Windows się nie ładuje

Hej.

Mojej siostrze PC zaczyna wariować. Dziś chciała włączyć kompa i wszystko ładnie się załadowało do momentu wpisania hasła. Gdy wpisała i nacisnęła ENTER komputer sie zawiesił,więc go zresetowała. I od tego czasu WINDOWS się nie ładuje. Gdy BIOS się załaduje to miga “_” i po paru sekundach wyskakuje błąd odczytu dysku.

Co zrobić. Jeszcze wczoraj wszystko działa i nagle wszystko sie zepsuło.

Próbowałem formata, ale przy wyborze partycji zauważyłem że partycja C jest pusta ;/ ale jak już ją wybrałem i dałem formatowanie pełne to stoi na 0%.

PS. Przy ładowaniu biosa jest jeszcze jakiś błąd: “Primary IDE channel no 80 conductor cable installed” ale to wyskakiwało już chyba dawno.

A zaglądałeś do środka? Może coś sie odłączyło! Spróbuj także go wyczyścić w środku!

Dysk podpięty na taśmie “40” zamiast “80”.

Zdecydowanie problem z dyskiem, jak masz możliwość podepnij go do innego kompa jako slavea i potraktuj scandiskiem.

Dokładnie… co za partacz składał tego kompa! :o

Być może Twojej siostrze padł dysk twardy…

:roll:

To, że jest to taśma 40, a nie 80 to jeszcze nie jest powód do awarii. Raczej sama taśma jest uszkodzona. Podłącz dysk do innej taśmy, nawet od CDROM-u i sprawdź czy ruszy. Jeżeli nie to Masz awarię dysku. Jeżeli natomiast, także CD nie działa (a jest na innej taśmie), to jest coś nie tak z płytą główną lub zasilaczem.

Oczywiście taśma “40” nie stanowi tutaj problemu, zmniejsza jedynie transfer dysku.

Nie wiem dokładnie o co chodzi. Dysk podpięty pod szare miejsce na taśmie HDD Cable do IDE1 na płytce tak jak jest to napisane w instrukcji. Lecz podpiołem pod to czarne pole i teraz błędu nie ma, lecz nadal wyskakuje ten błąd ;/

Proszę jaśniej który jest a którego nie ma? :smiley:

Hehhe… masło maślane :stuck_out_tongue:

Tzn. Błąd “Primary IDE channel no 80 conductor cable installed” zniknął jak podpiołem pod czarne pole.

A błąd z odczytem dysku nadal jest ;(

A czy dysk jest widziany przez BIOS? Jeśli, tak to tamta taśma jest walnięta. Kup nową i podłącz wszystko tak jak było. Potem spróbuj uruchomić system. Dysk musi być podpięty do tego samego kontrolera. Potem możesz go sprawdzić np programem chkdsk

Dysk jest widziany przez Biosa. Pokazuje że to Maxtor model i ze ma 160gb wiec wszystko jest OK.

Aby sprawdzić dysk (jak będzie wszystko podłączone, jak poprzednio) uruchom komputer z konsolą odzyskiwania i wpisz chkdsk c: /F

A do tego dysku kup taśmę 80, czyli ATA100/133.

Dostałem kabel HDD Cable razem z płytką główną tzn. Asus A8N-E więc powinien kabel być dobry i tak jak już wcześniej pisałem ten błąd “Primary IDE channel no 80 conductor cable installed” już nie wyskakuje.

Nie sprawdzałem jeszcze dysku ale nie długo sprawdze.

Natomiast zauważylem podczas ładowania się biosu inny błąd tzn.“Ultra DMA Mode-6, S.M.A.R.T. Capuble but Disabled”.

Pomóżcie.

Zazwyczaj w BIOSie w Advanced Bios Features jest opcja HDD S.M.A.R.T Capability (lub poszukaj podobnej). Daj ją na Enabled.

A moge wiedzieć co to w ogóle znaczy?? i Czy ma to coś wspólnego z niedziałającym dyskiem?

Smart monitoruje działanie dysku: http://pl.wikipedia.org/wiki/S.M.A.R.T._(informatyka