Windows XP 32-bit na 64-bitowym laptopie

Nagle naszła mnie ochota żeby zainstalować Windows XP na swoim laptopie na innej partycji. Mam oryginalną płytkę z Windows XP Home Edition 32-bit. Szkopuł w tym że mój laptop ma 64-bitowy procesor. Da się zainstalować czy nie?

Laptop nie jest 64-bitowy, a co najwyżej procesor. Możesz instalować, problemem może być jedynie brak sterowników do urządzeń w laptopie.

Jasne, że się da. Problem jest po pierwsze w sterownikach, których prawdopodobnie już nie ma, więc funkcjonalność laptopa zostanie w dużym stopniu upośledzona, a jak nie będzie sterownika do dysku, to nawet nie zainstalujesz systemu (a nawet na tym forum były takie problemy). Po drugie: piszesz, że chcesz zainstalować Windows XP na “innej partycji”. Domyślam się więc, że jest już inny nowszy system na tym laptopie. Jeśli więc doinstalujesz Windowsa XP, nowszy system już nie wstanie, trzeba będzie naprawić bootloader aby był wybór systemu do uruchomienia. No i nie wspomne o tym, że jeśli laptop ma UEFI, to będziesz miał olbrzymie problemy z postawieniem systemu jak i jego uruchomieniem, ponieważ ten system tego nie obsługuje, ponieważ w 2001 roku kiedy ten system powstał, o UEFI dopiero zaczęto śnić.

jw

W razie dalszych problemów sprawdź:

  1. Wyłączenie Secure Boot w BIOS-ie.

Innym problemem podczas instalacji  może jeszcze być dodatkowo na laptopie, (jego rozwiązanie):

Jeśli masz dysk SSD KONIECZNIE wyłącz defragmentację i zainstaluj usługę TRIM od producenta dysku, inaczej możesz mu pomachać na do widzenia.

Dzięki już ochota przeszła, naszła mnie ochota bo ładnie wygląda kompozycja Zune Theme

http://media.askvg.com/articles/images/Zune_Theme_XP.png