Windows Vista, brak recovery-DVD i możliwość pobrania

Witam!

Moje płytki recovery DVD z Windowsem Vista są w opłakanym stanie, słowy innymi są nadpęknięte i wolałbym ich nie wkładać do napędu.

Kod swojego Windowsa Visty mam na spodzie notebooka. Czy mogę pobrać Windows Vista np. i skorzystać z kodu na laptopie? Złamię w ten sposób licencję? Jest taka możliwość?

Jeśli nie to czy mogę w jakiś sposób odzyskać system?

Sugeruje Ci, abyś napisał do microsoftu oni będą wiedzieli co zrobic :slight_smile:

Microsoft nic ci nie pomoże

płytki ci może przysłać producent komputera

to raczej pewne:)

Masz serial więc swobodnie możesz pożyczyć od kumpli płytę instalacyjną czystej Visty. Te płyty recovery zawierają mnóstwo dem, wersji pokazowych i innych nie potrzebnych Ci programów. Zainstaluj sam czystą Vistę (większość sterowników zainstaluje Ci sie automatycznie resztę pobierzesz ze strony producenta laptopa)

@p19koz

Tylko taki system nie będzie legalny (aktywacja pójdzie, ale nie będzie legalny).

Niby z jakiej paki nie będzie legalny ? Już ten temat nie raz był wałkowany i za każdym razem legalność się potwierdzała. System masz oryginalny ? Masz. Płytka jest ? (co prawda stan opłakany, ale jest) Jest. Klucz się aktywuje i przechodzi Genuine ? Tak. Więc w czym problem ?

Więc jak to jest? Legalne czy też nie?

Prosiłbym o rzeczową odpowiedź, uargumentowaną.

Płacisz za licencje na użytkowanie, a nie za płytkę czy świstek ulotek i instrukcji.

Sam się pytałem tak z Vistą, pisali że nielegalne, w innych tematach znów że legalne.

Najlepiej napisz do MS, oni Ci odpowiedzą (teoretycznie)

Oby ci MS nie odpisał tak jak EA - ja się pytałem czy moge do Legala Carbona wrzucić cracka bo płytka porysowana i nie chce jej do konca zajechać a gościu odpisał, że uszkodzony nosnik mozna wymienic (ale ja paragon zgubiłem!)

Przecież kupujesz laptopa z naklejką (wyżej wymieninym serialem) tak więc to licencja OEM

http://pl.wikipedia.org/wiki/OEM

Płacisz za sprzęt z OS’em.

Jedyne na co musisz zwrócić uwagę aby to nie była bogatsza wersja Visty np. jak kupiłeś z Vista home to i home zainstaluj, a nikt się nie przyczepi:)

A ja wbrew rozpowszechnianym tu na Forum informacjom skłaniam się ku opinii, że system wgrany z pożyczonego nośnika jest nielegalny*… taką informację uzyskałem na infolinii Microsoftu - 0 801 MSINFO - każdy z nas może tam przecież zadzwonić i zapytać, bo połączenie jest za darmo…

*dotyczy sytuacji opisanej w wątku - notebook z recovery

:roll:

Więc co Twoim - SilberPunkt - zdaniem powinienem w takim wypadku zrobić?

A jakiś argument usłyszałeś, który to popiera? Czy rozmowę zakończyłeś na krótkiej odpowiedzi: NIELEGALNY. Na infolini siedzą kołki, zresztą nagrywane i mówią regułki na szkoleniu im powiedziane. Pewnie user świadomy swych praw, więcej by załatwił. Ale on na infolinie poco by dzwonił. Bo ja widzę w tym sens aby “zmuszać” klienta do płyt gotowców. KASA!! Wpływ z reklamy takich firm jak Norton i inne. Przecież tak jesteś zmuszony do dema jego softu. Na szczęście praw klienta się coraz większą skutecznością broni. Microzło już wiele razy było karane za praktyki monopolistyczne.

Ja był pobierał i się nie przejmował wolę sam sobie recovery zrobić:)

zrobię jutro fajna rzecz:)

ale na stacjonarnym:D

przez program gigabyta bo jego mam płytę;d

Ty płacisz tylko i wyłącznie za licencje, nie za nośnik, który i tak jest wliczony w cenę licencji ani za system, bo musieli by Ci odsprzedać prawa autorskie i prawa własności. Twierdzenie, że pożyczenie płyty z identycznym systemem jest nielegalne jest błędne, gdyż płyta to tylko nośnik kopii systemu, jeśli system jest identyczny, tj. ta sama wersja i klucz pasuje, taki system jest legalny. Jeśli wersja systemu będzie inna klucz z COA nawet nie wejdzie, jeśli system miałbyś scrackowany nawet byś nie potrzebował klucza.

Pozdrawiam!

Witam,

zgodziłbym się tu z roobal-em. Nigdzie w licencji na Vistę home xx nie znalazłem zastrzeżenia, że nie można instalować z innego nośnika niż z oryginalnej kopii programu (a taki zapis jest np. w licencjach Adobe, gdzie jest wyraźnie zastrzeżone dla ważności licencji pochodzenie kopii programu od Adobe lub ich autoryzowanego przedstawieciela). Jest tylko zastrzeżenie odnośnie źródeł aktualizacji i uaktualnienia - ale to przecież nie to samo co re-instalacja.

Inna rzecz, że w tej samej licencji Visty jest wyraźny zapis, że nie można: “udostępniać oprogramowania innym osobom do kopiowania”; a więc pojawia się pytanie: skąd wziąść legalne źródło, jeśli nie od producenta komputera lub z MS? :wink:

Wiesz zapisy licencji można interpretować różnie, podejrzewam że producent nie zezwala na kopiowanie i rozpowszechnianie osobom, które nie posiadają licencji. Z tego co się orientuję MS nie wysyła nośników w przypadku OEM, jeśli były kupione z komputerem i w tym celu należy zgłaszać się do producenta ale oni raczej nie chętnie udostępniają nośnik z czysta instalacją Windowsa, prędzej dadzą nowe RecoveryCD.

Tak w ogóle to dzwoniłeś lub kontaktowałeś się w inny sposób z producentem w celu uzyskania nowych płyt recovery?

Pozdrawiam!

EULA Visty jest w mojej ocenie dość klarowna i jednoznaczna - starali się zostawić jak najmniej miejsca na interpretacje.

Zapisy odnośnie kopiowania nośnika (programu) wiążące posiadacza licencji są tu jednoznaczne - Art. 8: nie można udostępnić nośnika komukolwiek (“innym osobom”) w celu kopiowania oraz Art.10: można wykonać jedną kopie zapasową dla celów ponownego zainstalowania programu.

W przypadku OEMu MS nie ma nic do zastępczego nośnika, leży to tylko w gestii producenta komputera, albowiem użytkownik komputera licencjonowany jest tak naprawdę przez tego producenta.

I właśnie z tego punktu nagminnie się korzysta :slight_smile:

Pozdrawiam!

roobal to już wyjaśnił:

I chodzi tu głównie o p2p

Więc po co wałkujesz temat jeszcze raz?

Nośnik nie jest wyznacznikiem licencji, ważniejszy jest dowód zakupu i naklejka. Śmiało bierz płytkę z Vistą i instaluj.