Windows XP - biblioteki dll i inne problemy

Witam, komputer mi się dzisiaj zresetował i przy ponownym rozruchu wystąpił taki komunikat:

“Nie można uruchomić systemu Windows z powodu błędu w oprogramowaniu. Zgłoś ten problem jako: załadować wymaganych bibliotek DLL dla jądra systemu. Zgłoś ten błąd dla pomocy technicznej” (coś takiego pisało). Nie było napisane jakich bibliotek brakowało, system po prostu nie chciał się włączyć. Po odczekaniu chwile i ponownym włączeniu o dziwo komp włączył się normalnie, lecz długo się wczytywał (pisząc ten temat zresetował się ponownie). Nie jest to jedyny problem mojego złoma, komputer muli tak, że filmiki na yt się ścinają/klatkują(na mozilli chodzą odrobinę lepiej niż na chrome) różne inne strony się zacinają i często wyskakuje komunikat, że wtyczka shockwave uległa awarii, gry które kiedyś chodziły teraz zacinają się, że nie idzie w ogóle grać (spadek fps), jaką czynność bym nie zrobi użycie procesora wynosi 100%, kolejny problem jest z przenoszeniem danych na dysku F wyskakuje komunikat “opóźniony zapis nie powiódł się, dane na dysku zostały stracone…” i nie idzie nic skopiować (mam dwa dyski twarde każdy z nich podzielony na dwie partycje C,D,E,F). Komupter miał bardzo dawno wgrywany system więc myślę, że jakbym zrobił format to wszystko wróciłoby do normy, ale nie mam systemu windows xp na płycie… a z nieznajomego źródła boję się pobierać bo później przy instalacji wyskoczy jakiś błąd i już w ogóle nie włączę kompa.

Da rade naprawić te problemy czy komputer nadaje się do wymiany? podaje jeszcze specyfikacje:

AMD Athlon 1.24 GHz, 1GB Ram, Radeon X800 PRO/GTO

Sprawdź przy okazji stan dysku - HDtune.

Skanowałeś system jakimś antywirem?

Jakie masz aplikacje w autostarcie (msconfig)?

Na marginesie: reinstalacja systemu na pewno by się przydała. Zorganizuj sobie jednak instalator Windows odpowiedni do licencji…

Screeny z HDtune:

Dysk pierwszy (C,D) na którym jest zainstalowany system ©

http://oi50.tinypic.com/2d6jcz8.jpg

http://oi45.tinypic.com/2428w1h.jpg

Dysk drugi (E,F)

http://oi49.tinypic.com/35kkeu8.jpg

W obu dyskach error scan pokazuje, że jest ok.

Komputer został przeskanowany AVG oraz Malwarebytes Anti-Malware, nic nie wykryto.

Podaje jeszcze screeny z msconfig:

http://oi45.tinypic.com/2rohw2f.jpg

http://oi49.tinypic.com/2nv88b7.jpg

Z pierwszego dysku SMART wykazuje błędy komunikacji C7 w kolumnie DATA w liczbie 50. Wymień kabelek sygnałowy. Nie ma pewności poprawy po wymianie kabla jeśli wada jest z samego dysku ale zwykle przy takich wynikach zaleca się wymianę i czasem pomaga ale liczba błędów 50 raczej będzie dalej widniała i monitorować czy się nie zwiększa. Z drugiego dysku nie pokazałeś SMART więc nie ma jak ocenić.

Oprócz tego, że koszmarne screenshoty, to na mój gust odznaczyłbym wszystko.

Ten AVG jest zainstalowany świadomie czy podczepił się pod inny program? Jeśli świadomie to OK, zostaw - chociaż to zdaje się nie jest główny program tylko jakieś info (chyba też do odznaczenia).