Windows Vista i niewidzialny dysk


(Erges Maxie) #1

Mój problem jest dosyć dziwny, otóż, gdy sobie siedziałem i zapragnąłem włączyć grę. (gra znajdowała się na dysku 2, podzielonym na 2 partycję, 1 dysk jest na windowsa). Skrót od gry okazał się skrótem niedziałającym, sprawdziłem w "Mój Komputer" i patrzę, nie ma tych 2 partycji 2 dysku... Zresetowałem komputer. Gdy spróbowało bootować 2 dysk (bez win) to wyskakiwała wiadomość "Bootmgr - Wciśnji CTRL + ALT + DEL by zresetować". No, ok włączyłem z płytki konsolkę naprawczą, po odłączeniu większego dysku. Wpisałem komendy na naprawę rozruchu. Dysk działał. Gdy podłączam drugi dysk, znowu wyskakuje "Bootmgr...". Postanowiłem znowu naprawić. Ale, gdy jest włączony drugi dysk to płytka nie widzi żadnej kopii windows'a... Sprawdzałem GParted LiveCD czy dysk przypadkiem nie padł, lecz normalnie tam był. I teraz siedzę bez jednego dysku (jest, ale niewidoczny).

(ps. Jeżeli zły dział, to przepraszam ;< )

Wiecie może jak to naprawić, z góry dzięki!


(reos) #2

Dysk z systemem musi być ustawiony jako "master" (w BIOS-ie).

Nie bootujemy dysku, na którym nie ma systemu operacyjnego, o ile celowo nie zainstalowaliśmy bootloadera na innym dysku lub innej partycji.


(Erges Maxie) #3

Powiem tak: nie zmieniałem konfiguracji w biosie, a wcześniej działało. Wygląda to tak:

1.Sata - Master : -

2.Sata - Slave : 400gb (ten nie widoczny w winie)

3.ATA - Master : DVD

4.ATA - Slave : 40gb (ten z winem)

Wiecie jak to naprawić?

(ps. Windows mi się długo teraz ładuje, co nie tak?)


(adam9870) #4

Moja wiadomość dotyczy widzenia dysku w Windows, bo w opcje BIOS nie wnikam, nie znam się, nie chcę wprowadzać w błąd (jakby tutaj nikt nie wiedział, to możesz zapytać na http://www.fixitpc.pl/ albo http://www.wss.pl/).

Przejrzyj:

brak-partycji-instalacji-windows-t486841.html

brak-dysku-nowym-laptopie-t477261.html

Kluczem do rozwiązania może być przystawka Zarządzanie dyskami.

W Windows 7 znajduje się w Start \ Panel Sterowania \ System i zabezpieczenia \ Narzędzia administracyjne \ Zarządzanie komputerem \ z lewej strony Magazyn \ Zarządzanie dyskami.

Albo przyciskamy logo Windows + R, wpisujemy diskmgmt.msc, klikamy OK, w oknie które zostanie otwarte wybieramy z lewej strony Magazyn \ Zarządzanie dyskami.

Albo Start i w okno wyszukiwania wpisujemy Zarządzanie komputerem, w oknie które zostanie otwarte wybieramy z lewej strony Magazyn \ Zarządzanie dyskami.

Albo Start, prawy przycisk myszy na Komputer i Zarządzaj, w oknie które zostanie otwarte wybieramy z lewej strony Magazyn \ Zarządzanie dyskami.

Owa przystawka Zarządzania dyskami wygląda następująco: http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... 11a9984af3

I tak. Piszę zupełnie orientacyjnie, nie musisz się sugerować 1:1 do tego co piszę. Dla mnie najistotniejszy w Twojej sytuacji wydaje się ostatni akapit mojej wypowiedzi - ten, który traktuje o opcji Zmień literę dysku i ścieżki.

Prawy przycisk myszy na dysk , który Cię interesuje (przykładowo u mnie na zrzucie ekranu do którego link podałem wyżej jest Dysk 0 Podstawowy 40 GB Online) i być może będziesz musiał wybrać opcję typu "Podłącz" albo "Online".

Następnie klikasz prawym przyciskiem myszy w przestrzeń na dysku (np. u mnie tutaj http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... a2d171c03f jest 9,77 GB Nieprzydzielone) i wybierasz opcję Nowy wolumin.

Następnie (albo od razu - bez wcześniejszego Nowy wolumin - po prostu nie wiem czy na Twoim dysku są partycje, jeżeli są, to chyba od razu) prawy przycisk myszy na przestrzeń i opcja Zmień literę dysku i ścieżki.


(Erges Maxie) #5

Sorka, że tak trochę późno odpowiadam, ale spostrzegłem pewną własność, otóż, gdy dysk "nie działa" to Windows ładuje się dłuższy czas, ale jeżeli dysk "działa" to ładuje się szybko. Dysk czasem zaczyna działać po zmianie wejścia sata (tego w płycie głównej). Czasem kilka włączeń komputera, bez dysku i ponowna zmiana gniazda sata ratuje sytuację. Czemu się tak dzieje?