Windows vs. Linux vs. Mac

Czyli jaki według was jest najlepszy system proszę o głosy i komentarze.

Chcesz wywołać kolejną wojnę każdy używa to co mu wygodne. Skończmy wreszcie porównywać Windows - Linuks - Mac.

Każdy z nich ma swoje zalety jak i wady.

Kolejny bezsensowny temat.

Zagłosowałem na Maca :smiley:

Bardzo przyjemny w najnowszej wersji, łatwy w obsłudze :slight_smile:

Lubię też Windowsa Vistę (:D). Bardzo ładna :slight_smile:

Linux też niczego sobie.

A jak ci się wydaje, linux to b. fajny system. Lecz ile procent ludzi w polsce go ma?

Źródło http://www.tinyurl.pl?gtvzelmJ

Daje do myślenia […]

//Oczywiście głosuje na linuxa :slight_smile:

Wszystkie systemy są dobre, ale nie pozbawione wad. Jednak głosuję na Windows. Po prostu towarzyszył mi od początku. Korzystałem tez z Linuksa.

A ja na Windows :] Próbowałem różnych dystrybucji Linuxa, ale zawsze miałem dużo problemów, jak już się udało Neostradę odpalić to nie wiedziałem jak zainstalować stery do karty graficznej, w Windows jest prościej, nie brakuje mi sterów do niczego itp.

Choć nie mam nic do Pingwinka i nadal go dość regularnie testuję w nowych wersjach to Windows jest dla mnie przyjemniejszy w użyciu

:slight_smile:

wole windowsa bo na niego ludzie robią gry i różne programy…

na linuxa trzeba mieć wine ale i tak nie zawsze działa…

a z mac os spotkałem się raz ale nie używałem go :wink:

co do statystyk:

ludzie mają xp bo nie stać ich na viste… a ci co mają piracki xp (ok. 50% :D) to nie wiedzą że jest inny sys albo mają po prostu za słabe kompy… albo im się w ogóle nie chce :stuck_out_tongue: albo fanboye xp-ka napisali vista jest do d… i nie przechodzą na inny sys :stuck_out_tongue:

maca nie można mieć na zwykłym kompie tylko na kompie apple… który kosztuje dużo…

linux jest ok ale ludzie wolą na lewo mieć xp niż oryginalnie linuxa…

Na Linuksie też można pograć - gier wbudowanych w system, jest zazwyczaj więcej, a poza tym są przecież gry online. A jak się komuś znudzi może sobie próbować odpalić jakąś Windowsową grę pod Wine. Na jednym blogu widziałem opis, jak odpalić Herosów, więc myślę, że z innymi grami też by się dało (no - może nie ze wszystkimi).

Co do mnie - używam Windows (XP ale to osobna kwestia) bo jest najwygodniejszy - i Borland Delphi napisano jak dotąd tylko na ten system. Ale ostatnio coraz mniej interesuje mnie Delphi, a coraz bardziej webmasterka, a to spokojnie pod Liuksem da się uprawiać (prawie w każdym jest zestaw LAMP).

Preinstalowaną Vistę testową widziałem jak kupiłem laptopa - ale uchowała się na moim laptopie 20 min - potem ją wyrzuciłem i zainstalowałem OpenSUSE, do celów edukacyjnych. Rewelacji w Viście się przez ten czas nie doszukałem.

Mac-a widziałem tylko na zdjęciach, więc się nie wypowiadam, ale podejrzewam, że ten system dla Europejczyków nie jest zbytnio interesujący i najlepiej trzyma się w USA. Ale tak tylko podejrzewam…

PS: kto głosował na Mac-a? Przyznać się :smiley:

Szarex

Masz odpowiedź :twisted:

To, że robią gry na Windowsa, to akurat dla mnie nie jest żaden argument. Pytanie dotyczy systemu a nie programów działających pod danym systemem. Poza tym na Linuxa też jest bardzo dużo programów. Jeśli chodzi o odtwarzacz audio to jak dla mnie Amarok nie ma sobie równych. Krita do obróbki grafiki też jest rewelacyjna nie wspominając o Gimpie. A Firefox i Thunderbird? To tez programy Linuxowe, tylko przeportowane na Windowsa.

