Windows Vista czy Windows XP?

Witam,

zastanawiam się nad instalacją Visty.

Co wg. was jest lepsze??

XP czy Vista?

Jak zrobić, aby zainstalować 2 systemy na 1 kompie??? Aby podczas włączania można było wybierac pomiędzy XP a VISTą…?

PS. Mój komputer spełnia wymagania Visty (zalecane)

Konfiguracja zalecana:

Umożliwia korzystanie ze wszystkich funkcji systemu, wg producenta[6]:

* Procesor 32- lub 64-bitowy o częstotliwości 1 GHz,

* 1 GB pamięci operacyjnej,

* Karta graficzna spełniająca wymagania Windows Aero (m.in. Pixel Shader 2.0) i posiadająca 128 MB pamięci,

* Dysk twardy o pojemności 40 GB i mający 15 GB wolnego miejsca podczas instalacji,

* Napęd DVD-ROM,

* Urządzenie wyjściowe audio,

* Dostęp do sieci Internet.

LoL XP dawaj, Vista będzie mieliła :stuck_out_tongue:

Ja tam osobiście wolę Vistę.

Ale potrzebuje więcej niż 1GB RAMu, najlepiej 2-4GB dla systemu 32-bitowego lub ponad 4GB dla 64-bitowego.

Szybkość procesora nie ma aż takiego znaczenia (sam system i tak używa tylko kilka %), ale jest potrzebna do oglądania filmów. 1GHz może wystarczy do DVD, ale już nie dla flasha na stronach www (np. filmy youtube) czy tym bardziej filmów HD. Tu potrzeba Pentium 4 >3,2GHz lub wielordzeniowy CoreDuo >2,2GHz.

Ważna jest szybkość dysku (duży rozmiar plików systemowych), najlepiej nowoczesny sata lub sata2, ata może okazać się mułowaty, podobnie jak wiele dysków laptopów.

“Zalecane” wg. Microsoftu to znaczy, że jako tako działa, “minimalne” z kolei to, że da się zainstalować i uruchomić. Do komfortowej pracy trzeba jeszcze podwoić. Zawsze tak było.

Jak komputer wydajny, to Vista hula aż miło, nawet lepiej niż XP. Jeśli to konstrukcja technologicznie sprzed kilku lat, lepiej zaoszczędzić sobie nerwów.

Do instalacji dwóch systemów na jednym komputerze trzeba dysk podzielić na dwie partycje (dyski logiczne, C, D, itd.). Najpierw instaluje się starszy system na pierwszej partycji, później nowszy na drugiej. Przy rozruchu pojawi się lista zainstalowanych systemów.

:!: Ale uwaga- Vista zamienia oznaczenia dysków, można łatwo się pomylić i skasować poprzedniego Windowsa. Najlepiej podzielić na nierówne partycje, wtedy pozna się właściwą po rozmiarze.

Można jeszcze XP zainstalować na Virtual PC 2007 pod Vistą. Będzie działać, jedynie grafika słaba.

Zdaje się że nowsze procesory sprzętowo obsługują wirtualizację, podobno można nawet uruchamiać kilka systemów jednocześnie, ale nie miałem z tym jeszcze do czynienia, nie orientuję się.

:wink: :wink: monka_aloha

jakiego masz kompa, teraz lepiej się opłaca instalować viste bo jest nowa i bardziej rozbudowana i łatwa, mamy rok 2008 zbliża się 2009 :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: i na dzien dzisiejszy jest vista xp już powoli jest poza marginesem, jak masz dobrego kompa to lepiej bedzie jak być za instalował viste fajny i przyjemna jest, inni narzekaja bo jest za wolna itp jak instalują na słabszych kompa to wiadomo ze będzie zamulona, vista jest duzym systemem i potszebuje dobrego i mocnego kompa :wink: tszeba po prostu się niom na uczyć działać. ja sam używam viste i jeszcze mam sp1 i naprawde pomogł viscie, no na mocnym kompie to się nawet nie odczuje ale na słabszych na zwykłych prockach to tak :), vista już bardzo ladnie działa na prockach 2 rdzenie i minimum 2gb ramu i jak marzysz ograniu to lepiej zainwestowac w 4gb ramu i w karte z dx 10 nailepiej w hd 4850 512 albo 1 gb to gierki bedzom lepiej działać nisz na xp. taka jest moja opinia, ja nie narzekam na viste :wink:

co chce jakiś program zainstalować s prawdzic, vista daje sobie rade bardzo dobrze lepiej niż na xp :slight_smile: na xp non stop jakies błęndy a najczęściej przy włańczaniu albo działaniu na xp to albo wywalalo itp, a na viscie jest inaczej i tego nie ma :wink:

2x 3GHz, 2GB ramu, grafa 7600 GS 512 mb, dysk 250gb.

instaluj xp bo szkoda ramu

Zbyt mało ramu na Viste.

