Windows Vista Ultimate x 64 - długo się zamyka

Mam problem z systemem operacyjnym Windows Vista Ultimate x64. Chodzi o to, że długo się zamyka - ok 1 min (może trochę dłużej). To samo się dzieje przy resetowaniu komputera (z menu start->zamknij komputer / uruchom ponownie). Funkcji wstrzymania nie używam w ogóle. Gdzie leży przyczyna i co może być tego powodem ? Nie wiem czy mam system instalować na nowo (jest w zupełności legalny) czy wystarczy coś zmienić ? Serdecznie dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

Z tego, co wiem, takie zamykania to nic nadzwyczajnego. Gorzej byłoby, gdyby system włączał się np. 0,5 godz. Podaj konfigurację kompa.

Moja Vista zaczęła się długo zamykać odkąd podłączyłem do komputera dysk WD MyBook 1TB poprzez łącze FireWire…

(po odłączeniu dysku proces zamykania wraca do normy)

Może w Twoim przypadku też winne jest jakieś urządzenie - skaner, drukarka, dysk zewnętrzny… - czy zmieniałeś coś w konfiguracji kompa ostatnio??

Czy system przy uruchamianiu nie chce sprawdzać dysków?

Sprawdź:panel sterowania->wydajność->po prawej narzędzia zaawansowane->powinna się pokazać lista programów które,mogą zamulać przy wylogowaniu.

W konfiguracji kompa nic nie zmieniałęm - jest na 2 letniej gwaancji i nie mogę go otwierać. Działa wszystko dobrze. Poprzez msconfig ustawiłęm rozruch systemu bez systemu graficznego. Nawet nie wiem kiedy sprawdza dyski. Mam 2 takie same identyczne. W panelu sterowania nic nie znalazlem.