I to też nieprawda, bo niektórzy szanujący się wydawcy zaczęli już wydawać gry pod Linuxa. Są już gry przeportowane na system spod znaku pingwina np. Neverwinter Nights (równiez patche są dostępne na Linux’a)

Tere fere. Tak się składa, że np ja (oraz mnóstwo moich znajomych) mam oryginalnego Windows’a XP i Vistę dzięki programowi MSDN AA za darmo. I mimo wszystko wszyscy wybieramy XP. Vista może i ładnie wygląda, ale sami członkowie Microsoftu uważają, że Vista jednak im nie wyszła i jest po prostu bublem takim samym jak Windows Millenium. Tworzenie tablic z adresami stron w pamięci jednak nie działa tak jak zakładano i stąd problemy z pamięciożernością. Poza tym nie wiem jakim cudem, ale zdarza się, że MS Office gryzie się z Vistą. Nie wiem jakim cudem, skoro oba programy są od tego samego producenta. To już jakaś paranoja!

Poza tym… jak to nie stać ich na Vistę? Przecież to badziewie dodawane jest teraz do każdego komputera (oprócz składaków).

No z tym się mogę ewentualnie zgodzić. Zdarza się, że jakiś siedmiolatek dostanie komputer i nie wie co z im robić… ale nie wiem czy ta grupa społeczna stanowi aż 50% użytkowników komputerów.

To akurat nie grzech. Nie każdego stać na wypasiony komputer. Poza tym ja akurat nie mogę narzekać na sprzęt. Sam na niego zapracowałem. Stać mnie było na drogie podzespoły, a mimo to wybrałem Linux’a dla siebie i XP - ze względu na konieczność używania Visual Studio.

Nie jestem, jak to napisałeś, “fanboyem Xpka”, ale też uważam, że Vista jest beznadziejna i przereklamowana. Z niecierpliwością czekam na Windows Seven.

Nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale głupoty rozgłaszasz. Mac’a można mieć na zwykłym PC. Google nie gryzie! !!

I właśnie dlatego jeszcze gry są robione głównie na Windowsa. Jeśli więcej producentów zaczęłoby robić gry na Linuxa to te wszystkie małolaty zaczęłyby używać Linux’a. Instytucje państwowe już zaczynają migrować na Linuxa i to na całym świecie.

PS: Nie głosuję, bo uważam tą ankietę za bezsensowną… ale i tak uważam, że Linux to przyszłość. Tak jak Firefox detronizuje IE, tak i Linux mam nadzieję, że usunie z rynku Windows’a

Windows i długo, długo nic…

Nie ważne, co dalej w kolejności. Na dzień dzisiejszy tylko Windows daje takie możliwości (jeżeli chodzi o inny soft, gry, etc) i jak dla mnie na dzień dzisiejszy nie ma dyskusji. CZE

btw. Zaraz przeczytam coś w stylu “fanboy” - NIE. Softu na komputerze używam w podobny sposób jak np. na telefonie. Dopóki działa i spełnia swoje zadanie, to OK i jest fajnie. Nie kocham za to Billa, nie kocham MS, nie Kocham Linuxa, nie kocham Czegoś_tam - Po prostu używam.

A powinno być legalne.

Byłoby więcej użytkowników tego systemu :slight_smile:

Ja, a co :smiley:

Jeśli upraszczając, za słówko Linux uznamy najlepsze, niekomercyjne dystrybucje linuksa to:

Jakość/Cena - Linux

Bezpieczeństwo - zdecydowanie Linux

Gry - Windows

Dla MacOsX jakoś u siebie nie znajduje zastosowania, mimo że to nowoczesny i ładny system. Tylko co z tego, jak komercją pachnie aż na kilometr, zupełnie jak windows. :x

Do gier są konsole a nie PC ale to u nas w kraju się nie prędko zmieni że ludzie przestaną PC do gier kupować :stuck_out_tongue: :roll:

Wczoraj sobie Ubuntu zainstalowałem, i powiem że przyjazny system i narazie nie taki straszny jak niektórzy piszą :stuck_out_tongue:

Głos na Pingwina :smiley:

Wybrałem linuksa już dość dawno temu, bo w zupełności mi wystarcza, śmiga na moim zabytku aż miło,no i do tego wbrew pozorom jest systemem dla leniwych - raz zainstalowany chodzi bez problemów aż do znudzenia…