Wiem z doświadczenia że przy 2GB mi strasznie muliło i dopiero przy 4 jest pięknie płynnie, ale dodam że posiadam Viste 64bit

Możesz śmiało instalować Vistę na takim sprzęcie :slight_smile:

RAM jest po to, żeby go używać.

w 64-bitowej wersji to możliwe, ponieważ ma większe zapotrzebowanie na pamięć fizyczną. do 32-bitowej wersji wystarczy spokojnie 2GB

Barteek wlaśnie na 2 gb ramu vista bardzo dobrze działa ja mam 3gb ramu i powiem ze niema ruznicy jak wyciągnolem 1gb ramu i zostalo 2 :smiley:

Wiem, bo sam mam 2GB pamięci RAM i nic mi nie muli :slight_smile: Wszystko włącza się szybko i działa płynnie :slight_smile: Mam Vistę Home Premium SP1 wersja 32-bitowa

ja tesz mam viste home premium sp1 32bit bardzo dobrze działa

Mam vistę HP 32bit i śmiga na moim sprzęcie (ten z podpisu) aż miło :-D. Możesz instalować vistę jak chcesz.

Dzięki za porade :stuck_out_tongue: a teraz jeszcze jedno pytanie,

jak zainstalować VISTę aby była na kompie wraz z XPkiem??? I czy to dobre wyjscie, czy lepiej 1 system operacyjny??

Tzn tak zeby nie formatowac dysku bo ja juz mam tylko jedna partycje dysku to moge na jednej partycjii??

Chyba niebardzo ;/ ale poczekam na odpowiedz

pozdrawiam

nie

Moim zdaniem lepiej jest, gdy na dysku mamy jeden system.

Jeżeli chcesz mieć 2 systemy, musisz mieć najlepiej 3 partycje… pierwsza na XP, druga na Vistę i trzecia na różne pliki.

Bardzo Prosto… Partycjonujesz dysk i instalujesz xp. Na przykład jeżeli masz zainstalowany xp na c:, to wtedy instalujesz na d: i nie ma problemu. To była pierwsza opcja. Druga opcja kupujesz drugi hdd partycjonujesz go instalujesz vistę i przestawiasz bios tak, aby na 1st device był dysk z vistą. Ważne jest to, że w przypadku visty systemy instaluje się od starszego do nowszego czyli najpierw xp, potem vista bo jak zrobisz na odwórt to vista się nie zabootuje bo xp nie rozpozna visty a vista xp rozpozna. Ja radziłbym Ci zainstalować visę na odzielnym hdd. Dlaczego? Ano zaoszczędzi Ci to problemów z odzyskaniem boot loadera visty jak okaże się, że xp jest uwalony/zainfekowany i trzeba robić format…

I jeszcze jedna ważna rzecz. Jeżeli jesteś zainteresowany instalacją visty na 2 hdd, to wtedy w przypadku dysku ATA musisz dysk z vistą ustawić na MASTER a xp na SLAVE. Jeżeli masz dysk sata to wtedy dysk z vistą z tego co się nie mylę powineneś podpiąć pod gniazdo, które jest oznaczone 0…

Witam.

Noszę sie z takim zamiarem zainstalowania Win XP i Visty. I teraz pytanie odnośnie dysków. Posiadam dysk Sata 200Gb(3 partycje), i dysk Ata 250Gb(4 partycje). Na dysku Sata(200Gb) mam zainstalowanego XP’eka, natomiast na dysku Ata(250Gb) chcę zainstalować Vistę. A więc aby wczytywało Vistę i później mógłbym wybierać między XP a Vistą to muszę w biosie ustawić Sata jako dysk pierwszy, a Ata drugi? Tak? Pytam ponieważ kolega z góry mówił o bawieniu się zworkami w przypadku 2 dysków ATA, lub podpięciu w odpowiednie gniazdo dysków Sata, ja posiadam oba :] i kolejne, czy Windows Vista Ultimate 64 bit będzie stabilny na 2Gb ramu(mój sprzęt E8400 3Ghz, 2Gb ramu, Asus P5KC, 8800GT)?

Witam,

podłącze się do tematu, Chce zainstalować Viste lecz nie wiem którą wersje wybrać na pewno Home Premium ale 32bit czy 64bit ?

Moja konfiguracja to:

Intel Core2Quad Q9550

2x Mushkin 2x2GB 1066MHZ XP

Powercolor Radeon HD4870x2 2GB

itp…

Słyszałem że nie ma sensu instalować 64bitowej bo nie ma pod nią programów…

Pozdrawiam

zdecydowanie x64 przy takim kompie…szczególnie chodzi or ram…porgramy ładnie działają pod tą wersją systemu…

A powiedzcie jeszcze czy bardziej się opłaca kupić nówkę sztukę ze sklepu czy “pożyczyć” od kolegi : D