Windows Xp 32-bit i ilość ram'u

Witam.

Planuję zakup nowego komputera w którym będzie się znajdować m.in. 4 GB ramu i karta graficzna z 1 Gb pamięci.

Wiem, że jeżeli mam wersję 32 bitową to i tak nie będę miał 4 GB tylko 3,25 GB.

Słyszałem, (choć oczywiście mogłem coś źle zinterpretować) że jeżeli grafika ma dużo pamięci to dodatkowo zabiera ram.

I tu pojawia się pytanie ile ja tego ram-u będę ostatecznie posiadać?

Systemu nie chcę zmieniać, bo i tak w przyszłym roku planuję się przesiąść na Windows 7 64-bit.

3,25do 3,5 Xp tyle Ci tylko wykryje,dopiero systemy 64bitowe potrafią wykorzystać więcej ramu.

Tyle to ja wiem. Napisałem to w poście powyżej.

Pytanie było zupełnie inne. Czy karta graficzna dodatkowo nie zabierze mi ileś tam ramu.

Nie. Coś źle słyszałeś. Jeśli miałaby mało pamięci podręcznej to wtedy mógłyś jej przydzielić n MB pamięci RAM. No jeśli miałbyś zintegrowaną grafikę to wtedy automatycznie jest przydzielona jej pamięć

I o taką odpowiedz mi chodziło.

Dziękuję za rozwianie wątpliwości. :slight_smile:

Dobrze słyszałeś… Systemy 32 adresują tylko 4 GB całkowitej pamięci czyli od 4GB odejmujesz pamięć karty graficznej i innych podzespołów i wyjdzie ile będzie ramu. Czyli przy karcie graficznej 512 mb będzie to około 3,4GB zaadresowanego ramu.

Czyli przy 1 GB na grafice będę miał lekko ponad 3 Gb? Tak?

Będziesz miał od 3GB do 3,25GB, jeśli karta graficzna cokolwiek przydzieli z twojej pamięci ram to zostanie ona przydzielona raczej z części w której znajduje się nieużyty ram przez system.