Testuję Windows 7 ultimate od dwóch dni , a przez ostatni rok mialem zainstalowanego Linuksa ubuntu , opensuse , fedore , więc chcialem podzielić się doświadczeniem i wnioskami. Po pierwsze- wygląd windows 7 bardzo przypomina KDE 4 , na Linuksie bez problemu uruchamiam compiz-fuzion (karta graficzna nvidia geforce 6100) na windows 7 aero nie uruchomię bo karta graficzna nie jest zgodna z direct 9. Kamerki labtec 1200 windows nie jest w stanie zainstalować, w ubuntu 8. 04 pięknie dziala w cheess camoramie skype. Linuks po instalacji zajmuje okolo 2.5 - 3 GB , windows 7 - 11GB. Wielką wagę przywiązuje się do wieloprocesowości systemów , w Linuksie pobieralem przez torrenty od 50 do 100 filmów przez dwa tygodnie nie wylączając kompa a w windows 7 pobierając 9 filmów nie jestem w stanie prowadzić rozmów przez skype"a ( w Linuksie bez problemów). Do Windows 7 zainstalowalem Anty-vir Kasperski 8 i tak kompa mam zawirusowanego , w Linuksie nie używalem żadnego antyvirusa i wszystko dzialalo normalnie. W Windows 7 moje dwa procesory pracują non-stop na 80 % , w linuksie od 20 do 30 %.Może ktoś ma podobne doświadczenia i opisze je na forum. Moim zdaniem Windows jest bardzo zasobożerny i niebezpieczny.

Linuks jest fajnym systemem, ale niestety u mnie nie chciała działać karta telewizyjna, więc musiałem z niego zrezygnować. Gdyby bie to bym go pewnie używał.

anasfar może dopiero zaczynasz na forum , ale nie odkopujemy tematów .

Ale jak już ktoś to zrobił to można na niego zzrzucić całą winę i się przyłączyć.

Ehh , ktoś napisał że działanie gier nie jest ważna bo chodzi o system .

Gra to program , więc programy nie są częścią systemu ?

Już 3 razy próbowałem przejścia na Ubuntu ale nic z tego . Po pierwsze , karta wifi , jeśli nie masz routera to biada ci , aktualizacja baz sterowników była potrzebna .

Po godzinie wszystko działało , ale bach , gry nie działają .

Nic nie pomaga na tą moją grę .

Ale zostawiłem ubuntu nie odinstalowywałem

Nowa karta wifi , nie czyta , trzeba pobrać ndiswrapper i wypakować .

Pobieram ale jak przez konsole wypakować ?

Jakimś cudem mi się udało , w instrukcji napisane jest “make” , no to pisze make , nic , nie znaleziono pliku .

3h się męczyłem , aż nareszcie się dowiedziałem że muszę przejść do tego folderu

i nie znajdziecie tego w żadnych poradniku , nie ma podstawowych zagadnień , trzeba być conajmniej mieć podstawową widzę o Ubuntu żeby z nich korzystać .

Na xp może częściej występują problemy ale cóż , google , opis , plik do pobrania albo coś przestawić w ustawieniach i gotowe

Kto wierzy w idealny system i św. Mikołaja ręka do góry. Czasem mam wrazenie ze taka sytuacja jest zrobiona specjalnie zeby nie było systemu idealnego. Tak jak z pepsi i coca colą, nvidią i ati itp. - niby konkurencja ale jednak tylko podział rynku

Ja używam windowsa pod kątem niektórych programów np. do nauki jezyków, gier itp. a linuksa do bezpiecznego surfowania po necie. Mogę sobie wchodzić nawet na najbardziej zasyfione strony i nic mi się nie stanie :smiley: I to jest piękne wlaśnie w linuksie. Jeśli ktoś uważa, że linux jest bezpieczny bo jest mało popularny to się trochę myli, bo to “system” po prostu bardzo dobrze zabezpieczony. Kilka programów stricte linuksowych też jest fenomenalnych.

Szkoda ze jest to system na siłe elitarny przez swoją małą intuicyjność. Niestety geeki linuksowe zabijają jego popularność, bo oni chcą zeby bylo jak najtrudniej i jak najmniej klikania, to jest żenujące.