może źle odczytuję
“…Edycja Standard pozwala na użycie do 2 OSE lub 2 kontenerów Hyper-V”

Pozdrawiam
Jekobb

Hej, model licencjnonowania (Windows 2012/2016 Standard) pozwala Ci na zainstalowanie ‘fizyczne’ instancji, dodanie usługi Hyper-V i na niej dwóch kolejnych instancji wirtualnych. Na hypervizorze nie możesz nic odpalać innengo (DNS, Hyper-V itd.) bo będzie to niezgodne z licencją. Nikt się jednak nie przyczepi, jak np. zainstalujesz tam program do backupu firmy trzeciej.

serwer fizyczny: x2 VM + backup,
VM1: AD/DHCP/DNS, udziały sieciowe.
VM2: serwer aplikacyjny
Dyski ‘wirtualne’ oczywiście rozdzielisz sobie wg. uznania, pewnie skończy się, że np. do każdej maszyny będzie podpięty dysk POD OS i na aplikacyjnym np. SQL a SASy pod dane.

Na SSD masz 240GB - ‘goły’ Windows z Hyper-V zajmie pewnie z 12-15GB,

  • na nim ze dwa dyski pod VM1 i VM2 na OS i ew. SQL - zrobić tak, żeby jednak zostało trochę miejsca na hypervizorze (z 40-50GB) na snapshoty, program do backupu itd.
  • na RAID będzie pewnie z 1.8TB wolnego - tam więc można poszaleć; też jednak zostawić sobie sporo miejsca na np. lokalne backupy robione ze dwa razy dziennie, dodatkowo oczywiście backup jeszcze na zewnętrzny nośnik (dysk USB a najlepiej NAS).

Oprogramowanie zarządzające AV - pewnie też na VM1. Pamiętaj, że AV też ma swoją bazę danych/repozytorium, więc instalować na dodatkowym vHDD na SASach.
To jakieś bardzo ciężkie oprogramowanie? 20 użytkowników, to w miarę nowoczesny serwer uciągnie dużo więcej :wink:
Co do samego serwera - dwa procesory fizyczne? To ile Ty tam masz w sumie wątków (jakie procesory)?

Jeśli to nie GData, który bez sensu korzysta tylko i wyłącznie z technologii Microsoftu, to postaw VM z gotowym obrazem konsoli.

Pod SQLe w mojej opinii 32GB RAM to mało. O ile WS wydajnie działa przy 4GB, o tyle SQLe lubią dużo RAMu, aby wydajnie działały.

Reszta jak pisał @bachus.

To wersja express 2016. Ma limit (vide) użycia RAM do 1410 MB.

Wiem, ale MySQL już nie ma limitów. Mimo wszystko 32GB na serwerze to mało.

Hej dzięki wam za podpowiedzi i sugestie jeszcze kwestią licencjonowania

Czyli rozumiem że jeżeli chce korzystać z usługi Hyper-V w WS 2016 i na niej w ramach jednej licencji mieć dodatkowo co najmniej jedną VM z tym samym WS2016 to na fizycznej instancji powinienem mieć tylko usługę Hyper-V a pozostałe rozdzielić na wirtualne maszyny.
Szkoda bo liczyłem że jednak AD,DHCP,DNS, udziały sieciowe ogarnę na fizycznej instancji + backup, a na VM1 będę miał SQL Express + MySQL.

Jeżeli chodzi o procki to są 2 x Intel Silver Silver 4110 (1szt = 8rdzeni, 16 wątków).

Nie chciałem robić jakiejś “krypto reklamy”, antywirus to Eset i teraz dopiero patrzę że można pobrać gotowy obraz maszyny wirtualnej.

Co do pamięci RAM to jeżeli faktycznie będzie mało to trzeba będzie zwiększyć. Te programy pod SQL i MySQL nie są jakieś wymagające, nigdy jednak nie wiadomo co rozwinie się w przyszłości.

Dzięki za wszelkie sugestie i koncepcje jutro na spokojnie sobie to rozplanuje ale już dało mi to nowy pogląd na sprawy.


Pozdrawiam
Jekobb

Tak, ERA można postawić na WS lub posadzić gotowy obraz dla hyper-v. O ile Eset i ERA są fajne, o tyle z dyrtybutorem softu jest coraz gorzej :wink:

Wiesz, masz system fizyczny, na nim przynajmniej 3 VMki, a może nawet 4, jeśli MySQLa postawić na jakimś Linuksie w VM. Każda VMka minimum 4GB RAM i zostaje Ci tylko 16GB do dyspozycji.

Na jakiś czas na pewno starczy. Przy małych insancjach mam serwery od 64 - 96GB. Większe instancje mają nawet po 192GB, więc dla mnie 32GB, to jak 2GB w PC :wink: