Windows XP 32bity, po formatowaniu wyskakuje komunikat: nie

Witam, znajomy podrzucił mi kompa do przeinstalowanie poniewaz nie uruchamiał mu sie windows xp. Znaczy sie dochodziło do momentu ładowania tego zielonego paska i komp włączał sie od nowa. Przeinstalowałem windowsa, zainstalowałem sterowniki, wydawało sie ze już wszystko bedzie ok.

Przy kolejnym uruchomieniu windows włączał sie juz duzo wolniej - strasznie zamulał. Uruchomienie trwa ponad 5 min, ale jakoś sie uruchomił. Przy kolejnej próbie odpalenia ,windy" wyskakuje już komunikat: ,nie mozna uruchomić Windows, ponieważ następujący plik nie został znaleziony lub jest uszkodzony: \Windows\system\config\system". Próbowałem naprawiać system, włożyłem płytkę instalacyjna, brałem napraw, przeinstalowywałem już windowsa z 3x i dalej problem wygląda tak samo. Pierwszy raz windows odpala sie i chodzi normalnie, a późneij zaczyna fisiować - zamulać, albo wcale nie chce sie uruchomić i wyskakuje podany wyżej komunikat. Może znacie na to jakieś rady?

z góry dziękuje :slight_smile:

  1. Pełna diagnostyka dysku

  2. Pełna diagnostyka pamięci

  3. Sprawdzenie chłodzenia CPU

w tych sprawach jestem laikiem wiec byłbym wdzieczny za podpowiedzi jak tego dokonać :slight_smile:

Bardzo przydatny może okazać się Hiren’s Boot CD. Jeśli nie wiesz co to jest, odsyłam do Google, ale w skrócie jest to “płyta ratunkowa”. Jeśli nie wiesz jak stworzyć bootowalną CD, także odsyłam do Google. Jak już Ci się uda odpalić Hirensa, to spróbuj uruchomić komputer w trybie Mini XP. Jeśli wejdzie, to z poziomu Windowsa uruchom sobie płytę Hirensa i użyj programu HD Tune, który pozwoli Ci na wykonanie dobrego sprawdzenia dysku (bardzo prawdopodobne, że dysk jest przyczyną problemu).

W Hirensie znajdziesz też programy do testowania pamięci RAM, rozglądaj się w menu Testing Tools za programami typu Memtest (nie wiem który jest najlepszy) i intuicyjnie powinieneś poradzić sobie ze zrobieniem testu RAM.

Jeśli nie uda Ci się uruchomić trybu Mini XP, możesz postarać się operować różnymi programami dostępnymi w Dosie.

Temperaturę możesz sprawdzić w BIOSie albo za pomocą wielu programów. Temperaturę po włączeniu zimnego komputera oraz takiego, który już trochę pracuje (choć nie potrafię powiedzieć jaka powinna być właściwie).