Windows Vista grub4dos


(Bulka9) #1

Witam, odsyfiałem wczoraj swój stary komputer, głównie z adware'u i spyware'u, użyłem niestety do tego programu Spyhunter 4, program usunął wirusy, po czym kazał zrestartowac komputer, zrobiłem to i ukazał mi się czerwony ekran grub4dos. Żadna opcja z możliwych do wyboru nie działa i wyskakuje komunikat

chainloader /bootmgr

Error 13: invalid or unsupported executable format

Press enter to continue

Próba ręcznego znalezienia bootmgr i odpalenia go skutkuje tym samym problemem, wiec nie mogę odpalić systemu, a chciałbym przy nim zostać z uwagi na zainstalowane tam programy i wiele plików których nie chce trafić formatujac komputer.

Moje pytanie wiec brzmi, jak się pozbyć tego denerwującego grub4dos'a i odpalić kompuer.

Myślałem tez o podpięciu drugiego dysku od kolegi z zainstalowanym systemem Windows, którym bym sobie poprzerzucal ważne pliki na zewnętrzny dysk USB i ostatecznie sformatował ten zasyfiony grub4dosem, jednak to jest ostateczność i wolał bym coś mniej ingerujacego w system.

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam.


(rgabrysiak) #2

Jest jakiś powód dla którego korzystasz z Grub4Dos? Masz na dysku inne systemy operacyjne niż Windows czy po prostu “obchodzisz” w ten sposób aktywację systemu, korzystając z nielegalnego oprogramowania?


(Bulka9) #3

Ten głupi spyhunter mi to zainstalował(z mojej wlasnej głupoty).Póki nie użyłem spyhuntera wszystko było cacy.

Innych systemów nie ma, a system jest legalny, komputer dostałem wraz z zainstalowanym systemem.


(rgabrysiak) #4

Sprawdź: http://answers.microsoft.com/pl-pl/windows/forum/windows_7-update/windows-7-grub-4-dos/31bf99e6-30c0-4342-8a6f-26e8cb2252f7?auth=1

Temat co prawda dotyczy Windows 7, ale w Windows Vista podane komendy też powinny zadziałać.


(Bulka9) #5

307npsi.jpg

Obrazek pożyczyłem z innego tematu z tego forum, próbowałem każda opcje wyboru i żadna nie działa.

 

+jak użyć tej partycji recovery?


(rgabrysiak) #6

Podczas uruchamiania laptopa nie masz możliwości wciśnięcia klawisza odpowiedzialnego za wyświetlenie bootmenu? W ten sposób mógłbyś uruchomić urządzenie z płyty z systemem, o ile taką posiadasz.

W kwestii skorzystania z partycji recovery, nie wiem jaki model laptopa posiadasz, dlatego też odeślę cię do instrukcji obsługi urządzenia bądź na stronę producenta.


(Bulka9) #7

Zapomniałem określić ze to jest PC. Jak wrócę do domu odpale boot menu, mam ze sobą teraz drugi dysk z zainstalowanym systemem i mogę go podpiąć jeśli to pomoże. Płyty z systemem w domu nie mam, komputer kupiłem kilka lat temu.

A co do tej partycji to nie pamiętam czy to jest recovery czy ta zastrzeżone przez system, nie byłem w domu od rana niestety a co do komputerów tez jestem laikiem.


(rgabrysiak) #8

Nie chcę cię martwić, ale system zainstalowany na dysku z innego komputera może nie zadziałać u ciebie, ze względu na różnice w konfiguracji urządzeń.

W kwestii recovery, nie ma znaczenia czy jest to komputer stacjonarny czy laptop, jeżeli producent urządzenia przygotował na dysku partycję recovery to powinieneś mieć możliwość przywrócenia systemu do stanu fabrycznego.


(Bulka9) #9

Emm w boot menu każda wybrana opcja skutkuje tym samym i nie mam pojęcia jak się dostać do recovery.

Powrót do stanu fabrycznego wykasuje wszystko z pobranych, pulpitu itd?

https://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/grub#TOC-With-a-USB-memory-stick

Czy ad. 7.4 może zadziałać?


(rgabrysiak) #10

Powrót do stanu fabrycznego oznacza, że otrzymujesz system w takiej formie jak przy pierwszym uruchomieniu komputera. Po szczegóły odsyłam do instrukcji - o ile faktycznie posiadasz na dysku partycję recovery, z której system można przywrócić.

Wszystkie dane, które masz na dysku należałoby przenieść na inny nośnik jeżeli nie chcesz ich stracić.

W kwestii pytania drugiego, nie wiem - nigdy nie korzystałem z przedstawionego programu, więc nie zagwarantuję, że wszystko będzie działać poprawnie.


(Forsajt) #11

Uruchomić płytę instalacyjną Windowsa do momentu aż pojawi się okno na niebieskim tle, następnie wcisnąć Shift+F10 i wpisać:

bootrec /fixboot
bootrec /fixmbr

 


(Bulka9) #12

Forsajt, spróbuję jutro po południu zastosować instrukcje która podałeś.

A jeśli nic nie podziała to podpiąć dysk z grub’em do działającego komputera i zrzucić sobie dane a następnie format, tak zadziała gdyby żadna opcja nie wypaliła?


(rgabrysiak) #13

Jeżeli żadna inna opcja nie zadziała, w co wątpię - to pozostanie ci ponowna instalacja systemu.


(Neakles2) #14

Jak nie zadziała to, co napisał forsajt, to w tym samym wierszu polecenia wpisujesz:


(Bulka9) #15

Z pendraka to odpali jak nie znajdę płyty?

Zadziałało, wielkie dzięki chłopaki, nieoceniona i szybka pomoc. Jestem wam winien kratę dobrego browaru