Windows Vista nie daje się zaktualizować

Mój system (Windows Vista) przez kilka lat nie był aktualizowany. Wyszukiwanie aktualizacji dość zamulało mi system, więc wyłączyłem automatyczne aktualizacje. Teraz chciałbym zaktualizować system. Ustawienie aktualizowania systemu na automatyczne nic nie daje. Gdy w Windows Update klikam na “Sprawdź, czy są aktualizacje”, wyświetla się komunikat “Usługa Windows Update nie może obecnie wyszukać aktualizacji, ponieważ usługa nie jest uruchomiona. Konieczne może być ponowne uruchomienie komputera”. W menadżerze usług usługa Windows Update cały czas jest uruchomiona, nic nie daje jej zatrzymanie i ponowne uruchomienie ani restart komputera.

Za radą Dimatheusa skorzystałem z tego fix’a od Microsoftu (dla Visty i XP): https://support.microsoft.com/en-us/kb/971058 . Jednak przy próbie instalacji po chwili pojawia się komunikat: “Nie można kontynuować rozwiązywania problemu z powodu wystąpienia błędu. Instalacja programu Windows PowellShell nie powiodła się. Spróbuj ponownie później” i przerywa instalację.

Czy są jeszcze jakieś inne sposoby na zaktualizowanie mojego Windowsa i przywrócenie automatycznej aktualizacji systemu?

Spróbuj -narzędzie do automatycznego rozwiązywania problemów.

Wciśnij klawisz win + r i wpisz services.msc. Sprawdź czy masz uruchomioną usługę Windows Update, jeżeli nie to włącz ją.

Jeżeli pomimo uruchomionej usługi aktualizacje nie wyszukują się , spróbuj użyć WSUS Offline.

Spróbuj niżej podanym sposobem, który wielu już pomógł:

http://www.download.net.pl/jak-naprawic-usluge-windows-update-gdy-nie-pobiera-aktualizacji/n/3367/

Zbigg47, wygooglałem tę poradę, ale bałem się manipulować przy tym folderze, żeby czegoś nie popsuć w systemie. U mnie folder SoftwareDistribution zawiera 2,5 GB różnych plików - co to za pliki i czy zmiana nazwy folderu nie spowoduje jakichś awarii systemu?

Masz jakieś Service Packi? Można je pobrać w formie instalatorów.

Taka instalacja rozruszałby pewnie mechanizm aktualizacji, byłoby mniej poprawek do przemielenia.

Nie ma się czego bać, ja też z tego sposobu korzystałem. Ta porada jest dosyć popularna, a w postach są same podziękowania.

W SoftwareDistribution trzymane są tymczasowo wszystkie aktualizacje ściągane przy pomocy aktualizacji automatycznych w Windowsie. Ten folder zostanie przez system utworzony na nowo… 

Zresztą od czego jest punkt przywracania.? 

 Przed naprawą Windows Update wykonaj:

W folderze  SoftwareDistribution  jest folder Download. Otwórz go i usuń jego zawartość. To czynność bezpieczna, usuwasz kopie pozostałe po wszelkich aktualizacjach systemu. U mnie SoftwareDistribution  ma stale ok.860 Mb, jego waga wzrasta po wszelkich aktualizacjach, a po czyszczeniu  Odkurzaczem (lub usunięciu w nim zawartości folderu Downlad przezemnie) wraca do wymienionej wartości.

W Menu Start wpisz  Oczyszczanie dysku, uruchom jako Administrator, potem zaznacz dysk C do czyszczenia. Ten program nie tylko oczyszcza dysk, ale i usuwa zbędne starsze aktualizacje w miarę instalowania coraz nowszych aktualizacji.

Usuń wszystkie punkty przywracania i utwórz nowy  punkt.

PS. Po tym wszystkim zainstaluj u siebie polski program Odkurzacz i CCleaner, które na bieżąco będą system w Twoim kompie… 

Powodzenia

@ zbigg47: Dzięki za radę - chyba pomogło, obecnie Windows Update od około 2 godzin wyszukuje aktualizacje :slight_smile:

 System regularnie czyszczę CCleanerem i systemowym Oczyszczaniem dysku, ale te kopie po aktualizacjach w folderze Download nie były usuwane przez te narzędzia. Teraz zwolniło mi się ponad 2 GB miejsca na dysku. Czy to oznacza, że mogę ręcznie opróżniać ten folder w dowolnym momencie?

Tak, ten folder możesz opróżniać w dowolnym momencie. Ja mam zainstalowany Odkurzacz (polecam Ci go raz jeszcze). On to wykonuje wg swojego harmonogramu. Czasem robię to ręcznie, jak odczytam że folder Download dużo waży - jak opisywałem -ale szkoda czasu na to.

http://www.dobreprogramy.pl/Odkurzacz,Program,Windows,12322.html

No, ale CCleaner chyba też to potrafi - wystarczy mu tylko dodać katalog użytkownika do czyszczenia. Po co instalować po kilka programów, które robią to samo? A CCleaner, z tego co mi wiadomo, jest lepszy i bezpieczniejszy.

W ogóle cały katalog z Windowsem coś jest u mnie mocno rozrośnięty (więc nie jest to chyba  tylko problem tego jednego folderu Download). W sumie waży on obecnie 21 GB. Zauważyłem w nim jakieś kopie danych użytkownika (typu obrazy, dokumenty), jakieś foldery typu “found.000”, “found.001”, “found.002” itd. (to akurat na partycji systemowej poza katalogiem Windowsa), pliki typu DUMP0c3f.tmp ważące po sto kilkadziesiąt MB (w sumie zajmują prawie 3 GB) itd. Nie wiem, czy to wszystko potrzebne, z drugiej strony boję się usuwać, żeby czegoś nie zepsuć.

Sprawdz tym-SpaceSniffer co zajmuje tyle miejsca,uruchom jako admin

CCleaner z Odkurzaczem nawzajem się uzupełniają - używam tych dwóch programów od 8 lat i nigdy nie miałem żadnego problemu. A Odkurzacz naprawdę sporo Ci oczyści w Twojej sytuacji - wypróbuj go i przekonasz się…

Jeśli wyniki mają być w postaci obrazków (screenów ze skanowania), to podaję linki:

Skan całej partycji C: http://s18.postimg.org/lorw8ids9/Space_Sniffer_partycja_C.png

Skan samego folderu Windows: http://s16.postimg.org/p4yuol1mt/Space_Sniffer_folder_Windows.png

Skoro tak piszesz, to może zainteresuję się tym programem i go przetestuję :slight_smile:

Napisz, ile Odkurzacz Ci usunął…

Pzdr,

Na razie tylko kurz z dywanu :wink: Resztą zajmę się, gdy uporam się z aktualizacją Windowsa i innymi problemami :slight_smile:

Pozdrawiam