Windows Vista RecoveryDVD czy Instalka Systemu

Do laptopa (Samsunga) dołączony mam nośnik, na którym napisane jest:

NOŚNIK ODZYSKIWANIA SYSTEMU

Windows Vista Home Premium SP1

Do dystrybucji wyłącznie z komputerem firmy samsung

więc czy jest to RecoveryDVD czy zwykła instalka, bo opis przekonuje mnie do Recovery ale po zabawach z linuxem Windows nie chciał się w ogóle uruchomić, a po włożeniu płytki rozpoczęła sie nowa instalacja systemu, bez podawania kodu aktywacyjnego.

Jest to prawdopodobnie płyta mająca na celu przywrócić system - nie jest to instalator systemu. Podaj model laptopa.

Co dokładnie się dzieje mając na myśli “po zabawach z linuxem Windows nie chciał się w ogóle uruchomić”?

To napewno jest obraz systemu, zrobiony może Norton Ghostem /Ghost32/ - dlatego nie musisz podawać żadnego klucza. Ale po zainstalowaniu najlepiej by było jakbyś klucz zmienił, na ten, co masz na spodzie komputera - producenci komputerów używają kluczy zbiorowych - ten system z obrazu będzie napewno miał inny klucz niż ty w swoim COA na laptopie.

Tylko po co robić taką bzdurną procedurę ? Po to by pozbawić się luksusu braku wymogu aktywacji ?

Reasumując: IamNotHouse - z powyższej rady nie należy korzystać.

Mimo to jak na razie i tak zbytnio nie uzyskałem pomocy

Witam.

Przeczytaj to: http://windows.microsoft.com/pl-PL/wind … ng-Windows

oraz to: http://windows.microsoft.com/pl-PL/wind … -multiboot

Po co mam to czytać ? Tam nie ma odpowiedzi na moje pytanko

Przecież już sam sobie odpowiedziałeś na pytanie:

Dla jasności: instalacja od procesu przywracania różni się m.inn. tym, że w drugim przypadku odtwarzana jest fabryczna struktura dysku (jak już ktoś wspominał - jest to po prostu przywracanie obrazu dysku). Twój instalator nie pyta się o klucz, ponieważ jest to system preaktywowany, więc i instalator został odpowiednio zmodyfikowany.

Mimo ze odpowiedziałem nie znam odpowiedzi na pytanie

To jest instalka zaaktywowanego Windowsa.

  1. Do laptopów multimedialnych Samsung nie daje na recovery DVD. Wyłącznie partycję odzyskiwania, z której można sobie samodzielnie stworzyć, wypalić płytę.

  2. Do serii biznesowych samsung dodaje płytę instalacyjną Windowsa(ów). Różnica względem zwykłej instalki jest taka, że winda jest zaaktywowana po instalacji. Poza tym to normalna instalka. Można zmieniać partycje, wykonywać instalacje naprawcze. Oprócz tej płytki powinna być jeszcze druga, ze sterownikami i oprogramowaniem dodatkowym.

W skrajnym przypadku samsunga można mieć z 4 płytami: instalka win7Prof, sterowniki do win7Prof, instalka XP Prof, sterowniki do XP Prof. Coś podobnego jest w droższych seriach DELL-a.

Mam takie dwie płytki, choć nie wiem czy to laptop w serii biznesowej, i dobre pytanie skąd się tego dowiedzieć. Mój laptop ro Samsung R510, a oto płytki:

49c35ed57f3232eam.jpg

[edit]

Ach i z tego co pamiętam może być ciężko jest zainstalować te windowsy na komputerach innych niż Samsung. Nie wiem jaki jest mechanizm sprawdzający, ale są czasem kłopoty.

Czyli mogę wywalić na razie Windę a później bez problemu ją na nowo zainstalować ( bo chcę choć na krótki czas przejść na linuxa)???

Tak jak pisze na płytce - do odzyskiwania systemu. To jest obraz systemu i możesz go w dowolnym czasie wgrać na swój laptop - narazie możesz go odłożyć do szuflady.

No tak ale fizycznie już nie będzie windy na dysku, więc nie będzie z czego odzyskać

Na tym dysku jest spakowany obraz systemu - uruchamiając ten dysk, program recovery na DVD przekopiowuje system na twój dysk twardy/Norton Ghost/ - nic na dysku nie musisz mieć - ba nie powinneś mieć, bo kopiując system sprawia, że komputer ma taki dysk jak nowokupiony - fabryczne ustawienia partycji itd.

No to już chyba się wszystko rozwiązało.

Dziękuję wszystkim za pomoc : )

Nie odzyskujesz z dysku tylko z samej płytki!

Wystarczy włożyć do napędu CD i przeeksplorować. Jakie pliki widać?

Są tam foldery o nazwach początkowych BASW-… w folderach są różne instalatory, coś jeszcze chcecie wiedzieć ?