Windows XP - Aktywacja a zmiana sprzętu

Cześć,

Wiem że z wersją OEM Windowsa XP było coś takiego że po zmianie sprzętu trzeba było robić rekatywacje etc.

Czy jest tak samo z edycjami “normalnymi”, tzn nie-OEM?

Jeśli wersja z MSDNAA to też wersja tak jakby nie-OEM - to można powiedzieć że trzeba robić tzw. reaktywacje, bo u mnie takie coś pojawiło się na wirtualnej maszynie.

Wersja oem przypisuje się do płyty głównej po wymianie płyty trzeba kupić nowego windowsa aby było legalnie ;] lub spalić starą i zadzwonić że uległa uszkodzeniu i prosic o przepisanie windowsa na nowy ale to już w sumie podbiega pod oszustwo :frowning:

Wersje box nie mają tego problemu ;]

To zależy co wymienisz, bo nie zawsze wymagana jest aktywacja przy zmianie sprzętu.

Jeśli chodzi o wersje Windows XP OEM, to wymienić możesz wszystko prócz płyty głównej.

W licencji BOX, możesz wymienić co tylko się da.

Jakieś 2 lata temu w moim komputerze 'Vobis" była wymieniana płyta główna i choc mam wersję Windows XP home edition OEM wszystko odbyło sie normalnie.Do dziś system ten chodzi choć w międzyczasie jeszcze miałem dwa formaty. .Rejestracja zawsze zostawala przyjęta i odbywała sie bez przeszkód.

Podobno zależy na kogo się trafi, bo po wymianie mobo, to już właściwie konsultant powinien odmówić aktywacji, bo mobo jest podstawowym podzespołem do którego przypisuje się system dzięki czemu można stwierdzić, czy system został postawiony na tym samym sprzęcie co po zakupie systemu.

A ja dzisiaj podjąłem próbę aktywacji przez internet, i mimo że zmieniła się konfiguracja sprzętu (może poza klawiaturą, myszką, monitorem i dyskiem twardym - który jest ustawiony jako drugi dysk), to aktywator nie tworzył żadnych problemów. Może dlatego, że nigdy nie rejestrowałem się (ro przecież opcjonalna kwestia?) podczas aktywacji? Aha, wspomnę, że mam Windows XP OEM 32-bit, zakupiony legalnie.